„Nordstream odpálili Američané. Takhle,“ píše novinářská legenda

08.02.2023 18:18 | Kauza

Význačný americký investigativní novinář Seymour Hersh je přesvědčený o zapojení potápěčů amerického námořnictva do zářijových výbuchů na plynovodech Nord Stream a Nord Stream 2. Američtí potápěči prý výbušniny na plynovody instalovali několik týdnů předem v rámci cvičení NATO, které v oblasti probíhalo v létě. Útoky prý byly naplánované ještě dříve, než vůbec začala ruská invaze na Ukrajinu v únoru loňského roku.

Foto: Repro Youtube
Popisek: Únik plynu z plynovodu Nord Stream

Seymour Hersh je držitel Pulitzerovy ceny, který mimo jiné odhalil jedny z největších skandálů amerických dějin jako masakr v My Lai za vietnamské války nebo aféru Watergate, která vedla k rezignaci prezidenta Richarda Nixona. Je ovšem také kritizován za to, že zejména v poslední době příliš spoléhá na anonymní zdroje. Nyní píše v obsáhlé zprávě o zapojení potápěčského a záchranného centra amerického námořnictva do loňských útoků na plynovody v Baltském moři.

Spojené státy tímto dlouho zvažovaným krokem prý chtěly snížit závislost Evropy na ruském plynu, a naopak posílit vlastní vliv. Ideálním spojencem se podle Hershových zdrojů stalo Norsko, jehož bývalý premiér Jens Stoltenberg je nyní generální tajemník NATO, který se netají protiruskými názory. Norové by navíc mohli těžit z vyřazení obou ropovodů a výpadky ruského plynu nahrazovat Evropě vlastním plynem.

Hersh ve svém článku rozplétá celou tajnou operaci, která se začala rodit ihned po zvolení Joea Bidena americkým prezidentem v roce 2021 a do které má být zapleten mimo jiné Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan nebo ministr zahraničí Antony Blinken. Bílý dům měl na úkol využít potápěčské a záchranné centrum amerického námořnictva, které sídlí v Panama City na Floridě.

„Středisko už desítky let školí vysoce kvalifikované hlubinné potápěče, kteří umějí používat výbušniny C4 třeba k útokům na ropné plošiny, podmořské elektrárny nebo zdymadla na důležitých lodních kanálech,“ píše Hersh s tím, že právě tito potápěči provedli loňský útok na plynovody Nord Stream a Nord Stream 2.

Oba plynovody byly podle novináře dlouho trnem v oku americké administrativě. „Od prvních dnů byl Nord Stream 1 Washingtonem a jeho protiruskými partnery v NATO vnímán jako hrozba pro západní dominanci. Holdingová společnost, která za ním stojí, Nord Stream AG, byla založena ve Švýcarsku v roce 2005 ve spolupráci s Gazpromem, který ovládají oligarchové z okolí ruského prezidenta Vladimira Putina. O zisky Gazpromu se dělila ruská vláda a příjmy státu z prodeje plynu a ropy se v některých letech odhadovaly až na 45 % ročního ruského rozpočtu,“ píše Hersh a jedním dechem dodává, že americké obavy byly oprávněné. „Německo a zbytek západní Evropy se staly závislými na levném zemním plynu dodávaném z Ruska a zároveň se snížila závislost Evropy na Americe,“ upozorňuje novinář, proč Bílý dům tlačil na Německo, aby nepouštělo do provozu Nord Stream 2.

„Nord Stream 1 byl z pohledu NATO a Washingtonu nebezpečný, ale Nord Stream 2, jehož výstavba byla dokončena v září 2021 a který by v případě schválení německými regulačními orgány zdvojnásobil množství levného plynu v Evropě, byl přímo katastrofou,“ má jasno renomovaný novinář.

Ministr zahraničí Antony Blinken již dříve na adresu prezidenta Joea Bidena uvedl, že ví „o jeho pevném přesvědčení, že je Nord Stream 2 špatný nápad. Vím, že by chtěl, abychom použili všechny přesvědčovací nástroje, které máme, abychom přesvědčili naše přátele a partnery včetně Německa, aby s tím projektem nepokračovali,“ měl uvést Blinken.

Počátkem roku 2022 se na hranicích Ukrajiny zlověstně hromadily ruské jednotky a ve Washingtonu rostlo znepokojení z možného útoku na Ukrajinu. Pozornost administrativy se opět soustředila na Nord Stream. Dokud bude Evropa závislá na plynovodech pro levný zemní plyn, Washington se totiž obával, že země jako Německo se budou zdráhat dodávat Ukrajině peníze a zbraně potřebné k porážce Ruska.

