politika

Nikolaj Vavilov: Návštěva Si Ťin-pchinga v Saúdské Arábii je možná nejvýznamnější událostí roku 2022

Jakkoli se to čtenářům může zdát zvláštní, návštěva Si Ťin-pchinga v Saúdské Arábii je možná nejvýznamnější událostí roku 2022, spolu s olympijskými hrami v Pekingu a znovuzvolením Si Ťin-pchinga generálním tajemníkem na třetí funkční období: po celý rok kolovaly nepodložené fámy o přípravách na státní návštěvu Si Ťin-pchinga, která se má konat 7. prosince letošního roku.

Návštěva byla zřejmě původně plánována na prosinec 2021, poté byla odložena na květen 2022, očekávala se v polovině roku a nakonec Saúdská Arábie oznámila, že čeká čínského hosta na čínsko-arabském summitu. Taková série rušení návštěv vypovídá o dlouhých jednáních mezi arabskou a čínskou stranou a výrazném dopadu důsledků této návštěvy na světovou politiku: pokud se Saúdové rozhodnou otevřeně či tajně obchodovat za jüany, éra petrodolaru ve světě skončí a začne éra petrojüanu. Důsledky pro Spojené státy budou pravděpodobně srovnatelné se ztrátou kontroly nad Tchaj-wanem, nebo vyšší.

To, že Čína a země regionu jsou připraveny přejít na jüan, je jasné už dlouho. Již v roce 2016 v mém článku „Čína od Kábulu po Káhiru: co způsobilo, že USA otevřely protičínskou frontu“ byla jasně řečena pravda – že v importu a exportu arabských zemí je Čína dominantním hráčem, což znamená, že země regionu již dávno a pevně splynuly s čínským světovým ekonomickým systémem a pouze politika je dělí od přechodu k jüanu.

Převést platby za ropu do národních měn znamená zasadit ránu vážnější než potopení celé páté flotily amerického námořnictva. V případě úplného kolapsu petrodolaru USA přestávají kontrolovat významnou část světového obchodu.

Petrodolar pomalu, ale jistě padá ke dnu. Něco podobného chtěli udělat se Spojenými státy v Iráku za Saddáma Husajna, stejně jako v Íránu (za což draze zaplatili): jedni nekonečnou válkou, ti druzí světovou izolací.

Čína k tomu již učinila mnoho kroků: současně s přípravou vlády Si Ťin-pchinga na dobu neurčitou zahájila počátkem roku 2018 obchodování ropných futures za jüany na Šanghajské burze cenných papírů, převedla část obchodu s Ruskem a Indonésií na národní měny, připravila síť přístavů dvojího užití v Indickém oceánu pro přepravu ropy do Číny, zvýšila množství ropy ve státních skladovacích zařízeních z 90 dnů na rok a mnoho dalšího. Protože automaticky, po objevení se petrojüanu, bude vyhlášena vyhlazovací válka.

Saúdská Arábie si je toho dobře vědoma a rozhodnutí opustit západní haram se zelenými šampiony duhové agendy zrálo již dlouho, ale potřebovala záruky od Číny, zatímco Čína sama se potřebovala připravit na nejtvrdší odpor Spojených států, včetně Tchajwanského průlivu: přes něj se tankery dopravuje většina ropy.

Důležitá je i další věc: pokud by Rusko a Čína 4. února 2022 nevytvořily energetickou alianci, v rámci které Rusko garantovalo nepřetržité dodávky ropy po bezpečné trase východní Sibiř – Tichý oceán (ESPO), Čína by neměla odvahu čelit Spojeným státům.

Nové paradigma života v zemích Perského zálivu otevírá vyhlídky pro rusko-arabské vztahy: zkušenosti z Íránu ukazují, že světoví hráči ochotně vyvažují Peking přítomností třetí síly – Ruska, které by mělo vakuum, vzniklé po stažení USA, vyplnit bez problémů.

PS

Ministři obrany Spojených států a Austrálie jsou odhodláni „čelit destabilizujícím vojenským aktivitám Číny“. Lloyd Austin se setkal s Richardem Marlesem ve Washingtonu v rámci každoročních jednání AUSMIN (The Australia-US Ministerial Consultations).

Australská strana uvedla, že potřebuje jaderné ponorky s dlouhým dosahem a utajením, které by mohly nést konvenční zbraně.

