Novou nevyslovenou „světovou měnou“ se stává zrno

Překvapivě lidstvo za velice krátkou dobu přehodnotilo mnoho aspektů. 

Velmi zajímavý okamžik – každý začal přemýšlet o potravinách a zajišťování potravin. 
A najednou se ukázalo, že ne každý může pěstovat pšenici na polích. A okamžitě si vzpomněli na Rusko – světovou sýpku a  spěchali skoupit ruské zrno.

Ruské objemy pro export jsou omezené. Ve druhém čtvrtletí roku 2020 byla maximální norma vývozu obilí stanovena na 7 milionů tun. Tyto objemy byly vyprodány během několika dnů. Zkušenosti zemí závislých na dovozu jsou pochopitelné – pokud dojde k nejhoršímu globálnímu scénáři, mohou Rusové odejít do vesnic a pěstovat miliony tun obilí a za to si koupit co potřebují. 

A co udělají Arabové v písku? V suchých oblastech je velmi málo úrodných půd.

Rusko je země obrovská a to je jeho spása. To není přehánění. 

Pokud se oprostíme od levného PR, předvádění, silných slov a „čechrání si peří“, můžeme pochopit, kdo přežije po radikální destrukci stávajícího průběhu života. 

Někdo, kdo je schopen se sám nakrmit a zabezpečit se vodou.

Opravdu, pokud zmizí všechny „bubliny a ekonomické páky pro manipulaci“, ve zbývající části uvidíme, kdo je čeho schopen. Nejde o to čekat ty nejhorší katastrofické scénáře, ale být na ně připraven.
A to Rusko, na rozdíl od mnoha jiných, je.

Vážné politické, hospodářské, finanční a sociální důsledky současné pandemické krize budou po dlouhou dobu určovat průběh veřejného života. Vláda Ruské federace přijímá naléhavá a mimořádná opatření k překonání současných výzev pandemie covid-19. 

Žádný z odborníků nepochybuje, že narušení obchodních a hospodářských vztahů mezi zeměmi povede k nevyhnutelnému přerušení dodávek zemědělských produktů. 

Více otevřeně – je možné období hladu a akutní nedostatek prioritních „strategických“ produktů.

S ohledem na panický výkup ruské pšenice bylo rozhodnuto pozastavit vývoz obilí. Zakoupené objemy ve druhém čtvrtletí roku 2020 kupující obdrží, ale pak – konec. 

Dnes se tuna ruské pšenice prodává za 14 500 rublů za tunu a tato cena v tuto chvíli převyšuje cenu tuny ropy značky Urals (klesla na 12 900 rublů).

Zrno: pšenice, ječmen, kukuřice, pohanka a jiné plodiny se nyní z Ruska nevyvážejí. Přísná minimální kvóta pro vývoz pšenice byla stanovena na 7 milionů tun zrna (od 1. dubna). Rusko pozastavilo další vývoz obilnin. A to je teprve začátek, připravují se opatření k omezení vývozu produktů, které mají být přijaty v budoucnosti.

Obilí a zemědělské potravinářské suroviny v Rusku potřebují, aby krmili občany na domácím trhu. 
Nadcházející podzim-zima 2020 slibuje spoustu nepříjemných zážitků. Aby se zabránilo hladu, ruská vláda dnes blokuje vývoz potravin mimo zemi. Správně a velmi včas!  

Je pravděpodobné, že rok 2020 učiní potravinovou suverenitu zemí jedním z klíčových faktorů při posuzování vlivu a udržitelnosti toho, nebo onoho státu. 

Lidstvo může přežít bez ropy, ale nepřežije bez jídla. 

Ano, samozřejmě, zlaté rezervy a další výhody také hrají důležitou roli, ale jak vidíme, světové hodnoty procházejí zásadními reformami.

https://bit.ly/2VY5TSH

sdíletj na