Proto přišlo rozhodnutí, že je ropovody potřeba sabotovat, a to ještě dříve, než vůbec začala samotná invaze na Ukrajinu. „Právě v této neklidné chvíli Biden pověřil Jakea Sullivana, aby dal dohromady meziagenturní skupinu, která by vymyslela plán. V prosinci 2021, dva měsíce předtím, než na Ukrajinu vjely první ruské tanky, svolal Jake Sullivan schůzku nově vytvořené pracovní skupiny – mužů a žen ze sboru náčelníků štábů, CIA a ministerstev zahraničí a financí – a požádal je o doporučení, jak reagovat na blížící se Putinovu invazi. Podle zdroje přímo obeznámeného s procesem bylo účastníkům jasné, že Sullivan měl v úmyslu, aby skupina přišla s plánem na zničení obou plynovodů Nord Stream – a že plní přání prezidenta,“ píše podle informací z anonymních zdrojů Hersh.

„V té době řídil CIA William Burns, bývalý velvyslanec v Rusku, který v Obamově administrativě působil jako náměstek ministra zahraničí. Burns rychle pověřil pracovní skupinu agentury, jejímiž členy byl shodou okolností někdo, kdo byl obeznámen se schopnostmi hlubinných potápěčů námořnictva v Panamě. Během několika následujících týdnů začali členové pracovní skupiny CIA připravovat plán tajné operace, která za pomoci hlubinných potápěčů vyvolá explozi plynovodů.

Že existuje plán na vyřazení plynovodů, přitom prozradil oficiálním prohlášením prezident Biden v rámci návštěvy německého kancléře Olafa Scholze v Bílém domě tři týdny před ruskou invazí na Ukrajinu. „Pokud Rusko napadne Ukrajinu… Nord Stream 2 už nebude. Ukončíme ho,“ prohlásil tehdy Biden ke zděšení osob, které se na plánované sabotáži podílely.

„Bylo to jako položit atomovou bombu na zem v Tokiu a říct Japoncům, že ji odpálíme. Podle plánu měly být možnosti provedeny až po invazi a neměly být veřejně inzerovány. Biden to prostě nepochopil nebo to ignoroval,“ uvedl Hershův zdroj.

Po invazi ruských vojsk na Ukrajinu pokračoval plán sabotáže a Bílý dům měl vybrat jako nejvhodnějšího spojence Norsko, kde v posledních letech americká armáda investovala miliony dolarů do modernizace a rozšíření zařízení amerického námořnictva a letectva v zemi. Norsko také bylo jedním z původních signatářů smlouvy o NATO v roce 1949 a dnes je vrchním velitelem NATO Jens Stoltenberg, přesvědčený antikomunista. „Norové mohli mít i jiné zájmy. Zničení Nord Streamu – pokud by se to Američanům podařilo – by Norsku umožnilo prodávat do Evropy mnohem více vlastního zemního plynu,“ uvažuje Hersh.

„Někdy v březnu odletělo několik členů týmu do Norska na setkání s norskou tajnou službou a námořnictvem. Jednou z klíčových otázek bylo, kde přesně v Baltském moři je nejlepší místo pro umístění výbušnin. Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2, každý se dvěma sadami potrubí. Norské námořnictvo rychle našlo správné místo, a to v mělkých vodách Baltského moře několik mil od dánského ostrova Bornholm. Po krátkém průzkumu byli Američané pro. V tuto chvíli opět vstoupila do hry obskurní skupina námořnictva pro hloubkové potápění v Panama City,“ pokračuje ve své analýze renomovaný novinář.

Další problém, který prý byl potřeba vyřešit, byla zástěrka za neobvyklými aktivitami v Baltském moři. Řešení prý našli Norové, kteří upozornili na každoroční červnové cvičení NATO v Baltském moři Baltic Operations 22 neboli BALTOPS 22, kterého se účastní desítky spojeneckých lodí z celého regionu.

Kvůli možnému podezření ale musely trhaviny vybuchnout s velkým zpožděním. Američané pracující v Norsku měli začít pracovat na novém problému – jak na Bidenův příkaz dálkově odpálit výbušninu C4. Řešení přinesly tzv. sonarové bóje, které byly shozeny z letadla v den, kdy rozkaz padne.

