politika

Nový Brestský mír: „pomůže“ Německo Ukrajině vyvážet obilí výměnou za zbraně?

Berlín chce zajistit, aby Ukrajina mohla nadále pěstovat obilí a dodávat ho do světa. Informoval o tom německý list Handelsblatt s odvoláním na zdroje ve spolkové vládě, jak uvádí Ukrinform.

Vývoz zemědělských plodin z Ukrajiny je v letošním roce plánován pomocí železniční dopravy – dceřiné společnosti Deutsche Bahn AG pro nákladní dopravu DB Cargo. Tak bude možné alespoň částečně kompenzovat nemožnost použití námořní cesty.

Státní tajemník německého ministerstva dopravy Michael Theurer by chtěl z Ukrajiny „evakuovat“ 20 milionů tun obilí. Podle jeho slov probíhají jednání s ukrajinskými železničáři ​​a také železničáři ​​Polska, Česka, Slovenska a Rumunska.

Berlín neodrazuje ani to, že železniční doprava je mnohem dražší než námořní doprava, kterou Ukrajina obvykle využívá k vývozu obilí. Nyní ale Kyjev nemůže využívat své přístavy pro export.

Německo je beze změny. 

Při vyjednávání s kyjevskými režimy se předně zaměřuje na jídlo. Bylo tomu tak již v únoru 1918, kdy delegace Berlína a Vídně podepsaly s delegací Ukrajinské lidové republiky (ULR) Brestlitevský mír (tzv. chlebový mír) .

ULR se výměnou za vojenskou pomoc proti sovětským vojskům zavázala dodat Německu a Rakousko-Uhersku do 31. července 1918 milion tun obilí, 400 milionů vajec, až 50 tisíc tun hovězího masa, sádla, cukru, konopí, manganovou rudu a další zdroje.

Tato „spolupráce“ však ULR nepomohla. Nejprve byla tato vláda svržena samotnými Němci a Rakušany a na její místo dosadili hejtmana Skoropadského. Ale ani hejtman dlouho nevydržel – od 29. dubna do 14. prosince 1918, poté ho svrhlo Direktorium ULR.

Pamatují si tento příběh nyní v Kyjevě, který tolik počítá s dodávkami německých zbraní proti Rusku?

Jelena Panina, ředitelka institutu RUSSTRAT

https://bit.ly/3kDO46H

sdílet na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Boomer
4. 5. 2022 21:00
Ohodnotit příspěvek :
     

..obilí bude v současné situaci tržní komoditou srovnatelnou s plynem a ropou, a možná ještě významnější. Velká obilní sila v Sassnitz jsou pravidelně zásobována i naším obilím, ucelené vlaky speciálních vagonů se plní v menších stanicích a potom už Cargo jede s prioritou A***

zdena
4. 5. 2022 21:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Kde neznají dobře dějiny své země, tam se historie opakuje……

Vladimír
4. 5. 2022 21:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to udělají Rusové Ukrajincům ještě službu, když jim tu železnici rozbombardují. Zabrání tím hladomoru na Ukrajině.

Capry
4. 5. 2022 22:10
Ohodnotit příspěvek :
     

A kdo jako to obilí bude pěstovat? Báby a dědci?

Boomer
5. 5. 2022 19:00
Odpovědět  Capry

.. no kdo, kdo?! No ruští zajatci přece! Vy nesledujete zprávy našich nezablokovaných sdělovacích prostředků? To si teda koledujete..
Sláma u kravína.