politika

Novela Energetického zákona

Požadujeme zákony pro lidi, nikoliv pro tuneláře a šmejdy.

Požadujeme zrušení mezičlánků, které navyšují zbytečně ceny elektřiny a plynu.

Požadujeme, aby obchodní činnost prováděli Obchodníci bez zprostředkovatelů, vlastními zaměstnanci v trvalém pracovním poměru.

Požadujeme STOP „šmejdímu byznysu“(který má negativní dopad v miliardách korun).

V těchto dnech předkládá vláda Poslanecké sněmovně novelu Energetického zákona, která na první pohled nemusí vzbuzovat pochybnosti. Je tolik jiných problémů, které je nutno řešit, co je proti nim nějaká novela Energetického zákona.

Pod svíci bývá největší tma. Touto novelou se totiž nemusí nic na energetickém trhu vylepšit, naopak se může pro jeho účastníky mnohé zhoršit. Například:

„Šmejdí byznys“ – pod tímto slovem se skrývají podvody, větší čí menší na důvěřivých občanech, především seniorech. Pro šmejdy jsou totiž lehkou kořistí, jsou ohroženou skupinou.

Senioři se totiž za bývalého režimu s podvody v takovém rozsahu nesetkali.
Znali slovo „podvod“ pouze v souvislosti s trestným činem a tím i trestem.


Nyní je vše trochu jinak. Pokud naletíte podvodníkovi, někdo vás podvede, nejen „šmejdbyznys“, tak má celkem slušné krytí a to mnohdy i v nedokonalých zákonech.

V tu ráno je chyba na vaší straně. Máte být opatrný, předvídavý, dostatečně právně vzdělaný, znát zákony i jejich kličky, přečíst si řádně smlouvu a její dodatky (někdy písmem tak malým, že není jisté, zda je tam vůbec něco napsáno). Pokud máte dost sil a peněz a dotáhnete takový podvod až k soudu, tak s pravděpodobností postavenou téměř na jistotu prohrajete.

Proto dlouhodobě apelujeme na zákonodárce, aby zákony přijímali ve veřejném zájmu, nikoliv v zájmu tunelářů a šmejdů. Zákony a jejich novely jsou důležité a to platí i o projednávané novele Energetického zákona.

Přes tristní zkušenosti „tzv. přestěhování šmejdího byznysu do energetiky“ je valná část zákona věnována „zprostředkovatelům“. Nikoliv tak dostatečně, aby ochránila spotřebitele před podvodníky. Přepis smluv dodávek plynu a elektřiny na jiného obchodníka se tak může stát mnohým spořivým občanům noční můrou. Desítky tisíc takto poškozených občanů by mohli vyprávět.

Otázkou zůstává, proč se tomuto dalšímu článku v dodávkách energií nezabrání? Čí to je zájem?

Rozhodně tato rozsáhlá pasáž v novele Energetického zákona není a nemůže být ve veřejném zájmu.
Jen nadále bude vytvářet podhoubí „šmejdího byznysu“ kolem přepisu obchodních smluv elektrické energie a zemního plynu na jiného obchodníka.

Jak to všechno před mnoha léty začalo?

 Unbundling tj. povinné „rozbití“ velkých energetických společností na přepravní, přenosové, distribuční, obchodní atd. (další nesmysl z nařízení EK)

 Přitom možné zneužití přirozeného monopolního postavení se dá řešit daleko jednodušeji a ekonomicky podstatně efektivněji

 Miliardy, které tato změna stála, zaplatil zákazník, nic pozitivního to nepřineslo.Naopak pouze negativa vč. omezených možností energetických společností investovat

 Tvrzení, že šlo o vznik konkurenčního prostředí, nemůže obstát

 Liberalizace trhu s energiemi (další nesmysl nařízení EK)

 Zdroje zůstaly, jen narostl počet Obchodníků a to o stovky

 Vznikl další článek v řetězci „zprostředkovatel“, který zajišťuje pro Obchodníka smlouvy s konečným spotřebitelem (přepis smluv)

 Přestěhování „šmejdího byznysu“ do energetiky a plynárenství


Celá řada mezičlánků, které se jako pijavice nasály na energetiku a plynárenství v rámci legislativy, kterou vyrábíme společně v Bruselu, jen zvyšují cenu pro konečného spotřebitele.

Deklarované výhody, jako je energetická bezpečnost, snížení cen energií atd., se staly fata morgánou.

O to je zarážející, že po zkušenostech, které jsme výše uvedeným získali, pokračujeme v neblahém trendu. Pokud je to proto, že to chce EK, tak se musíme přiznat, zda umíme těmto nařízením čelit a chránit naše zájmy, nebo jím čelit neumíme. Pak to chce zásadní změny.

