Nová mocnost roste – 23 zemí se hlásí do aliance BRICS

Bratislava, 27. srpna 2022 (HSP/Oilprice/Photo:Twitter)

Skupina BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika), která vznikla v roce 2001 jako termín označující skupinu rozvíjejících se trhů s vysokým potenciálem, se stala hlavním motorem světové ekonomiky. V prosinci 2021 tvořily 40 % světové populace, 25 % nominálního HDP ve výši 16 bilionů USD, 30 % rozlohy země a 18 % celkových obchodních toků, přičemž držely celkem 4 biliony USD v zahraniční měně.

Podle nedávné analýzy Oxford Business Group, výzkumné a poradenské společnosti, která zveřejňuje ekonomické informace o trzích na Blízkém východě, v Africe, Asii, Latinské Americe a Karibiku, ve spolupráci se specializovaným webem www.oilprice.com, je skupina BRICS připravena výrazně se rozšířit a řešit společné problémy.

Na 14. summitu BRICS, který se konal v červenci, diskutovaly Čína, Rusko a Indie o možném vstupu Egypta, Saúdské Arábie a Turecka, které údajně již připravují žádosti. Toto oznámení přišlo po červnovém odhalení, že Írán a Argentina již podaly žádosti s podporou Číny. Mezinárodní média dále informovala, že zájem o vstup do organizace projevily Alžírsko, Bangladéš, Indonésie, Mexiko, Nigérie, Súdán, Sýrie, Pákistán a Venezuela. Online setkání potenciálních uchazečů o členství v BRICS+, které v květnu uspořádala Čína, se zúčastnili ministři zahraničí Argentiny, Egypta, Indonésie, Kazachstánu, Nigérie, Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie, Senegalu a Thajska.

Zatím není jasné, kdo a kdy se připojí, protože neexistuje žádný formální proces přijímání nových členů. Rozšíření BRICS by však mohlo rozvíjejícím se trhům nabídnout příležitost k vytvoření nových hospodářských synergií.

Růst dvoustranného obchodu

Ruská invaze na Ukrajinu a západní sankce vedou Čínu a Rusko ke snaze změnit americký dolar jako formu směny a zvýšit objem vzájemného obchodu, zejména v důležitém odvětví uhlovodíků. Dovoz ruské ropy do Číny dosáhl v květnu rekordní úrovně a meziročně vzrostl o 55 %.

Podle Oxford Business Group se Rusko údajně snaží nakoupit jüan, indickou rupii a tureckou liru jako rezervy pro svůj státní investiční fond, protože tyto měny oslabily a ruský prodej energií prudce vzrostl.

Obchod Indie s Ruskem se rovněž zvýšil, přičemž dominuje rostoucí dovoz ropy. V dubnu Indie dovezla 25 000 barelů denně (bpd), ale v květnu a červnu se toto číslo zvýšilo na 600 000 bpd. V červenci indická centrální banka oznámila plán umožnit domácím dovozcům nakupovat zboží v rupiích, které budou následně připsány na účet vyvážející země, což má údajně umožnit hladší transakce s Ruskem.

Nedávno, na začátku srpna, agentura Reuters informovala, že Turecko se rovněž dohodlo na posílení spolupráce s Ruskem tím, že bude nakupovat plyn dovážený z Ruska v rublech.

Na Čínu a Indii nyní připadá více než 40 % celkového vývozu ropy z Ruska, přičemž v červenci loňského roku to bylo přibližně 21,7 %.

Podle Oxford Business Group může nedávný nárůst obchodování mezi rublem, jüanem a dalšími měnami rozvíjejících se trhů nakonec znamenat dlouhodobý trend.

Spolupráce na rozvíjejících se trzích

Výzvy k rozšíření skupiny BRICS začaly v roce 2013 a dostaly nový impuls, když se Čína v roce 2017 stala předsedkyní tohoto uskupení. Kritici tvrdí, že současná snaha o rozšíření BRICS je motivována záměrem Číny získat větší vliv v globální ekonomice.

