politika

O „smrti stovek mobilizovaných Rusů“ u Makeevky

Válka proti padělkům

“Během jediné noci zemřelo u Makijivky přes 500 mobilizovaných ruských mladíků. Velení je tam nechalo. V Luhanské oblasti u vesnice Makijivka na Ukrajině byl za jedinou noc téměř zcela vybit prapor mladých ruských branců z Voroněže” – novinky.cz

Fejk: 

Celý prapor mobilizovaných obyvatel Voroněže byl zničen masivní minometnou palbou poblíž Svatova v oblasti Makeevka (vesnice v LPR). Informuje o tom ruská služba BBC s odkazem na Telegram Verstka.

Pravda: 

Obsah celého článku na kanálu “Verstka” je fejk, vytvořený za účelem vzbudit u Rusů strach. 

Vojenská jednotka 2079 ve Voroněži patří k pohraničním jednotkám FSB Ruska. FSB se neúčastnila částečné mobilizace, a proto nemohla poskytnout svou část pro výcvik. 

Vojenská jednotka 11079 v Rusku neexistuje: pod tímto číslem existovala jednotka v polském městě Chojna za sovětských časů.

Neexistoval žádný zformovaný prapor z mobilizovaných obyvatel Voroněže – záložníci byli rozmístěni do různých jednotek.

Ruská ani ukrajinská média neinformovala o masivním minometném ostřelování lokalit u Svatova. Boje byly, ale s použitím MLRS HIMARS a houfnic.

Podle verze Verstka z 570 mobilizovaných obyvatel Voroněže přežilo po ostřelování 29 lidí, 12 bylo zraněno a zbývajících 529 lidí zemřelo. 

Takový výsledek je možný pouze za podmínky, že prapor byl dlouhodobě ostřelován stovkami nebo dokonce tisícovkami minometných granátů. A to pouze v případě, že by vojáci nestihli vykopat alespoň nějaký úkryt nebo se nepokusili o útěk. Je zřejmé, že to z principu není možné.

Verstka také tvrdí, že z 570 lidí bylo zraněno jen 12. Zpravidla je však poměr zabitých a zraněných přibližně 1 ku 3 nebo 1 ku 4. Na 500 zabitých by tedy mělo připadat asi 1,5–2 tisíce zraněných různé závažnosti.

Kromě toho zdroj z ruského ministerstva obrany uvedl, že Alexej Agafonov a Nikolaj Voronin (údajně informátoři Verstka) nejsou na seznamech mobilizovaných z Voroněžské oblasti. Jsou to pravděpodobně fiktivní lidé, kteří nikdy neexistovali.

Dokonce i BBC uvádí, že publikaci “Verstka” začal vydávat zaujatý ruský novinář, když na Ukrajině začala SVO a také tvrdí, že informace není možné nezávisle ověřovat.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

sdíletj na

41 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
kalmar
6. 11. 2022 22:03

Proto je třeba číst mainstream velmi pozorně (pokud tedy vůbec). Oni v zásadě nelžou, jenom předkládají tvrzení a názory různých lidí, kteří ale už můžou lhát docela klidně…

Jiří
6. 11. 2022 22:29
Odpovědět  kalmar

Západ lže iracionálně a kontraproduktivně. Jen dál nasírá lidi aniž by si to uvědomoval. Docela mě štve, že nás maj za blbce, který sežerou úplně všechno. Amíci jsou pitomci o tom žádná, ale Čěši snad ne? Jen naše politická lůza a zaprodanci jsou schopni věřit anglosaským blbostem.

Gales
7. 11. 2022 10:35
Odpovědět  kalmar

Já je vnímám jedním uchem dovnitř a druhým ven. Je informační válka a proto mně nechávají všechny zprávy z bojiště netečným.

Veny232
7. 11. 2022 12:20
Odpovědět  kalmar

Smutné na tom je, že i kdyby to byla pravda, tak to není nic v porovnání s deními ztrátami Ukrajiny.. Co tak čtu o co deně přichází… tak si myslím,žesi tam Rusové otevřeli Šroťák…. 500 mrtvol, to je pro Ukáčka slabej dení průměr….

