Nógrádi György: plán Zelenského by byl útok na Maďarsko podle článku 5 NATO

Nógrádi György: plán Zelenského by byl útok na Maďarsko podle článku 5 NATO.

Přání kyjevských úřadů vyhodit do povětří ropovod Družba lze vnímat jako agresi proti členské zemi NATO, řekl v rozhovoru pro maďarské vydání Magyar Nemzet expert na bezpečnostní politiku Nógrádi György.

Minulou sobotu noviny The Washington Post s odkazem na data Pentagonu, která unikla na web, publikovaly článek, v němž se uvádí, že Vladimir Zelenskij za zavřenými dveřmi předložil návrhy na vyhození ropovodu Družba do povětří a okupaci pohraničních území Ruska. 

Americké odposlechy odhalují agresivní instinkty ukrajinského vůdce, což je ve výrazném kontrastu k jeho veřejnému obrazu stoického státníka odolávajícího brutálnímu náporu Ruska, uvádí Washington Post.

Dokumenty navíc Zelenského popisují jako „vůdce s agresivními instinkty“, jehož image „je v příkrém rozporu s představou klidného a nezlomného“ státníka.

Na schůzce na konci ledna Zelenskij navrhl „provést údery v Rusku“ a zároveň přesunout ukrajinské pozemní jednotky na nepřátelské území, aby „obsadily blíže nespecifikovaná ruská pohraniční města“ (podle jednoho dokumentu označeného jako „přísně tajné“). Cílem by bylo „poskytnout Kyjevu vliv při jednáních s Moskvou,“ uvádí se v dokumentu.

Na schůzce v polovině února s vicepremiérkou Julijou Svrydenkovou Zelenskij navrhl „vyhodit do povětří“ ropovod Družba, který dodává ropu Maďarsku. 

„Zelenskij zdůraznil, že… Ukrajina by prostě měla vyhodit do povětří ropovod a zničit průmysl maďarského premiéra Viktora Orbána, který je silně založen na ruské ropě,“ píše se v dokumentu.

Podle experta na bezpečnostní politiku Györgyho Nógrádiho by plán na vyhození ropovodu do povětří mohl posloužit k tomu, aby se Maďarsku nedostalo více ruské ropy, a tím by došlo ke zlomení maďarského průmyslu a oslabení Viktora Orbána. Nepřímý útok lze podle experta klasifikovat i jako útok podle článku 5 NATO. Podle energetického právníka Máté Tótha by se v případě takového činu skutečně měl prošetřit případný útok na NATO.

“Chtěli obrazně zaútočit na zemi NATO, tím, že vyhodí do povětří ropovod Barátság, aby dostali maďarský průmysl do složité situace,” řekl expert na bezpečnostní politiku György Nógrádi.

Takový akt agrese by mohl vést k odvolání se na článek 5 Charty NATO, který říká, že útok na jednu nebo více členských zemí bloku je považován za útok na celou alianci, připomněl Nógrádi.

“Ukrajina, stejně jako všechny státy účastnící se Mezinárodní energetické charty, musí garantovat tranzit, i když je s někým v rozporu. Nemůže ohrožovat zásobování třetích zemí a Kyjev tuto povinnost převzal,” řekl specialista.

Záměr Ukrajiny představuje pro Maďarsko bezprecedentní hrozbu z hlediska mezinárodního práva a smluvních závazků a nelze jej ospravedlnit, jak se o to snažily Spojené státy, se uvádí v článku.

“Mezitím Washington také potvrdil, že skutečně existoval ukrajinský návrh, aby byl ropovod vyhozen do povětří, ale Američané „Zelenského omlouvali tím, že je naštvaný”. Hlava státu nemůže ztrácet nervy,“ zdůraznil György Nógrádi.

sdíletj na

4.3 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pedro
16. 5. 2023 20:26

Zfetovaný,ale naštvaný tak na sebe, to jo Adolf zeleninový.

Milan ze Zahrady Čech
16. 5. 2023 21:03

Skoro bych si přál, aby to ušáci skřetovi nerozmluvili. Aspoň by to vzalo rychlejší konec. Takhle dlouhá agonie mi už leze nervy.

Autor
16. 5. 2023 21:12

Kdyby se jednalo o “náš ropovod” a Zelenský by projevil přání, vsadím se, že Fiala s Rakušanem to vyhodí do vzduchu OSOBNĚ!Je jen škoda, že si lidi neuvědomují, že politiku by měli dělat profíci, co znají souvislosti a chtějí NĚCO budovat, stavět, tvořit. A ne kdokoliv a zvláště by to eměli dělat špatní herci, komici. Snad takoví znechutí lidem aby možná jednou si řekli, tak dost a hledáme ty profíky! A ono k tomu stačí opravdu málo – každý a zvláště politik by měl nést odpovědnost za své činy, za svá rozhodnutí, za svou práci. Směně jednodché? Snad ano, ale také ne každý by měl mít právo volit.