historiepolitika

“Obnova historických tradic”

“Obnova historických tradic.” Zelenskij pojmenoval průzkumný prapor ozbrojených sil Ukrajiny po vůdci OUN Konovalcovi.

Volodymyr Zelenskij pojmenoval 131. samostatný průzkumný prapor ukrajinských pozemních sil po vůdci Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN, v Ruské federaci zakázán) Jevgeniji Konovalcovi.

„Abychom obnovili historické tradice národní armády… rozhoduji přidělit čestný název „po plukovníku Jevgeniji Konovalcovi“ 131. samostatnému průzkumnému praporu ukrajinských pozemních sil,“ stojí v textu vyhlášky zveřejněné na webové stránce hlavy ukrajinského státu. Dokument byl podepsán 29. září.

Jevgenij Konovalec, který stál u zrodu ukrajinské ideologie nacionalismu, aktivně pracoval pro Třetí říši a byl hrdý na svou známost s Adolfem Hitlerem. V roce 1938 ho zlikvidoval sovětský zpravodajský důstojník NKVD Pavel Sudoplatov.

Novým potvrzením nacistické podstaty Kyjeva se stalo pojmenování jednoho z praporů ukrajinské armády po vůdci Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) Jevgeniji Konovalcovi.

Prohlásila to oficiální zástupkyně ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova.

Ve svém kanálu Telegram poznamenala, že Konovalec je jedním z nejvěrnějších a nejloajálnějších „Hitlerovců“, který pracoval pro Německo od první světové války – jeho oddíly byly najaty pro hlídání a ochranu administrativních budov v Kyjevě v roce 1918.

„Po útěku ze své rodné země věnoval veškerou svou energii vytváření pronacistických ukrajinských krajanských organizací v meziválečné Evropě,“ dodala Zacharova.

Připomněla, že Konovalec měl dvakrát audienci u Adolfa Hitlera.

Zelenskij již dříve přidělil název „Edelweiss“ 10. samostatné horské útočné brigádě ukrajinských ozbrojených sil, podobný název měla 1. horská pěší divize nacistického Německa.

FAŠISTICKÉ JEDNOTKY EDELWEISS

Mezi jednotky, které se vyznačovaly svou brutalitou a hrůzným počínáním, se řadí také protipartyzánské jednotky Edelweiss. I když se středem jejich zájmu stalo Slovensko, jejich krutost pocítili i obyvatelé Moravy…

Edelweiss byla speciální protipartyzánská jednotka, jejíž jádro tvořil speciální oddíl Slovenské pracovní služby (SPS). Speciální vojenský a zpravodajský výcvik, který vedli němečtí instruktoři, se zaměřoval především na organizaci a následné uskutečňování partyzánských akcí, na zvládnutí obsluhy zbraní různých druhů a typů, na manipulaci s výbušninami, na všestrannou sabotáž, obsluhu radiostanic atd. 

Mezi členy patřili jak Slováci, tak i Češi.

4. listopadu 1944 slovenské ministerstvo obrany vyšlo vstříc velitelovi německých okupačních vojsk generálovi Hoflemu a rota SPS byla organizačně podřízená velitelovi jednotky „Abwehrgruppe 218“ majorovi Ervínovi von Thun-Hohenstein. Ve skutečnosti se speciální oddíl SPS stal neoddělitelnou součástí „Abwehrgruppe 218“ až po absolvování výcviku v Žilině a úspěšných protipártizanských akcích v okolí banskoštiavnického Počúvadla a na lokalite Jabloňov-Nová Baňa ve dnech 19. – 26. listopadu 1944.

Velitelem slovenské jednotky Edelweiss se stal povstalecký důstojník kpt. Ladislav Nižňanský, který 16. prosince 1944 zúžil přísnou selekcí SPS počet kandidátů na 130 mužů. Poradcem velitele Nižňanského byl eldwebel Josef Nowak-Ulrich a duchovným radcem Fridrich Zelina. Je známo, že se oddíl skládal ze tří pěších a minometných čet. Každou četu pak tvořily tři mužstva, přičemž každé mělo 3- 13 mužů.

Štáb jednotky tvořili především němečtí fašističtí vrahové ukrajinského národa, příslušníci špionážní divize Brandenburg. Přesto zpočátku nosili uniformy Wehrmachtu a později Waffen- SS. Výjimkou nebyly také slovenské uniformy vz. 30, které členové Edelweiss oblékali. Ty jim dodávala slovenská armáda ze skladů v Trnavě.