Prvního osobního setkání ministrů AUKUS se ve středu ve Washingtonu zúčastní také britský ministr obrany Ben Wallace. /Reuters/

⚡️Královská rodina Saúdské Arábie přijela na letiště osobně přivítat prezidenta Si Ťin-pchinga.

Klíčovým tématem návštěvy bude jednání o přechodu na jüan v platbách za dodávky ropy, což radikálně změní celý světový trh s ropou.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3uCj244

sdílet na

43 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
7. 12. 2022 23:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Začíná se přeformátovávat svět.

janle57
8. 12. 2022 16:23
Odpovědět  krtek

aneb Saudská Arábie a Čína se konečně dohodly,že nakopou společně
Ameriku a její otrockou kolonii jménem EU konečně do p —- e !!! Rusko
to již udělalo,takže ho v tom jen přátelsky následují.

Chjo
8. 12. 2022 05:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak by do toho mohla zapadat Saúdská návštěva min. měsíc v ČR?

Boomer
8. 12. 2022 13:18
Odpovědět  Chjo

.. asi tak, že výsledek oné návštěvy byl pro saudskou stranu krajně neuspokojivý až urážlivý, i když k nám vyslali “jen čtvrtého prince ze třetí řady vlevo”. Saudové si velmi dobře uvědomují vazalské postavení naší vlády..

Gales
8. 12. 2022 10:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Sani usekávají hlavy.Musíme doufat že se jim ji podaří přiškrtit natolik,že nebude moct vyprovokovat světovou válku. Saň ještě párkrát vyplivne oheň a bude po ní.A naše Jidáše čekají krušné chvíle.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jan
8. 12. 2022 11:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak se nam to zdarne vrbi. Anglosaska pakaz uz nema silu ten vyvoj zvratit. Bohudiky!
Tajwan nechce byt souperem Ciny, chce spolupraci. Proamericti kandidati ve volbach na ostrove propadli. Pomalicku a potichoucku to nabira obratky…

Jan
8. 12. 2022 11:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Podle drzeni tela vitajiciho krale vidite kdo je kdo.

Markýza
8. 12. 2022 20:47
Odpovědět  Jan

Pravda. Často si tyhle veřejníky pouštím bez zvuku, řekne to víc, než desítky analýz.
A teď mě napadá – viděla jsem desítky a desítky videí VVP se všemi možnými hlavouny a nejvyšším projevem pokory před kýmkoli je u něj to, že skloní hlavu. Jelikož v tom sklonu hlavy je často úcta, má to stokrát větší grády, než nadšené hrbení a poskakování………ten chlapec má do sebe ještě víc, než jsem si myslela.

delnas
9. 12. 2022 01:45
Odpovědět  Jan

blob:https://www.pokec24.cz/94f15022-b73a-4e37-b4d3-f095877eddd9

Spravne Jane……rec tela….tady nahore na odkazu…. to jde take pekne videt a ty comentare zapadnich press-titutu nejsou treba….

Gales
9. 12. 2022 15:02
Odpovědět  Jan

Vypadá jako stará Blažková když zahání slepice.

Pavel z Moravy
8. 12. 2022 11:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak Vladimir Vladimirovič to řekl jasně- nic nebude už jako dříve, nemůžete s tím nic dělat. A to značí, že svět je v pohybu. To, že budou dusit nás, jelikož jsme otroky evropských mocných je nyní viditelné, já tu již nebudu, ale věřím, že i zdejší lidé jednou procitnou a svůj osud změní.

Pavel z Moravy
8. 12. 2022 12:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Samozřejmě, Čína je velmoc, ale odklon od amíků je dle mne ani ne tak v rovině odklonu od petrodolaru, ale jde o to, že Saúdové nemohou jako Sunnité přijmout zničující agendu LGBTQI a genderismus. Toto asi bude ten největší rozkol a ten hraje ve prospěch Asiatů. Jestli je šíítský Írán umírněný tak Saúdská Arábie, silně sunnitská nemůže dovolit na svém území vliv genderismu. Oni už i tak trochu povolili opratě. A amíci by je stále s těmi svými procesy zatěžovali. A to vládcí ze Saúdské Arábie moc dobře vědí. Proto ten náhlý příklon k Bricsu, a žádost o vstup do této aliance, i když samozřejmě ekonomické hledisko je tam také podstatné.

