politika

Obilí pro mlýny ruské propagandy

Německo si nepřálo rozpad SSSR a expanzi NATO na východ.

3. května budou v Německu zveřejněny další dokumenty z archivu německé zahraniční politiky.  Tentokrát pro rok 1991.

Časopis Der Spiegel byl předem obeznámen s některými záznamy. 

„V roce 1991 byla vláda německého kancléře Helmuta Kohla proti rozšíření NATO na východ a nezávislosti Ukrajiny a považovala rozpad SSSR za katastrofu,“ uvádí publikace.

Kohl věřil, že rozpad sovětského impéria se stane „katastrofou“ a ten, kdo o to usiluje je – „osel“, cituje názor kancléře Spiegel.

V rozhovoru s francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem na začátku roku 1991 Kohl vyjádřil názor, že vyhlášení nezávislosti Pobaltí a jejich přání odtrhnout se od Sovětského svazu je – „špatná cesta“. Proces odtržení od SSSR měl podle jeho názoru trvat zhruba 10 let a skončit přijetím neutrálního statutu po vzoru Finska. 

Kohl vyloučil možnost přijetí pobaltských republik do NATO a sjednocené Evropy.

V Bonnu přepokládali, že Ukrajina měla zůstat v konfederaci s Ruskem. 

V listopadu 1991 navrhl kancléř ruskému prezidentovi Borisi Jelcinovi, aby „ovlivnil ukrajinské vedení“, aby přinutil Kyjev tuto myšlenku přijmout. Dokumenty ukazují, že němečtí diplomaté podezírali ukrajinské vedení ze „sklonů k autoritářsko-nacionalistickým způsobům“ (zde se mimochodem ukázalo, že měli 100% pravdu).

Po referendu o dva týdny později, v němž se 90 % obyvatel Ukrajiny vyslovilo pro nezávislost, však německá vláda změnila kurz a stala se první zemí sjednocené Evropy, která uznala ukrajinskou státnost.

Německý ministr zahraničí Hans Dietrich Genscher se zase pokusil „triky“ zabránit otevření cesty do NATO pro Polsko, Maďarsko a Rumunsko.

Je jasné, že takové dokumenty se prostě jen tak neotvírají. I když přijde čas na odtajnění archivů, vždy se dá najít legální způsob, jak něco skrýt. Proč tedy Berlín nyní podniká tento krok a hodlá zveřejnit informace, které dávají důvod podezřívat Německo ze snahy „uzavřít dohodu s Moskvou na úkor východoevropských států“?

Tuto otázku si klade i Spiegel. Archivy za rok 1991 se podle publikace „mohou stát obilím pro mlýny ruské propagandy, protože Moskva tvrdí, že během jednání na začátku 90. let bylo Rusku slíbeno, že NATO nebude expandovat na východ“.

Předseda zahraničního výboru Bundestagu Michael Roth (SPD) ale v domnění, že Němci ve skutečnosti „zpochybnili suverenitu“ východoevropských zemí, vyzývá k vytvoření komise, která by prošetřila „východní politiku“ Německa.

“Vzhledem k tomu, že Kohl vedl CDU a Genscher FDP, hraje odtajnění archivů do karet současnému německému kancléři, sociálnímu demokratovi Olafovi Scholzovi, který je dnes stejně jako jeho strana aktivně obviňován z politiky „potěšit Putina“. .”

Pokud se sociálním demokratům podaří vytvořit parlamentní komisi pro vyšetřování „východní politiky” Německa s širokým pokrytím její práce v médiích, pak se mohou pokusit obrátit pozornost od sebe k CDU/CSU, která se nyní snaží Scholze svrhnout a zároveň ovládnout FDP – jejich partnery ve vládnoucí „semaforové“ koalici, aby opustili všechny myšlenky na politickou zradu.

Jelena Panina, RUSSTRAT

sdíletj na

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
2. 5. 2022 10:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Důležitější pro nás je, co se stane v příštích letech s naší malou zemičkou, která je drancována globální plutokracií a ztratila nezávislost. Ve spojení s jidášským západem je pro nás vymalováno. Lid je otupělý a jeho jediným cílem zůstává nákup předraženého zboží z německých supermarketů. Já osobně tam nakupuji co nejméně, ale někdy musím. Strašně mne to ale se-re.

janle57
2. 5. 2022 10:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Názorný výsledek politiky vlastizrádců Gorbačova a Jelcina,v tom roce měli na své straně všechny
trumfy,včetně těch vojenských,pokud by položili Genscherovi nůž na krk a pohrozili mu,že se
Německo nesjednotí pod podmínkou současného rozpuštění NATO a Varšavské smlouvy,
bylo by dnes všechno jinak,Jelcin je už pod zemí,ale Gorbačov si v klidu užívá svých miliónů
dolarů,které za to od soudruha Regana vyinkasoval a všechno zlo co napáchal,teď musí na Ukrajině
hasit Putin !!