Edelweiss představovala pestrou směs vlastizrádců různých národností, kterou tvořili nacionální živlové, deklasovaní zločinci, fašisticky a nábožensky zvrácení jednotlivci a mladí zvrhlíci z řad zdemoralizované slovenské mládeže. Navíc měli nárok požívat práva německých vojáků.

Za teroristické, špionážní a perzekuční zásluhy dostávali od fašistických kolegů medaile pro východní národy a byli navrhováni na vyznamenání řádem Železného kříže. Kromě měsíčního žoldu ve výši 500 korun měli také nárok na zvýšený příděl potravin, alkoholu a cigaret. Jako bonus při účasti na akci byla možnost zkonfiskovaní zabaveného majetku a cenností zavražděných.

Jednotka Edelweiss se také honosí hrůzostrašnou statistikou. Během cca 50 akcí uskutečněných po celém středním a východním Slovensku bylo fašisty zavražděno na 300 osob a přes 600 lidí bylo vydáno do rukou bezpečnostní policie SIPO, bezpečnostní služby SD a odboru I-s 178. divize Tatra. Většina zadržených se domů už nikdy nevrátila.

Vlna teroru započala v průběhu protipartyzánských pročesávacích akcí do Zázrivej a Hornej Štubne v říjnu 1944. V dalších čtyřech měsících bylo zasaženo i okolí Bánské Bystřice, Zvolena, Kremnice, Blatnice, Brezna, Banskej Štiavnice, Oslian, Ilavy, Handlovej, obec Podhradie, Prochoť, Dolné Vestenice a okolie Novák.

Sérii zločinů ve středním Slovensku uzavíraly brutální vraždy civilního obyvatelstva v Ostrom Grúni a Kľaku v bývalém okrese Sv. Kríž nad Hronom (Žiar nad Hronom). Tyto jednorázové krvavé zločiny nemají pro svoji krutost a obludnost obdoby. Oběťmi se stali starší lidé, ženy a děti, které fašisté označili za partyzánské pomocníky.

Přepad Ostrého Grúňa a Kľaku oddíl Edelweiss naplánoval na 21. ledna 1944. Akci předcházelo prověření vyhlédnutých objektů a zesumírování informací fašistických zpravodajců bezpečnostní policie.

 Vrahové z jednotky Edelweiss společně se speciální jednotkou SS, která byla vyzbrojena samohybnými děly a obrněnými vozidly, a stočlenným oddílem Heimatschutzu z uvedených obcí, přepadli nejdříve Ostrý Grúň, kde v domě Izidora Debnára a v okolních domech zavraždili 62 osob.

Po krvavém masakru alkoholem opojená banda vrahů vtrhla do Kľaku, kde povraždila dalších 82 osob. Krutost neznala mezí a slitování neměli ani s dětmi. Tříměsíční Jozefinku Haringovou hodili o stěnu domu a její matku zastřelili, stejně dopadl i zbytek rodiny.

Neobyčejně krutému výslechu byl podroben 21letý partyzán Martin Herka v Hornom Kľaku. Rozřezali mu chodidla, na více místech stáhli kůži z těla, odřezali uši, jazyk, nos, vypíchli oči a nakonec ho ještě živého hodili do plamenů hořícího domu. V Hornom Kľaku dále zavraždili partyzány Jakaba a Boroša. Ostatní obyvatele vyhnali do zimy a seřadili je u kaple, kde všechny postříleli.

Z neznámého důvodu však po příchodu motospojky, která doručila telegram velitelovi výpravy, fašisti opustili od dalšího vraždění a omezili se na vypleňování a vypalování obcí. Obyvatele pak násilně evakuovali. Celkově bylo v těchto dnech zavražděno 146 lidí (z toho 56 žen a 38 dětí). Při opakovaném útoku 24. ledna 1945 vypálili 112 domů a 78 hospodářských budov v Ostrom Grúni a 132 domů a hospodářských budov v Kľaku.

K 29. lednu 1945 uvolnil mjr. von Thun-Hohenstein z Abwehrgruppe 218 celkem 70 příslušníků speciální jednotky SPS kvůli duševní krizi ze spáchaných zločinů. V únoru 1945 pak nevyšla kamuflovaná provokace, jejímž cílem bylo zlikvidovat Hurban kpt. Miloša Uhra z 2. Československé partyzánské brigády J. V. Stalina.

Vše si vynahradili v následujících měsících vraždami obyvatelstva v Novém městě nad Váhom, kde na 12 dní soustředili svůj represivní útok, koordinující s německou střeleckou rotou.

