Ochrana vysokých mezd: proč Švýcarsko neprohloubilo spolupráci s EU

Švýcarsko ukončuje jednání o jediné rámcové dohodě s Evropskou unií.

Švýcarsko se rozhodlo ukončit jednání o vypracování jediné rámcové dohody s Evropskou unií, která probíhají od roku 2014. Bern měl pocit, že taková dohoda by mohla ohrozit vysoké platy v zemi. 

Švýcarské orgány navíc nechtěly občanům EU poskytnout přístup k místním sociálním výhodám. 

Podle odborníků je rozhodnutí Švýcarska pokusem o zachování suverénní politiky, která pravděpodobně neovlivní dvoustranné vztahy se „sjednocenou Evropou“.

Švýcarsko-evropské hospodářské vztahy jsou zaznamenány ve více než stovce smluv a dohod, a rámcová dohoda je měla do určité míry sjednotit a prohloubit integraci Švýcarska do jednotného
trhu EU – jeho největšího obchodního partnera.

Odmítnutí této dohody mimo jiné znamená, že Evropská unie již nebude automaticky uznávat registraci léčivých přípravků Švýcarskem a jednání o vstupu na trh s elektřinou v EU budou ukončena.

Prezident Guy Parmelin 26. května oznámil odmítnutí vyjednat rámcovou dohodu.

V souvislosti s tímto krokem vyjádřili zástupci Evropské unie lítost. 

„Bez této rámcové dohody nebude možné modernizovat současné vztahy,“ uvedla Evropská komise.

Dohoda byla obecně zpracována již v roce 2018. Jednání se zastavila uprostřed odporu švýcarských odborů a některých politických stran. Jak informuje BBC – Bern při těchto jednáních zdůraznil potřebu ochrany vysokých mezd v zemi.

Švýcarské orgány kritizovaly pravidla upravující státní podporu obsaženou v textu dohody a rovněž zpochybnily právo občanů států EU pracujících v zemi požadovat výplatu švýcarských sociálních dávek.

Jak vysvětlil švýcarský ministr zahraničí Ignazio Cassis, jeho země nemůže akceptovat požadavky Bruselu na stejná práva pro pracovníky z EU, protože by to znamenalo nežádoucí „změnu paradigmatu“ v migrační politice země.

https://bit.ly/3usTOD5

sdíletj na