Markýza
9. 12. 2022 15:28
Odpovědět  Pavel z Moravy

Možná taky. Ale já mám ten dojem, že Putin nadělal daleko větší paseku Anglosasům na poli diplomacie, než na poli bojů. Občas narazím na nějaké video, jak se setkal s tímhle a s oním – vždycky, vždycky je to “já pán – ty pán”. Tuším Ramaphosa to někde vyloženě zdůraznil, ale už to nemůžu najít. No a lidi si na to holt zvykli a už se jim nechce pořád se párat s těmi horenosy.

Markýza
9. 12. 2022 15:42
Odpovědět  Markýza

Mimochodem, existuje videjko, jak Trump podával ruku – strašně dobrý! On vždycky každého drapsnul, přitáhl si ho k sobě, než se dotyčný vzpamatoval a pak ho poplácal. Dva si to ovšem nenechali líbit – Módí, který s tím zřejmě počítal a udělal totéž, jen byl rychlejší – tam vypadá Trump trochu zaraženě a Módí se řehoní.
A pak Putin, který se nechal přitáhnout, nedávaje pozor, ale okamžitě se vzpamatoval a celé to rukoupodání strhnul k sobě. Kdoví – možná to stačilo, aby se k němu od té doby taky choval jako rovný k rovnému.
I jsem to našla:
https://www.youtube.com/watch?v=w4IszIgaAUk
https://www.youtube.com/watch?v=jo-Jiil1Ues

José
8. 12. 2022 13:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Já říkám bojme se Číny. Je podobnější III. říši víc, než si myslíme. Jedna vládnoucí strana a mocné korporáty, stejně jak v nacistickém Německu. Pro rozklad US světa dobré, ale co pak?

Pedro
8. 12. 2022 14:08
Odpovědět  José

Ale Čínan není zkurvený a podlý anglosas. Nebo někde Čína přepadává a okrádá malé země, které se neubrání? Nebo vidíš po světě 900 čínských základen?

Pavel z Moravy
8. 12. 2022 16:34
Odpovědět  Pedro

Myslím, že se Číny není potřeba bát. To jsou scestné myšlenky. Jim jde o prosperitu země a obchod. Je jich mnoho, musí makat, to je jasné. Vždyť nakonec je to tak, že nebýt zdejšího čínského zboží, tak zde chodí rozedraní lidé a nedovedu si představit na co by náš zdejší lid ty žebrácké almužny, které máme použil. To už by nestála bunda vyrobená skutečně v takovém Německu nebo jinde 500 Kč, ale nejméně 3000 Kč. Téměř všechno spotřební zboží nakupují všichni v Evropě v Číně a prodávají pod značkou své firmy za přemrštěné ceny. Ale jaké by byly ty ceny, kdyby ty věci opravdu vyráběli evropané doma nelze ani domyslet. Kdyby ten dovoz skončil, kdyby to Číňané s Rusy domluvili, tak je skutečně ihned vymalováno. Takhle se ještě přežívá. Prozatím Číňané vůbec nikomu nic neudělali, nikde neválčí a nikoho nevraždí.

Gene
8. 12. 2022 18:25
Odpovědět  Pavel z Moravy

S Cinou, kdyz tak jen obchodovat. Zadne jejich investice. Afrika na ne doplaci ve velkem. Jestli si myslite ze zapadaci jsou parchanti, tak Cinane jsou mnohem vetsi, navic jdou na to chytreji. Ovsem pokud vam chybi jejich bodujici soc. program, klidne se s nima dejte do spolku.

Jiří
9. 12. 2022 01:00
Odpovědět  Gene

Hmmm – zajímavý postřeh – afrika doplácí na čínu… Zato frantíci kteří tam rabují uran a v Mali je náš “slavný kontingent je tam chrání” před lůzou, stejně tak rabují USA v africe diamanty a další suroviny… a afrika doplácí na čínu! To se ti fakt moc nepovedlo 🙂

Gene
9. 12. 2022 05:12
Odpovědět  Jiří

Co to srovnavate, to chcete rict ze kdyz je okradaji Amici a Frantici, tak Cinane take muzou? Mate divnou logiku. Nadavate na svinstvo kolem covidu v Evrope a to ze v Cine to je mnohem horsi vam nevadi? Typicky Ceske mysleni. Z jedne prdele, prelezeme do te druhe. Z Cinanama a castecne pro Cinany delam.

9. 12. 2022 08:44
Odpovědět  Gene

A jak na ně doplácí Afrika? Více než na ostatní “štědré” státy?

