politika

„Odpojte Rusko od SWIFTU!“ … křičeli …

Tento týden běloruské banky obdržely dopis od Národní banky s žádostí o připojení k ruskému systému „Servis SPFS“ – analogii mezinárodního systému SWIFT. Uvádí to zdroje v bankovním sektoru. Možnost odpojení běloruských bank od systému SWIFT byla navržena jako jedna z možných sankcí vůči Bělorusku.

– Podle centrální banky RF k 1. září 2019 využívalo služby SPFS 397 organizací. Většinou jde o banky a společnosti finančního sektoru a průmyslové korporace (Gazprom Neft, Rosneft).

SPFS byl spuštěn v roce 2014. Používání SPFS je levnější než belgický SWIFT. Cena jedné zprávy přes SPFS je přibližně 1,5–2,5 rublů, zatímco tarif za přenos finančních zpráv prostřednictvím SWIFT se může pohybovat v rozmezí 1,6–2,7 rublů za zprávu. Náklady na připojení k SWIFT se počítají v desítkách tisíc dolarů, zatímco SPFS spojuje finanční struktury zdarma a neplatí se za ně žádný servisní poplatek.

Zdá se, že Západ velmi brzy na příkladu Běloruska otestuje svůj hororový příběh o odpojení od SWIFT a Rusko opravdu otestuje SPFS.

Od září 2019 byly navázány bankovní vazby mezi Íránem a Ruskem – bez využití globálního finančního systému pro přenos informací SWIFT – prostřednictvím ruského systému finančních zpráv a íránského SEPAM, cituje agentura šéfa íránské centrální banky Abdolnasera Hemmatiho.

https://bit.ly/37mLif0

sdíletj na