„Dne 26. září 2022 uskutečnilo pozorovací letadlo P8 norského námořnictva zdánlivě rutinní let a shodilo sonarovou bóji. Signál se šířil pod vodou, nejprve do Nord Stream 2 a pak dál do Nord Stream 1. O několik hodin později došlo k odpálení vysoce výkonné výbušniny C4 a tři ze čtyř potrubí byla vyřazena z provozu. Během několika minut bylo možné na vodní hladině pozorovat unikající plyn, který zůstal v odstavených potrubích, a svět se dozvěděl, že se stalo něco zásadního,“ píše Hersh.

„Bezprostředně po výbuchu plynovodu psala americká média o záhadě a jako pravděpodobný viník bylo opakovaně uváděno Rusko, což bylo podněcováno vypočítavými úniky informací z Bílého domu – aniž by však byl zjištěn jasný motiv takového aktu poškozování vlastních zájmů. Žádné velké americké noviny se nepídily po dřívějších Bidenových slovech o zrušení Nord Streamu,“ podivuje se novinář.

Článek zakončuje výmluvnými slovy ministra zahraničí Blinkena, který považuje zničení plynovodů za dobrou zprávu pro Evropu a Spojené státy. „Je to obrovská příležitost, jak jednou provždy odstranit závislost na ruské energii, a tím Vladimiru Putinovi odebrat možnost používat energii jako prostředek k prosazování svých imperiálních záměrů. Nabízí to obrovskou strategickou příležitost pro nadcházející roky, ale mezitím jsme odhodláni udělat vše pro to, aby důsledky toho všeho nenesli občané v našich zemích, respektive na celém světě,“ uvedl Blinken.

Bílý dům už Hershovu verzi označil za „naprosto falešnou a kompletně smyšlenou“.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdíletj na

4.3 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek
31 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Boomer
8. 2. 2023 20:04

.. no toto! Koho by něco takového napadlo, že..

Albi
8. 2. 2023 20:43
Odpovědět  scipio

Bezva spojenci. To bylo jediné, co nám ještě chybělo ke štěstí. 🙂

Albi
8. 2. 2023 22:16
Odpovědět  scipio

To je fakt. Ale zas nemusíme mít všechno.

All
8. 2. 2023 22:30
Odpovědět  scipio

Ten mor a bídu nám přece chystá WHO a vše chce urychlit na svém zasedání už letos v květnu. Jejich agenda jede naplno a sdělovací prostředky mlčí a mlží,vše i s oponou války na ukrajině. WHO vpodstatě vlastní Bill Gates,satanista,který spolu s Faucim jsou skutečným režisérem covidpodvodu.U nás v ČR vpodstatě svým postojem u voleb presidenta vše kolem covidpodvodu lidé zlegalizovali. Jediné východisko by byl výstup z EU a pak ihned poté i výstup ze satanské WHO usilující spolu s globalisty o zdravotní teror a tyranii.Momentálně jsme zemí,které nejenže hrozí mobilizace ze strany váleč.fanatiků, ale taky něco horšího- Teror od WHO přes EU,pak čipování,kontrola a plánovaná genocida.Genocida,bohužel. Díky vládě,poslancům a spitomělým ovcím.

Gales
8. 2. 2023 20:37
Odpovědět  Boomer

Mně ne.Přeci by amíci,demokrati a bojovníci za mír a spolupráci mezi národy,něco tak přízemního neudělali.

Markýza
8. 2. 2023 20:43
Odpovědět  Boomer

Božíčku. Taková ošklivá slovíčka! O Američanech!

All
8. 2. 2023 22:44
Odpovědět  Markýza

Pokud budou neokoni a jejich bankéří v USA existovat,všemu tomu teroru,totalitní kontrole a i nemocem od skutečných,pravých virů z téhle společnosti neunikneme ani my v čr, s převahou slepých,gumových panáků ( generál Gurulev ,který je už ve výslužbě dokonce včera prohlásil,že by rusko mělo skutečně použít pro výstrahu jadernou zbraň,a kolik takových co podporují neokony je i v rusku ! Vše díky USA,anglosasům,i chazarhavěti )

janle57
9. 2. 2023 10:10
Odpovědět  Boomer

Jen se tak pro sebe skromně ptám? Proč po takových prohlášeních,i ze strany oficiálních
míst v Hotdoglandu,funguje ještě podmořský datový kabel do Evropy nebo norské plynovody do Anglie a Polska,v tomhle by si Rusové vyzkoušeli kam hodlá ta anglosaská žumpa zajít,v současnosti jsou na pokraji ekonomického krachu a větší facku by ze strany RF nemohli dostat,
vsadím se,že by se tahle sranda z jejich strany již nikdy neopakovala.