František
9. 12. 2022 11:29
Odpovědět  primak

Čína získává od afrických států suroviny, které Afrika ještě neumí zpracovat. Za to ale Čína v Africe staví železnice, továrny, města a spoustu dalšího. A co za suroviny dodává západ? Zbraně, zbraně a “DEMOKRACII ála USA. No není v tom trochu rozdíl??

Gene
9. 12. 2022 13:03
Odpovědět  František

To jsou take pohadky. Skoro vse co postavi jim patri a podle toho jednaji. Cinane vam jsou sympatcti jen pro to ze se stavi proti Amikum, ale pritom jsou stejni parchanti. Zivotni uroven Cinanu jde sice na horu, ale bic, ktery nad nima vladne take. Nezapomente, ze jak si nas zapad kupoval, take nase zivotni uroven sla na horu a jak nas odkoupil, tak jen dusi.

Gene
9. 12. 2022 12:56
Odpovědět  primak

Perfektni system. Investuji do vyhledavani prirodniho bohatstvi, pak zadluzi vladu s tim ze jim postavi infastrukturu k tomu, pak samozdrejme vlada nema jak splacet, tak musi obetovat prirodni bohatstvi. A Cinane rabuji zdarma. Misto aby dali praci mistnim, poslou tam svoje lidi, sve vyrobky i to zasobovani maji svoje. Dalsi je to ze proste zkorumpuji vlivne lidi a opet stejny system. Nejaka ekologie je nezajima. To same se deje i v Asii. Vietnam, Kambodie, kde odkoupi pekne misto na plazi, uzavrou, stavi svoje rekreacni stredisko a opet stejnym systemem. Mistni prijdou o vse. Cinane je nezamestnaji, zasobuji se sami a navic ani ti Cinsti turiste tam nejsou popularni, protoze pry jsou skrblici. Nebo v Kanade koupili doly, postavili kempy, chteli tam nahnat svoje pracovniky a drzet je v kempech, nastesti kanadane se proti tomu postavili. Ted delam pro Cinany, prvni co od nas pozaduji je udavat spolupracovniky, nuti lidi vypisovat karty co ke a kdo dela spatne. Podle toho se k vam chovaji. Maji plan kolik udani musi byt napsano. Ja osobne ztratil na chvili praci, proto ze jsem se proti tomu postavil.

zuza
8. 12. 2022 18:33
Odpovědět  Pavel z Moravy

zas až tak celkom pravda to nie je, že číňania nikomu nič neurobili, v číne dnes je viac ako 95% obyvateľstva číňanov teda národ Chanov, ale vždy to tak nebolo. Tento národ pohltil ostatné národy a národnosti na území Číny agresívnou asimiláciou. A myslím, že ani Tibeťania ani Ujguri by nesúhlasili s tým, že číňania nikoho nevraždia. Vietnamci, Laosania a Kambodžania nemajú s číňanov moc v láske a majú na to svoje historické dôvody. Áno, viem, že aj tibetská šľachta a vysokopostavené duchovenstvo neboli onakvejší a a ujguri provokujú. Číňania sa chovajú mimoriadne kruto aj k vlastnému obyvateľstvu, napr. ľudia, ktorí cvičia Falun gong alebo sadistické interrupcie v časoch, keď bola zavedená politika jedného dieťaťa…. A nemá to čo činiť s komunistickou ideológiou, je to v mentalite národa.

Janaz
8. 12. 2022 19:37
Odpovědět  zuza

Lenžr tú mentalitu nevnucujú svetu, že?

zuza
8. 12. 2022 20:39
Odpovědět  Janaz

svetu zatiaľ nie …doteraz mali dosť roboty doma, za nejakých 35 rokov sa Čína z rozvojovej krajiny stala vedúcou ekonomikou sveta. Ale susedia Číny sa musia mať na pozore. A myslím, že ani tomu najväčšiemu susedovi nezaškodí, keď bude obozretný a bude si opakovať dejepis.

Markýza
8. 12. 2022 20:50
Odpovědět  zuza

To nezaškodí nikdy, ale fakt je, že čínská diaspora je obrovitá a nikdy odnikud jsem neslyšela, že by nutili koupená území žít po jejich. Já myslím, že na to jsou příliš zkušená civilizace.

Gene
9. 12. 2022 13:10
Odpovědět  Markýza

To si jeste dovolit nemuzou, ale zajdete si do nejake cinske ctvrti v Americe. Vetsinou se tam domluvite jen jejich reci a jejich chovani k jinym rasam je v celku arogantni.