2. 5. 2022 11:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Největším problémem Evropy je dle mého vázací akt německého kancléře (souhlas vlády USA) a okupace Německa amiarmádou (oficiálně cca 40 000 kousků, ale myslím, že násobně víc), v důsledku čehož se Německo stalo, samo kolonií USA, jako vedoucí stát Eurosajuzu, zároveň kolonizátorem téhož. Jinak řečeno prodlouženou rukou světového kolonizátora v Evropě. Tím chci říct, že suverénní Německo by mohlo být pro Evropu přínosem, takto je jejím prokletím.

Lubek
2. 5. 2022 13:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Američanom nemožno uprieť, že “mávať” svetom vedia. Propagandu majú zmáknutú a kde tá nestačí, použijú zbrane. Ibaže. Samozrejme, netuším či to bolo skutočne tak, čítal som, že keď uštvali Sovietsky zväz, boli celí šťastní ako sovietska ekonomika skolabovala. Nebolo tovaru, nebolo na výplaty. Nebolo na výplaty ani vojakov – špecialistov. No a vojaci ak chceli žiť, obzerali sa po armáde, ktorá by ich zaplatila. A vtedy vraj došlo americkým manipulátorom, že vycvičení, skúsení (konkrétne bola kniha o ponorkároch) špecialisti nemusia ísť ku nim, napokon možno ich ani nepotrebovali, ale taká India, Čína, Kórea potrebu mali. Tak američania vraj zriadili akýsi fond pre ponorkárov, dostávali akýsi paušál, aby sedeli doma, v sojuze a nešli, kam ich amíci nechceli.
Netuším, či tak bolo skutočne, ale (zasa som čítal) o ukrajincoch, keď po 2014tom zistili, že Rusom dodávať nechcú a západ od nich nič nepotrebuje, Мотор Січ predať Číne nesmeli, dostali sa do podobnej situácie ako sovietski ponorkári. Zrejme nie iba ponorkári. Poobzerali sa po svete, tí ktorí niečo skutočne vedeli, nie iba hajlovať a… Severná Korea má jadrové nálože, rakety a možno aj hypersoniku, ktorú vraj ešte sami američania nemajú.
Chcel som tým zafilozofovať, že je celkom otázne, či ten, kto to planetárne skúša riadiť, manipulovať, či má skutočne premyslené “ťahy dopredu”, alebo iba improvizuje podľa aktuálnej situácie a stavu veci vo svete. Inak povedané, či skutočne vedel čo robí, keď NATO natisol na východ.

PENNYS
2. 5. 2022 13:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Российские системы противовоздушной обороны сбили военно-транспортный самолет Военно-воздушных сил Украины, сообщает Министерство обороны РФ.

По данным ведомства, на борту самолета находилась крупная партия вооружения, переданного западными странами. Самолет перехватили в районе Одессы.

Ранее телеканал CNN сообщал, что Вашингтон опасается истощения запасов артиллерийских снарядов на складах украинской армии. В США считают, что боеприпасы закончатся в ближайшие дни.Americká rozvědka oznámila ztrátu zbraní dodaných do Kyjeva
1. května 2022 17:10

Jiří
3. 5. 2022 02:47
Odpovědět  PENNYS

Černí baroni: “”A tak je to spravne, tak to ma byť !”””

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
2. 5. 2022 16:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Není mi jasné, proč je to – podle nadpisu – podporování ruské propagandy.
Není to naopak důkaz, že Ruisko mělo celou dobu pravdu?
Jsem zvědavá, jak k těm důkazům svět přistoupí a hlavně jak je naši úžasní politici budou interptretovat vzhleem k našim novýma demokratickým ukrajinským přítelům.

Nebo už je to všude tak do hloubky zakořeněná mantra – všechno co z Ruska zazní musí být a je dezinformace, propaganda, výmysl, lež?

ladik
2. 5. 2022 18:30
Odpovědět  Albi

Nevím, zda termín “propaganda” dehonestuje pravdivou informaci. V dnešní době je možné, že se zprofanoval.