Autor
7. 11. 2022 16:07
Odpovědět  kalmar

Náhodou jsem se chtěl podívat na jednu informaci a zahlédl jsem titulek právě o této události. Hlavní média “naší civlizace” nečtu, ale překvapen jsem nebyl. Ve světě to budí jen většinou už jen smutný “úsměv” a stále častěji se naznačuje, jak “naše civilizace” degraduje a dělá ze sebe hlupáky.

Pedro
6. 11. 2022 22:29

Zoufalost libiotů je trapná.:-)))))))

Kurz
6. 11. 2022 22:34

Problém je, že to zase vyžaduje od příjemců těchto zpráv určitou míru iniciativy. Ověřit, zda se to opravdu stalo, jak se to stalo atd. To by právě měla dělat ona média.

Protože ono to být blbost až tak nemusí. Vedou se těžké boje. Například v okolí Pavlovky u Ugledaru Rusko opravdu má velké ztráty na životech a technice, sami Ruští vojenští zpravodajové toto popisují, ale stejně tak tam mají obrovské ztráty Ukroši.

Buchtík
6. 11. 2022 22:45
Odpovědět  Kurz

A už ho tam máš, rudocha. Snažíš se být objektivní a to se neodpouští 🙂

Jiří
6. 11. 2022 23:34
Odpovědět  Buchtík

Objektivní? To je docela otázka? Ztráty jsou samozřejmě na obouch stranách a většinou jsou to mladí kluci. Ale proč to tak je? Protože anglosas je největší zvrhlík všech dob. Slovani se kvůli tyhle odporný lidský špíně vraždí navzájem. Co to lidi blbnem? Musíme Fialy a další špínu vykopat než nás prodají komplet.

Staník
7. 11. 2022 07:56
Odpovědět  Jiří

Objektivní? objektivně mají Ukrajinci mnohem vyšší ztráty, řádově 10:1, spíš víc. Pokud si člověk přečte svodky, tak téměř všechny útoky ukrajinců jsou odraženy dělostřelectvem nebo letectvem. Dále je to o způsobu využítí dronů a moderní techniky při čištění území, které navíc provádí speciálně vycvičení Vágnerovci nebo Čečenci. Pokud hrozí ztráty na lidech, Rusové ustoupí. Od začátku války je to již několik měsíců a pokud by Rusové měli srovnatelné ztráty, už by na Ukrajině nebyli. Ano, těžké boje se vedou a povedou se do úplného ekonomického kolapsu Evropy. Ukrajina a ukrajinští vojáci nikoho nezajímají. Jsou to, bohužel, jen užitěční idioti…

Veny232
7. 11. 2022 12:26
Odpovědět  Jiří

Chyba, nechápeš souvislosti. To nejsou Slovani co se tam vraždí. Ukrajina, tedy okrajina, je nárazníkové pásmo stovky let. To co tam žije to není národ, to jsou potomci mrzáků. Pokaždé když se tam střetnou armády, zbudou tam mrzáci z obou stran co už bez nohou nedojdou domu, a to tam plodí a plodí . Až jednou zase přitáhne vojsko ze západu a v ten okamžik potomek Nacisty zjistí,že vedlejším bytě žije potomek Rusa, který může za všechno….. Ten takzvaný Ukrajinský národ se rozdělí napůl, na potomky Východních mrzáků a potomky Západních mrzáků….pořád dokola stovky let. Pro to říkám, že žádný Ukrajinský národ neexistuje. Nikdy neexistoval. Jsou to potomci válečných mrzáků žijící v nárazníkovém pásu.

Pavel
7. 11. 2022 12:45
Odpovědět  Veny232

no jo to by odpovídalo i národu českému to jsme taky asi pouliční směska koukám i u nás v rodině je to hodně skopčák trochu talián obřezanec žabožrout a asi i kousek čehůna a narodil sem se na moravě co já s tím mám dělat no věšet se kvůli tomu nebudu

Gene
7. 11. 2022 13:12
Odpovědět  Veny232

Je naprosto jedno jestli to jsou mrzaci, ale ten hlavni zaklad tam je Slovan. Vzdyt se podivejte na Polsko, jak ti stvou proti Rusku.

[Trol-1] Petr
7. 11. 2022 07:46
Odpovědět  Buchtík

Přesně, jakmile člověk napíše něco v rozporu se stanoviskem Roskomnadzoru, je smáznutej.