Markýza
9. 12. 2022 15:45
Odpovědět  Gene

Sám říkáte DO ČÍNSKÉ čtvrti. Já ale mluvila o tom, že ty móresy nezavádějí ve čtvrtích Latino, Německých, italských – nebo jsem o tom nikdy neslyšela. A hádám, že kdyby se kdekoli chovali nějak roztahovačně, už by se to probíralo na 24ce i na Seznamu.

Gene
9. 12. 2022 13:04
Odpovědět  Janaz

Castecne vnucuji.

9. 12. 2022 08:40
Odpovědět  zuza

Podle oficiálních statistik to není 95% Chánové, ale blíže 90. A že to dříve tak nebylo? Kdo to dokáže spočítat, při tom všem co se v posledních 1 – 2 stoletích tam událo?

Že si různé minority zrovna nepadaj do náručí? To je něco výjimečného? Ale že by se navzájem vybíjely? To spíš více platí pro jiné národy, nemusíme chodit moc daleko…

9. 12. 2022 08:55
Odpovědět  primak

Tak jak se “Západní” civilizace podepsala na Číně v 19. století (a ještě začátkem 20.), se svými různým i církevním misionáři, to nebylo jen tak někde ve světě. A k tomu jak se přidali Japonci…

Jak se asi dnes cítí, když svět dnes na nich totálně závisí? Kdyby jen na pár měsíců zastavili lodě, co denně přivážejí tisíce kontejnerů do Ameriky (a podobně i do Evropy), tak jsou regály v krámech prázdné.

A specielně v Americe, kde Číňani vykonali tolik špinavé práce v minulosti (a i dnes) – za hubičku, železnice a silnice napříč Amerikou, atd. Kde by asi byli Rockefelleři bez nich?

Gene
9. 12. 2022 13:14
Odpovědět  primak

Mate pravdu, ale o to vetsi sanci by meli mistni vyrobci potravin a zemedelci. Co je na tom dobreho, kdyz jste zavisly na cizim?

9. 12. 2022 16:28
Odpovědět  Gene

a nemaj možnost?

Jiří
9. 12. 2022 00:53
Odpovědět  José

José – bu bu bu ! Víš proč USA uvalili sankce na dovoz cementu do číny? Protože USA rozvědka zjistila, že číňani začínají betonovat čepice. Tak se schovej pod peřinu!

Jaroslav
9. 12. 2022 08:24
Odpovědět  Jiří

Jiří, vy již něco pamatujete. Ten vtip znám již snad 50 let, koluje v menších úpravách velice dlouho.

Pavel K
9. 12. 2022 08:43
Odpovědět  Jaroslav

🤣
Já to znám také z dětství, ale ne jako fór, ale konstatování, že čínanů je tolik, že kdyby si namočili čepice do betonu tak nás s nimi umlátí.

Jiří
9. 12. 2022 00:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Čínského prezidenta přijela na letiště přivítat královská rodina. Vedle toho, když přijel letos do Arábie Biden, přivítal ho na letišti úředník třetí kategorie …. I to dost vypovídá. Tak hlavně, že ty sankce “fungují” a Čina, Rusko a zbytek světa (mimo USA a EU) se těmto sankcím smějí.

Jaroslav
9. 12. 2022 08:29
Ohodnotit příspěvek :
     

V článku se uvádí příklad Saddáma Huseina, zlatou měnu chtěl především v Africe zavést Muamar Kaddáfi, zřejmě také spravodlivější bankovní systém. Dělal to v nesprávnou dobu, na rozdíl od Saudů a skončil s bodákem v….spodní části zad. Chtěl se také přátelit s anglosaksy, půjčoval peníze (snad?) Sarkozimu na volby a pak mu to nevychovaně připomenul, bránil invazi afrických národů do Evropy. Celá řada hříchů. které se nezapomínyjí a neodpouštějí. No a Čína, která měla v Líbii spoustu investic a jenom koukala (?jak se to má dělat)

Jiří
9. 12. 2022 11:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Konečně se našlo slabé místo US dominance tzv.šmírování a ovládání světa pomocí peněžního bloku. Rozdrobení je začátkem konce impéria.Něco podobného jak se podařilo šlechtě a náckům zničit Československo.

unor 2022
9. 12. 2022 14:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Nad nasimi Tchajwanci a Reporyjci se stahuji mraky,
aby diky nim stala zitra CR pod okapem.