politika

Nikolaj Patrušev: Konzumní model západní civilizace se stává minulostí

Druhý a poslední den setkání vysokých představitelů zemí BRICS odpovědných za bezpečnostní otázky v jihoafrickém Johannesburgu jednal tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace Nikolaj Patrušev s kolegy o nejpalčivějších globálních bezpečnostních problémech, včetně konfliktu na Ukrajině.

Zpravodaj RG uvádí podrobnosti této diskuse.

“Situace kolem Ukrajiny je názorným příkladem destruktivních akcí Západu. Oceňujeme pochopení důvodů pro speciální vojenskou operaci a vyvážené hodnocení probíhajících událostí ze strany našich partnerů BRICS,” řekl Patrušev svým kolegům z Brazílie. Indie, Číny a Jižní Afriky.

Zároveň uvítal jejich snahu přispět k mírovému, vyjednanému řešení ukrajinské krize a poskytnout zprostředkovatelské služby.

“Chtěl bych zdůraznit, že Rusko je připraveno k dialogu, což opakovaně deklarovalo. Ale k jednání by měli být povzbuzováni výhradně západní kurátoři kyjevského režimu, který si sám sobě zakázal jednat s naší zemí,” řekl tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace.

Podle jeho slov Spojené státy a jejich satelity dělají vše pro eskalaci konfliktu, zvyšují dodávky zbraní Ukrajině, včetně granátů s ochuzeným uranem, řízených střel vzduch-země dlouhého doletu. A nově také kazetové munice, která je zakázaná v mnoha zemích světa. 

Zároveň poznamenal, že kolektivní Západ už řadu let otřásá situací v zemích BRICS. 

V souladu s koloniálními praktikami Západ využívá ty nejbohatší zdroje afrického kontinentu.

Podle tajemníka Rady bezpečnosti Ruské federace se Západ snaží nastolit vlastní pravidla v asijsko-pacifické oblasti a na Blízkém východě, v postsovětském prostoru včetně Zakavkazka a střední Asie. Ve všech těchto regionech záměrně vyvolávají mezietnické, náboženské a mezistátní konflikty.

“Úkol všech těchto akcí je zřejmý – přetvořit pro sebe systém mezistátních vztahů,” zdůraznil tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace.

A po dlouhém setkání s přáteli BRICS, jak Patrušev poznamenal, se každý mohl ujistit, že v Asii, Africe, Latinské Americe a na Středním východě vznikají nová mocenská centra. Obecně, podle jeho názoru, svět v současnosti prochází zásadními změnami a bez nadsázky se rozhoduje o osudu budoucího světového řádu.

„Minulostí se stává model západní civilizace, která je svou povahou konzumní. Blahobyt západní civilizace byl po mnoho let zajišťován na úkor jiných zemí odčerpáváním jejich zdrojů, přičemž s naprostou lhostejností k zájmům států, které tyto zdroje vlastní,“ prohlásil Patrušev.

V tomto ohledu může BRICS, na rozdíl od NATO pod vedením USA, hrát důležitou stabilizační roli v mezinárodních vztazích.

Patrušev také varoval své kolegy před možnou potravinovou krizí ve světě. Podle odhadů OSN v současnosti není akutní nedostatek potravin.

Situaci však podle Nikolaje Patruševa zhoršuje bezprecedentní sankční válka vedená proti Rusku, která hrozí katastrofálními důsledky pro globální potravinářský sektor.

Pravda, jak poznamenal tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace, přes všechny potíže, které vytvořil Západ, bylo z Ruska do Afriky odesláno více než 12 milionů tun obilí.

https://rg.ru/2023/07/25/mir-smotrit-v-briks.html

sdílet na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Gales
27. 7. 2023 13:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Konzumní model západní civilizace se stává minulostí…. Možná v Rusku. U nás jede dál na plný pecky – všechno se zdražuje.

josef
27. 7. 2023 13:40
Odpovědět  Gales

Zatím je co konzumovat … .

Helena
27. 7. 2023 15:05
Odpovědět  Gales

A zdražovat se bude všechno, všecičko-astronomicky. CÍL: vyvlastnit vše co vovce ještě mají. OBEROU NÁS ÚPLNĚ O VŠECKO, VŠECIČKO !! To je cíl úplně všeho: kovid, grýndýl, ukradina – prostě všechno tohle bylo nasazeno na nás jen proto, aby nás o všechno obrali. O nic víc tu nejde.

Pavel K
27. 7. 2023 15:10
Odpovědět  Helena

……a nejen to. Tady jde hlavně o vyvolání občanské války, proto to utahování šroubů a to nepřestane, to jsem si jistý. Vše k tomu směřuje.

Frank1
28. 7. 2023 09:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Konzum bude existovat stale. Jen jeho rozdeleni se zmeni.
Na zapade bude konzum slabnout, v zemich Afriky a Jizni Ameriky vzrustat. Role se obrati diky profitu ze surovin dosud okradanych zemi, ktery ho sami vyuziji. Zapad bude muset suroviny draze nakupovat a ne krast. Bude chudnout.