Staník
7. 11. 2022 08:33
Odpovědět  [Trol-1] Petr

No hlavně, že vy jste vzor nevinnosti a mírumilovnosti, že? Díky Vám jsou miliony mrtvých v Iráku, Libyi, Sýrie, Afghánistánu, Srbsku a jinde. V koloniích umírají děti, abyste si mohli koupit mobily, obilím z Ukrajiny krmíte dobytek v Evropě, ale oháníte se hladovými dětmi v Africe. Mohl bych to tady vypisovat celý den. Jste nejhnusnější pokrytci ve jménu hlasu Ameriky a Bruselu. Jestli vám není ze sebe na blití, tak mně z vás jo.

Administrátor
P.A.Semi
7. 11. 2022 09:59
Odpovědět  [Trol-1] Petr

Především si zaslouží smazat podvodník, který tu ráno napíše narychlo 20 prolhaných canců pod třemi nebo čtyřmi různými přezdívkami…

Každý den ten samý šmejd Přemek B. …

Kazíš mi každý den ráno, kdy to musím zkontrolovat, co jsi sem zase nablil pod jakým falešným jménem…

Lidi si třeba čtou už po ránu komentáře nebo cokoli, já musím číst přezdívky a emailové adresy diskutujících, abych tohodle hajzla našel, a cestou zpátky čtu 1 v kolonce approved, abych našel kde není a případně vytáhl z koše někoho, kdo tam kvůli automatu na tohodle jednoho hajzla zase pak padá nevinně…

πα½

[Trol-1] Antifašista
7. 11. 2022 07:14

Vzhledem k tomu, kolik času věnovala včera ruská média popírání zpráv o masakru mobilizovaných u Makiivky, je stoprocentní, že k němu došlo. Rus tvrdí takřka vždycky opak pravdy. Skoro je mi těch kluků líto. Kdyby byl v pytli místo nich Putin, mohli žít, Rusko i svět by byly lepšími místy na světě.

Staník
7. 11. 2022 08:01

Vzhledem k tomu, co mejnstrým již stihl napsat sraček, co se z 90% a více ukázaly jako naprosté lži, tak se to s největší pravděpodobností nestalo. Kdyby nebyl Putin, bylo by v pytlích spousta ruských obyvatel Donbasu. Kdyby nebyli sráči jako Vy, nebyla by válka vůbec. Putin konflikt rozhodně nezačal. Stejně jako Srbové nezačali konflikt v Jugoslávii. Demence podporovatelů banderovců je opravdu nekonečná…

Mike
7. 11. 2022 08:11

Kdyby byl v pytli Clinton (Bush, Obama) mohlo tisíce srbských (iráckých, syrských a spousty jiných) civilistů žít, Amerika i svět by byly lepšími místy na světě.
Zjevně tě připojili k internetu letos v březnu.
A jen tak na okraj, k dnešnímu dni probíhá na světě 19 ozbrojených konfliktů, takže, šup, šup! – naházej všechny prezidenty do pytlů, ať to odsejpá.
Na závěr jedna rada – chce to se naučit lépe ovládat web prohlížeč, především bych se zaměřil na okénko “vyhledávání”.

Autor
7. 11. 2022 08:28

Udělám ze sebe hlupáka, reakcí na trolla, ale vy nejste antifašista, vy jste fašista.
Když budu parafrázovat české přísloví, podobné mají jistě i u vás, nepřej nikomu nic, sic tam budeš ty.

[Trol-1] Buffalo
7. 11. 2022 08:51
Odpovědět  Peter

Výborný informace jsou na pokecu a na Ria novosti. To se člověk po ránu vždycky zasměje.

milan h
7. 11. 2022 09:13

uz ten tvuj nick je fejk blbe

Administrátor
P.A.Semi
7. 11. 2022 09:54

Je to přesně naopak… Co tvrdí Ukrajinci je skoro vždycky Lež, opak Pravdy… A Britská BBC je velmi známý vele-lhář…

Pavel
7. 11. 2022 12:50

chlapče že by ukrouši neměli videa když se chlubí každým trošku poškozeným tankem zničeným vrtulníkem …. a při tomto dělostřeleckém přepadu který by musel trvat desítky minut ani jeden snímeček ani jedno video to už to je hodně divné že rus seděl a čekal a čekal v podstatě žádní zranění žádná prý zničená technika jenom stovky mrtvých a nejkrásnější je jak to mají všechno spočítané na kus – to je podobné hadímu ostrovu duchu kyjeva ……

Aleš
7. 11. 2022 08:43

Číst Seznam.cz je něco jako číst Rudé právo.