Pavel z Moravy
8. 2. 2023 20:42

Renomovaný novinář si určitě dal záležet, aby jeho zdroje nebyly jen nějaké opilecké žvásty. Ono je to nyní ale už asi jedno, Evropa končí, to musí vidět opravdu každý. Nejen ekonomicky, ale možná ještě více morální rozklad běží mílovými kroky a už není možné ho zastavit. Já si dovedu představit co nás čeká, ale vypisovat to nebudu, ať nejsem osočen z konspirace. Stačí, když se počká a kdo si počká, ten se i dočká. Při současném řízení evropských zemí, o naší se raději ani nezmiňovat to tak dlouho trvat nebude.

Pavel K
8. 2. 2023 21:57
Odpovědět  Pavel z Moravy

Příteli neházej ještě kulomet do ovsa. Vždycky může být ještě hůře. Já dostávám nyní takové “citlivé” signály, že vidím i nemožné a to mě upozorňuje, že se něco děje. Tak mi drž palce budu pravidelně monitorovat dění, koneckonců to už dělám. Tak Čest.

Albi
8. 2. 2023 22:14
Odpovědět  Pavel K

Na ty signály pozor! Aby nebyly nakažlivé. 🙂

Pavel K
8. 2. 2023 22:55
Odpovědět  Albi

Nó, vy umíte chodit mezi kapkami deště a já zase přijímám “momentálně” signály. Můžu vám ale říci, že bych radši chtěl tu vaši schopnost, ta moje je nepříjemná. 🤣🤣😥

Autor
8. 2. 2023 22:02
Odpovědět  Pavel z Moravy

Každý konec skrývá potenciál pro nový začátek. Pro začátek je třeba se zbavit vlivu USA a Anglie. Proč? Protože drtivá většina lidí nemá kam jít – někam jinam. Nakonec se bude muset začít znova.
Podívat se stačí na země, které byly po dlouhou dobu a nebo ještě jsou pod vlivem neokolonialismu nebo kolonialismu. Dnes se snaží mnoho zemí zbavit se těch pout a dávají to najevo i přes velké výhružky ze strany USA a Anglie.
Nakonec to i tady v Evropě skutečná elita pochopí a bude bojovat. Pravda, to není běh na krátkou vzdálenost, ale bude to. Bude to bolet, nebude to bez omylů a chyb, budou další porážky, ale nastane to. A pak také přijde čas na vítězství.

Pavel z Moravy
9. 2. 2023 10:42
Odpovědět  Peter 008

Nu já moc dobře vím, že každý začátek má i svůj konec. Není to tak dávno, co jsem zde dával 7 zákonů, které platí pro řád vesmíru. Protože jsem se trochu zaobíral teorií čínské medicíny, což je navíc taková teorie lidského bytí a také mně trochu oslovil makrobiotik pan Michio Kushi, tak si umím o všem tak trochu udělat obrázek. Protože ono to má vše souvislosti. Přijde konec a po něm začátek, ale my staří kmeti ho již nezažijeme, protože tento morální rozvrat za jednu generaci nezmizí. Ale myslím si, že lidstvu nebylo dáno, aby vyzrálo do takové podoby, aby spolu dokázalo po celé planetě žít ve vzájemné shodě. Není to zakódováno v matrici lidského rodu. Nejblíže k té vyzrálé společnosti jsme byli v socialismu, ale, ale.

ANTIUKRAJINEC
9. 2. 2023 02:09
Odpovědět  Pavel z Moravy

No ale renomovaný novinář jednu zásadní chybu udělal a nebo je článek špatně přeložen-protože ten hlavní blbeček z NATO je Dán

primak
9. 2. 2023 13:52
Odpovědět  ANTIUKRAJINEC

Nor Jens Stoltenberg je bývalý PM Norska. Dán byl jeden před ním, to už je pár let, nechoděj k vám trochu čerstvější noviny?
Ale nakonec je to jedno, že…

Aleš
8. 2. 2023 20:44

USA jsou terorismus, SPOLU podporuje USA, tedy terorismus. Nezbývá než je soudit.