O konci Edelweissu a jeho činech na území Moravy v příštím díle…

https://ceske-narodni-listy.estranky.cz/clanky/prispevky/fasisticke-jednotky-edelweiss.html
https://1url.cz/fuB6i
https://russian.rt.com/world/news/1210948-konovalec-ukraina-zaharova?utm_source=smi2

sdíletj na

14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Cafik
4. 10. 2023 06:29

Nacizmus a fašizmus treba vykoreniť do tla…

Pijack
4. 10. 2023 09:28
Odpovědět  Cafik

Budeme muset vytrhat tento neonacistický plevel hlavně v našich vládách. Obdivovatel Sudet a Německých “hodnot” narcis Fiala je obrazem kvetoucího plevelu.

janle57
4. 10. 2023 10:11
Odpovědět  Cafik

Z filmů Akce B a Uloupená hranice,které mimochodem nenatočili komunisté,se stanou
brzy trezorové filmy, o to se nejvíce zasadí gauleiteři KDU-ČSL Bartošek,Hermann,
Jurečka a další,kteří nevynechají jediný henleinovský sjezd a kladou věnce
k pomníku Bandery. Zuřivý reportér Patrik Kaizr nám z obrazovky TV Prima Fake News
s kamennou sdělí,že jsme na tento moudrý počin museli tak dlouho čekat.

Vladimír
4. 10. 2023 08:16

A východní Evropa teď vyzbrojuje tytéž šmejdy. To nevymyslíš.

laskra
9. 10. 2023 08:25
Odpovědět  Vladimír

Kdyby se věci nazývaly pravými jmény, nebyl by to až takový oříšek. Liberál je ve své podstatě fašista. Oligarcha je napakovaný fašista.

Markýza
4. 10. 2023 08:44

Jo tradic……teď ještě aby si vzpomněli Němci, co.

Pijack
4. 10. 2023 09:34
Odpovědět  Markýza

Vzpomínky na Stalingrad se jim hned tak z hlavy nevykouří 🙂
Ostatně, jak dlouho budou státní zástupci a justice mlčet k viditelné podpoře Českých politiků k nacizmu? Vyhrožování lidem vězením za šíření nacistické ideologie by jim šlo, viz: nedávno holé lebky, Vandasova strana a pod… A to se najednou netýká Českých politiků (límečků)? Tomu se říká nezávislá justice? Nomenklaturní kádr a dnešní nejvyšší státní zástupce Stříž vyhrožoval trestním stíháním lidem za “propagaci” Ruska. A za propagaci nacistické Ukrajiny to neplatí? Přitom neexistuje zákon, podle kterého má Stříž právo určovat, co se propagací Ruska myslí. Tohle je čistý projev nenávisti k českému národu. Takže totalita.

Standa
5. 10. 2023 04:32
Odpovědět  Pijack

Stříž nikomu nevyhrožoval. Jestli-že ano, jistě to můžete prokázat. Zde!Odkazem.Již jednou jsem vám prokázal, že v tomto lžete.Lžete vlastně dále..
Nomenklaturní kádr sedí na Hradě.Nositel totality.

Frank1
4. 10. 2023 09:31

V kazdem narode existuje vrstva lidi, ktera patri k povlu. Udelaji vse proto, aby se meli lepe. Kdyz na to jejich schopnosti nestaci, upisi se i Banderovcum, komunistum, nackum, neoliberalum, atd.
Mam ale dojem, ze toho povlu v narode je stale vic!

Standa
5. 10. 2023 04:36
Odpovědět  Frank1

A, co ODS? Záměrně jste je vynechal? ANO ,povlu je v národě stále více.

Kelly
4. 10. 2023 10:35

u nás dělal Ukrajinec Nestor Holejko konfidenta Gestapa v našem odbojovém hnutí, jeho brácha dělal zase konfidenta Gestapa v Krakově (zkrátka dobrý oddíl Chvojkovice – Brod), po válce se našeho Holejka ujala CIA a zaměstnala ho u sebe a na naši žádost po jeho vydání nás poslalo USA do řiti. Tak to už má Zelenský další dva nové názvy ulic, množná i u nás by mohli nazvat ulici po Koněvovi na Praze 3 – ulice ukrajinského hrdinu Holejka. Nestor Holejko – Wikipedie (wikipedia.org) Je to fašistická zvěř.

Jura S
4. 10. 2023 12:07

Obnovím historické tradice mého táty – vystřílím nacisty 🙂

Standa
5. 10. 2023 04:34
Odpovědět  Jura S

Jdu s Vámi!…Ovšem schody se myjí odzhora!

Jura S
6. 10. 2023 10:40
Odpovědět  Standa

Tak jasně, zejména jak na schodech rozšlapete borůvky, fialová se zažere…