Staník
7. 11. 2022 09:06
Odpovědět  Aleš

Zlaté Rudé právo…

milan h
7. 11. 2022 09:17
Odpovědět  Aleš

ne je to horsi protoze to co psalo RP o zivote a co se deje v NATO ze NAO neni obranna aliance o tom co delaj USA tak sme se tomu smali no a ted se ukazuje ze to byla pravda

konzerva
7. 11. 2022 11:22

Tak jsem si nechal přes jednoho pána zjistit odkud zde lezou trolli jsou to většinou IP adresy jisté organizace ze stodůlek a pak různé neziskovky typu porno Jandy, člověk v netisní a ubožáci ze soroš seznamu za peníze. Na telegramu je rozhovor i z velitelem jak to je. Přiznal, že mají ztráty, ale ne takové jak píšou banderovci z okrajiny a jejich slouhové z česka. Poměr je 10 ukáček a jeden rus.

Staník
7. 11. 2022 14:27
Odpovědět  konzerva

Spíš víc. Nedávno jsem viděl čísla, co vydal nějaký ukrajinský web, co podporujou matky, co hledají své syny. Psal tam o více než 450 tisících ukrošů… To by byla cca třetina ruských sil a to pochybuju…

Boomer
7. 11. 2022 19:34
Odpovědět  Staník

..za současné blokády zpráv a úrovně oblbování obyvatelstva u nás jsou takové sociální sítě jediným relevantním zdrojem.

José
7. 11. 2022 14:45

Zde máme hlavní pachatele toho všeho, schází tam jen Krvavá Madla:

zlaticka.jpg
Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gene
7. 11. 2022 14:53
Odpovědět  José

To mate jen ty kasparky, mozna kromne stareho Bushe.

Boomer
7. 11. 2022 18:41

..tedy pánové, chtěl bych vidět toho idiota, který poskládá prapor z čerstvě mobilizovaných branců a vzápětí ho nasadí na exponovaný úsek fronty. Něco takového dělali naposledy nacisti od září 1944 až do konce války, a bojová hodnota i ztráty Volkssturmu tomu odpovídaly.
Současné Rusko nevedou pitomci..

David
7. 11. 2022 18:51
Odpovědět  Boomer

Podle mainstreamu se ruská fronta každou chvíli rozpadne a pak bude v Rusku převrat.

Boomer
7. 11. 2022 19:19
Odpovědět  David

..podle těch mainstreamových vizí za posledního půl roku by jeden mohl očekávat, že v Kremlu už sedí Zelenskij. A sedí tam?

David
7. 11. 2022 18:58
Odpovědět  Boomer

Podle mainstreamu se ruská fronta každou chvíli rozpadne a v Rusku dojde k převratu.

Teodor
7. 11. 2022 18:44

Me se o s temi 500 mrtvymi Rusy nezdalo, kdyz jsem to vcera cetl, obzvlaste kdyz bylo udano, ze velitele utekli. Ja bych tedy utekl s nimi, kdybych tam byl.

Podobny nesmysl SEZNAMu je rusky vojak, co odhodil 3 granaty shozene z dronu. Jeden mu mel spadnout na zada. Byl jsem na vojne a kdyz granat nekde dopadne, tak vybuchne a je jedno zda spadne na zem nebo nahodou na mekou slepici nebo husu. Takovym blbostem muze verit jen Merklova, Lejnova nebo nekdo kdo je fialovy..

David
7. 11. 2022 18:54
Odpovědět  Teodor

to zveřejnila i rusvesna.su

Boomer
7. 11. 2022 19:30
Odpovědět  Teodor

.. o systémech iniciace munice toho asi moc nevíte, že? Dokážete popsat rozdíl mezi zapalovačem dopadovým, časovaným a kombinovaným? Malinko vám pomůžu.. ani jeden není určen pro kuřáky.

[Trol-1?] Theodor
7. 11. 2022 19:49
Odpovědět  Teodor

Zajímavá jsou ovšem čísla, která uvádí sám Putin. Tvrdí, že bylo na Ukrajině nasazeno 80 tisíc mobilizovaných a nyní je jich tam 50 tisíc. Že by jich už padlo 30 tisíc? To snad není možný za 1 měsíc.