Pekos
8. 2. 2023 21:29
Odpovědět  Aleš

Nemáte pravdu, Fiala (aniž bych se ho v nejmenším zastával), celou dobu před volbama hlásal, že patříme na západ a jeho politika bude výhradně prozápadní. Potom tedy není koho soudit, to množství debilů co ho zvolilo se musí probudit samo, ale to nehrozí, takže, jedeme dál.

Velitel
8. 2. 2023 20:54

“odhalil jedny z největších skandálů amerických dějin jako masakr v My Lai za vietnamské války nebo aféru Watergate, ”
Aferu Watergate odhalili Carl Bernstein a Bob Woodward z The Washington Post. Seymour Myron o ni sice psal pro The New York Times, ale až po té co to výše jmenovaní rozjeli.
Pokud nezáte film Všichni prezidentovy muži s Dustinem Hoffmanem, Robertem Redfordem, vezmete jako fakt, že Seymour dostal Pulizera za My Lai a Bernstein s Woodwardem za Watwegate

Apropo nejde o ropovody, ale plynovody, oboji je sice trubka,ale tím podobnost končí.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Velitel
8. 2. 2023 21:13

Norští fašisté budou mít počítám docela problém, Rusové jsou schopni jim celkem zatopit a donutit je zacálovat všechny škody.

RASputin
8. 2. 2023 21:32

to bylo jasné už z posledního Rand reportu jak zdecimovat ekonomiku EU aby zdechající kobyla (kde bydlím a pracuji) mohla ještě trochu déle kopat.

Exodus z EU začíná
Dělám v mezinárodní dopravě a jen za poslední měsíc pracuji na nabídkách přestěhování 8 firem z EU s celým vybavením (továrny a sklady) do USA
1 firma/podnik zabere asi 19 plných lodí

Nulandová řekla: FUCK EU ne?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
ladislav
8. 2. 2023 22:19

Zhruba ve 22:00 jsem se dozvěděl zprávu Že Ruská armáda začne ofenzívu v plném rozsahu 9 února ve 12 hodin jejich času. Tedy u nás v 10 hodin. Oznámil to údajně president R.F. V. Putin.

All
8. 2. 2023 22:57
Odpovědět  ladislav

Už aby to bylo,není naco čekat

All
8. 2. 2023 22:55

Ten konec a ponoření do nejtemnějšího bahna nás teprve čeká,protože jsme zatím na té horší straně. Taky je dost možné,že se naše slunce až tak rozzuří a nasere,že globální ,,terra změny” se urychlí,vše je totiž propojeno a Slunce a následně pak Země reaguje.Slunce totiž reaguje i na chování lidí a hovořili o tom nejen zasvěcenci,ale i někteří fyzikové.

All
8. 2. 2023 23:00

Před chvíli turecko ohlásilo nové zemětřesení..

katango
9. 2. 2023 09:49
Odpovědět  All

A Afročechová láká dobrovolníky k zapojení se do obrany vlasti. Jak jí na tohle může někdo příčetnej naletět?

Pavel z Moravy
9. 2. 2023 10:58
Odpovědět  katango

Ale může paní Katango. Někteří mají již tak přeformátované vědomí, že vlastní rozumové názory jim absolutně chybí. Já si tyto lidi představuji jako hračku na klíček, kterou natáhnu a ona dělá to co má. Až skončí, stejným povelem ji rozjedu znovu. Tito lidé již ztratili schopnost samostatně myslet. Ta výuka ve školách a 33 letá masáž již přinesla ovoce. Tak to prostě je.

katango
9. 2. 2023 17:47
Odpovědět  Pavel z Moravy

No, nevím. Ten většinový materiál se neohlídá ani sám.

me2d44
9. 2. 2023 11:05
Odpovědět  katango

A koho chce nabírat? Hráče World of Tank, Call of Duty? No potěž Bůh – se vznikem “poservefinální” armády skončil základní vojenský výcvik. My, co jsme si pro vlast odsloužili 20 a více let, jsme již důchodci. Mladí mají sice zadek doma, ale hlavu v Americe. A tzv. uloženky – zbraně ze skladů – naše vláda poslala na Ukrajinu. Pochybuji, že by v těch skladech zůstaly aspoň praky po Husitech. Krom pár zbrojovek byly zrušeny i vojenské opravárenské závody. Počet vojáků ve zbrani nestačí ani na obranu okresu. A výcvik vojáka-specialisty, to není 2 měsíce, to je nejmíň na rok. A teď raďte – jsem lampasák v důchodu…