V novele Energetického zákona je „zprostředkovatelům“ věnována rozsáhlá pasáž. Přitom mezičlánek zdražuje cenu komodity, což v tristní době, která nás v souvislosti s propadem hospodářství (důsledek koronaviru) čeká, je od zákonodárců vůči občanům nezodpovědné.
Přitom zákony by měly být jednoduché, vymezovat právní rámec a chránit veřejný zájem.

Snížení cen elektrické energie a plynu = zrušte zbytečné mezičlánky v řetězci:

 Zrušit zprostředkovatele v obchodování s elektřinou a plynem – vypustit mnohastránkové pasáže o „zprostředkovatelích“ a nahradit je:

 Obchodník s elektřinou a plynem nemůže ke své činnosti používat „zprostředkovatele“. Musí jednat s konečným spotřebitelem sám, vlastním jménem a napřímo. Komplexní obchodní činnost provádět pouze vlastními zaměstnanci v trvalém pracovním poměru.

Co tím získáme?

 Budeme mít seriózní a spolehlivé obchodníky

 Sníží se náklady elektrické energie a plynu pro konečného spotřebitele o jeden článek „zprostředkovatele

 Zamezí se možnému rozšiřování šmejdího byznysu v energetice

 Novela energetického zákona začne být postupně srozumitelná i pro lajky 


Záleží nyní na zákonodárcích, zda začnou upravovat zákony tak, aby byly ku prospěchu občanů, nikoliv šmejdů a tunelářů.

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV
Signatářka a mluvčí Manifestiav
Hlučín 3. 5. 2020

sdílet na

17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
3. 5. 2020 21:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Tleskám a držím palce.??? Ono to chce, aby se ten trh provětral i mezi těmito “dodavateli”, protože většina z nich je na stejné úrovni jejich šmejdů naháněčů o kterých velice dobře vědí jak fungují a kryjí jejich nesmyslné podvodné praktiky.

Telex
5. 5. 2020 04:57
Odpovědět  Janinna

Novela Energetického zákona – elektřina, voda, plyn nemají co dělat v soukromém sektoru! A to ještě z velké části ve vlastnictví západních firem. Neexistuje! Do p_dele s novelama – Znárodnit a nazdar.

Energie patří lidem – tedy státu !

Administrátor
5. 5. 2020 12:06
Odpovědět  Telex

Asi tak,..chybí pomyslný pranýř pro ty co se postarali o prodej do zahraničí po té, co byl bezúplatně převeden zpět na města – prasárna. Někteří jejich přisluhovači doposud nebo znovu sedí na svých funkcích. Zbavit občanství a..!

Telex
6. 5. 2020 15:02
Odpovědět  Janinna

To je naprosto jednoduché. My jsme nic nedovolili. Vše bylo předem dohodnuto. A pánové na vysokých postech rozhodli v zajmu zahraničních korporátů. A příčina? PENÍZE !!!. Ať řešíš jakýkoliv problém v kapitalismu, téměř vždy se dopracuješ k penězům. A přes peníze se dopracuješ kam? K moci. Toť jest problém kapitalismu. 😆

Jinak doporučuju tuhle knihu:

Telex
6. 5. 2020 15:06
Odpovědět  Telex
Telex
7. 5. 2020 00:11
Odpovědět  Janinna

Cus, procetl sem, rekl bych, ze tohle věděl už Karel Marx. Ale je dobré to připomenout.

Jinak k tomu “vetšinu z nás nepřeperou”. 🙂 Hezké je vidět tvoje odhodláni, výdrž a víru v revoluci nebo lepší svět včetně aktivity. Myslím, ze jako jedna z mála si na AC24 psala přispěvky smysluplne, které byli přínosem. A i když se spolu na některých politickych názorech rozhodně neshodnem a tvuj optimismus s tebou nesdílím,
musim říct, že Klobouk dolů nad tvojí výdrží a tvojí činností.
🙂

Telex
7. 5. 2020 00:35
Odpovědět  Janinna

Jasny. Chodil sem tam uz v dobe, kdy tam psal jeste Nárožný. Jestli ti to neco říká? Ten je mimochodem odsouzeny za pokus o vrazdu. Hele ja už ani nevím nick. Chvilku sem mel možna nick Lai Lai. . .

Telex
7. 5. 2020 00:40
Odpovědět  Janinna

Ale Richarda si pamatuješ, ne?

Telex
7. 5. 2020 00:41
Odpovědět  Telex

Hele to je fuk. Akorat sem koukal, ze je vas tu vic z ACčka. To je náhoda?

Telex
7. 5. 2020 00:50
Odpovědět  Janinna

😉

Telex
7. 5. 2020 20:54
Odpovědět  Telex

Nopassarano – už sem si vzpoměl:) pod tim nickem sem psal na Acecko