politika

O čem mluví Arabové, když hodnotí summit ŠOS

Čína, Rusko a „historická transformace“

Al-Khaleej

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na okraj summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) v uzbeckém městě Samarkand nebylo běžným protokolárním setkáním dvou lídrů; šlo spíše o ukázku blízkého vztahu mezi oběma zeměmi stojícími bok po boku, které vedou bitvu proti „hybridní válce“ ze strany Spojených států a západních zemí.

V této válce používají ekonomické, finanční a politické zbraně, hrozby a bezpečnostní výzvy, aby zabránili Ruské federaci a Číně hrát roli v jednostranném mezinárodním systému, který Západ vybudoval po rozpadu Sovětského svazu.

Spojené státy se domnívají, že jsou v nebezpečí a že jejich hegemonie nad světem a jejich zájmy čelí existenčním výzvám, které je nutí čelit jakémukoli pokusu změnit status quo preventivní válkou – jako je tomu v případě Ukrajiny, masivní sankce proti Rusku nebo pokusy obklíčit Čínu vojensky a ekonomicky ve východní Asii a Tichomoří, navíc s využitím Tchaj-wanu jako nástroje provokace.

Šanghajská organizace pro spolupráci, summitu kterého se účastní představitelé 15 zemí, je největší regionální organizace na světě, která pokrývá širokou geografickou oblast a sdružuje zhruba polovinu světové populace. Pro Čínu a Rusko je to regionální fórum, které se formuje a je kandidátem na expanzi. SOŠ poskytuje Rusku a Číně platformu pro ekonomickou, politickou a bezpečnostní solidaritu tváří v tvář strategiím, které jsou založeny na hegemonii a vykořisťování, a které ohrožují regionální a mezinárodní stabilitu.

Uzbecký prezident Šavkat Mirzijojev před summitem poznamenal, že svět prochází obdobím „historické transformace“; „skončilo období plné obtížných problémů v globálním měřítku a začalo další nepředvídatelné období“, s odkazem na aktuální globální vývoj.

„Historická transformace“ je ve skutečnosti čínsko-ruský cíl, přechod od unipolárního světa, který nyní vedou Spojené státy, ke „spravedlivému, demokratickému, multipolárnímu světu založenému na mezinárodním právu a ústřední úloze Organizace spojených národů, a ne na nějakých pravidlech, která jedna strana vymyslela a snaží se vnutit ostatním,“ prohlásil prezident Putin.

Velmi podobná byla pozice prezidenta Čínské lidové republiky; zdůraznil, že „tváří v tvář masivním a bezprecedentním změnám v naší době, jsme připraveni spolu s našimi ruskými kolegy jít příkladem odpovědné globální velmoci, schopné hrát vedoucí roli při zajišťování rychlých změn ve světě, s cílem vrátit ho na cestu udržitelného a pozitivního rozvoje“ a poukázal na to, že Rusko je velmoc, která se snaží „šířit stabilitu a pozitivní energii v chaotickém světě“.

Je zřejmé, že čínsko-ruské vztahy se rychle rozvíjejí a přecházejí od strategického partnerství ke strategické alianci v různých oblastech. Tlačí je k tomu Spojené státy, které považují Rusko a Čínu za „nepřátele“ a „hrozbu pro své zájmy a světový řád“ – řád, ve kterém se Spojené státy snaží udržet na samém vrcholu.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

Al-Khaleej https://bit.ly/3BQRLQ9
https://bit.ly/3QWWm7n

sdíletj na

25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Masunta
18. 9. 2022 01:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Putin řekl, že nejhorší událostí byl rozpad Sovětského svazu. USA říkají, že nejhorší je vzestup Číny a dále spojení technologií Německa se zdroji Ruska.
A co je nejlepší: Strategické spojení Ruska a Číny, posilování BRICS (přijat i Írán a chce vstoupit S. Arábie a dalších asi 15 zemí) a ŠOS.

18. 9. 2022 04:19
Odpovědět  Masunta

A co Indie? Něco ti udělali? Nová ropná osa Rusko-Čína-Indie nic?

Masunta
18. 9. 2022 07:22

… kuk … nízkoformátový Milánku náš bez tolerance … rup …psych. To je v posilování BRICS. Dnes si můžeš můj příspěvek ze dnes v 01:29 hodin pověsit k posteli, ale večer se na něho nesmís koukat a nesmíš ani použít 5. končetinu.

18. 9. 2022 13:04
Odpovědět  Masunta

Ne, to není o posilování BRICS, to je o ropné ose Rusko-Čína-Indie nezávilsle na BRICSu. Jo, posílí ho to, ale jen mimochodem, jako vedlejší efekt. Ale kroutíš se dobře. Hm. Tak jsem zvědavej, jestli máš vůbec šanci dostat se z puberty.