Podle Oxford Business Group přiměly obavy o celosvětovou potravinovou bezpečnost stávající i nové členy BRICS k vytvoření potravinové burzy zahrnující hlavní vývozní komodity členů, jako je argentinská kukuřice, indická rýže a pšenice, ruský ječmen a slunečnicový olej, čínské obilí a bavlna a brazilské sójové boby. Později by taková burza mohla zahrnovat zemědělské produkty z dalších rozvíjejících se trhů. To by dovozcům potravin, jako je Saúdská Arábie, poskytlo větší potravinovou bezpečnost a otevřelo cestu k většímu objemu prodeje energie. V březnu získala společnost Saudi Agricultural and Livestock Investment Company, dceřiná společnost Veřejného investičního fondu království, 35% podíl ve společnosti Olam Agri, předním světovém dodavateli obilovin, olejnin, rýže a krmiv.

Podle Oxford Business Group bude mít větší spolupráce v oblasti zelené energie významný dopad i na celosvětový boj proti změně klimatu. Podíl elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů se v zemích BRICS zvýší z 19 % v roce 2010 na 37 % v roce 2020. Vzhledem k tomu, že země přecházejí od fosilních paliv k čistším zdrojům energie, mají země BRICS mnoho příležitostí ke zvýšení přeshraničního obchodu s elektřinou a námořního obchodu s vodíkem.

Nová rozvojová banka, kterou v roce 2014 založily země BRICS, začala upřednostňovat investice do projektů v oblasti obnovitelných zdrojů energie – v roce 2016 to bylo 811 milionů dolarů. Rovněž založení platformy BRICS pro energetický výzkum v roce 2018 a zveřejnění plánu energetické spolupráce do roku 2020 ukazují, že toto uskupení má institucionální kapacitu pro rozšíření v této oblasti.

Zdroj : Hlavné Správy

3.7 7 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.7 7 hlasy
Ohodnotit příspěvek
45 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
27. 8. 2022 23:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Jdu si poplakat. Ta děsivá izolace Ruska a Číny mě rozžalnila.

Lev Prch
28. 8. 2022 06:48

Já se Ti nedivím.A jestlipak Tě stejně rozněžnila naše izolace…..?????

Markýza
28. 8. 2022 17:15

Že? Je to strašlivé, strašlivé! Zejména myslím, že být izolován od takové Austrálie musí být děsné.

Hans
28. 8. 2022 08:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Není divu, z USA a EU se stávají zaostlé země, které dokáží vyvážet jen pochody sexuálních devintů, zelenou demenci a boj s rasistickými kameny,

Lev Prch
28. 8. 2022 11:01
Odpovědět  Hans

A nacismus do Evropy!

jiří
28. 8. 2022 08:26
Ohodnotit příspěvek :
     

comment image
Kam se se re nějaký BRICS, náš Péťa, to je formát.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Ladislav
28. 8. 2022 10:22
Odpovědět  jiří

💤♎ A já myslel, že jsou to ty jeho ženské z Barmské neziskovky!

sizok
28. 8. 2022 12:01
Odpovědět  Ladislav

Však taky jsou.

Milan ze Zahrady Čech
28. 8. 2022 14:49
Odpovědět  sizok

A pak mu vypíchali mozek z hlavy a tak teď už jenom vysílá signály, žejo?

Gales
28. 8. 2022 15:49
Odpovědět  Ladislav

To jsou ženy lidojedů a vedou Péťu ke kotlíku.Holt,než bude uvařenej tak ještě vyšle poslední signál.- Sláva Ukrajině.

Lev Prch
28. 8. 2022 11:02
Odpovědět  jiří

S jeho megapodprou 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Gales
28. 8. 2022 10:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Holt se každá země snaží před západními demokrady zamknout dveře na dva západy.Jenom debilní česká vláda se k tomu chcípajícímu západu přitulila blíž.Vždycky na konec takovéto úvahy píšu – Ať chcípnou.Tentokrát to nemyslím vážně….

Pavel
28. 8. 2022 10:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Přátelé trolíci, vy jste skutečně omezení oslíci s vypláchnutými mozky. Když čtu vaše příspěvky, je mi stydno, že s vámi žiji na stejné lodi jménem kolonie ČR.

janle57
28. 8. 2022 11:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Snad taky již dozrála doba,kdy země BRICS uzavřou obranou vojenskou smlouvu
ve stylu NATO,aby jim proradní hotdogové s touhle agresivní bandou v čele,nemohli
vyhrožovat ani je vojensky napadnout.

zdena
28. 8. 2022 20:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejde mi na rozum, proč se tady skoro všichni dětinsky dohadujete s nějakým trollem…proč ho neignorujete… na co se zahazujete?

Dva blbci.jpg