František
18. 9. 2022 13:57
Odpovědět  Masunta

A o čem teda mluví ti Arabové z titulku článku. To si autor nechal pro sebe?

[Trol-1] Severak
18. 9. 2022 04:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Vlhkej ruskej sen. Člověk se diví, že ze sebe Putin dělá čínskou podržtažku.

Masunta
18. 9. 2022 07:24
Odpovědět  [Trol-1] Severak

Orientovat se na východ Putina donutil nepřátelský postoj spojeného Západu. Základní informační znalost …
Co to je?: je to skrčené, zelené, za plotem ?

[Trol-1] Severak
18. 9. 2022 08:09
Odpovědět  Masunta

Tak z civilizované společnosti se vyřadil sám útokem na sousední zemi.

Lev Prch
18. 9. 2022 10:11
Odpovědět  [Trol-1] Severak

Amiokupat 77let po konci druhé světové války dělá v Německu, Japonsku, Jižní Koreji co????Je tam v rámci operace TRVALÁ OKUPACE 👎

18. 9. 2022 13:09
Odpovědět  Lev Prch

Všímáš si jak si nahrávaj? Nejen teď a tady.

Lev Prch
18. 9. 2022 17:15

Nojo, udělali si tady čOUDelkovic ksidlové základnu…..co dodat????👎

Masunta
18. 9. 2022 20:07

Chodíme spolu na pivo.

18. 9. 2022 13:08
Odpovědět  Masunta

Tomu říkáš hádanka? Přece hned každej pozná, že to Masunta se-re u plotu.

Lukas
18. 9. 2022 08:26
Odpovědět  [Trol-1] Severak

Kdyby blbí tlačili vlak,tak Ty se nejvíc nadřeš.Fialová gumo!

auch1.jpg
Gales
18. 9. 2022 10:06
Odpovědět  Lukas

Podle této fotky byla dělaná ta socha co ji mají amíci v kongresu.

Lev Prch
18. 9. 2022 10:11
Odpovědět  Lukas

Ty seš vtipná, havlotrosko 🤮

Pavel K
18. 9. 2022 10:14
Odpovědět  Lukas

Jak malé neziskové děcko. Tys mi rozkopl bábovičku, teď ti rozšlápnu tvoji.

JURA
18. 9. 2022 11:10
Odpovědět  Lukas

On má tuto bustu v ami kongresu , tupej jsi opravdu jako Brňáci , omlouvám se těm několika slušným. Ono je po Praze druhý největší cvokhaus.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
18. 9. 2022 08:42
Odpovědět  [Trol-1] Severak

Odpověď na úrovni třetí základní. Nechceš prudit na Seznamu?
Tam jsou tví fialoví soukmenovci, nebo ne? Budeš tam perlit.

Gales
18. 9. 2022 10:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko a Čína prosperuje a Amerika s Anglií upadá.Ani královna to nemohla skousnout a raději natáhla ráfy.

Masunta
18. 9. 2022 10:32
Odpovědět  Gales

Ráfky ?

Lev Prch
18. 9. 2022 17:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Turecko usiluje o členství v Šanghajské organizaci pro spolupráci pod vedením Číny, protože prezident Recep Tayyip Erdogan se snaží navázat spojenectví se spřátelenými zeměmi na východě. (Foto: Twitter / Recep Tayyip Erdogan)

Erdogan to oznámil po své páteční účasti na summitu ŠOS v Uzbekistánu, kde jednal s vedoucími představiteli včetně čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a ruského prezidenta Vladimira Putina. V případě úspěšné kandidatury by se Turecko stalo prvním členem Severoatlantické aliance, který by se k tomuto bloku připojil.

Lev Prch
18. 9. 2022 17:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Naše vztahy s těmito zeměmi se tímto krokem posunou do mnohem jiné polohy,“ řekl Erdogan o SCO, když hovořil s novináři ve městě Samarkand, kde se summit konal, podle turecké státní tiskové agentury Anadolu.

Podle lidí obeznámených s touto záležitostí přišly jeho výroky o možném vstupu Turecka do ŠOS v době, kdy Erdogan usiloval o setkání mezi čtyřma očima s americkým prezidentem Joem Bidenem během Valného shromáždění OSN v New Yorku, ale zatím se mu ho nepodařilo zajistit.

Masunta
18. 9. 2022 20:10
Odpovědět  Lev Prch

Zkopíroval jsi to. Sám bys toho nikdy nebyl schopen. A mě kritizuješ za kopírování. Dvojí metr. …1+1 = ? Stačí s přesností na jedno desetinné místo… 🙂 Kuk.

Lev Prch
18. 9. 2022 21:04
Odpovědět  Masunta

Skřetům na rozhraní druhohor a prvohor nerozumím.A já mám odkazy k věci čOUDekovou trotle