politika

Nikdy nekončící americké války,..

aneb americká válka s terorem má na kontě půl milionu obětí, spočítala studie

Po tragických útocích z 11. září 2001 vyhlásily Spojené státy válku terorismu, která dodnes a za sedmnáct let už při ní zemřelo více než půl milionu lidí z řad vojáků, civilistů, ale i povstalců dle poslední nové studie americké Brownovy univerzity. Současně byly vyčísleny také finanční ztráty Američanů.
Počet obětí, které přímo přinesla americká válka s terorem, ve čtvrtek zveřejnil Watsonův institut pro mezinárodní a veřejné záležitosti Brownovy univerzity v Rhode Islandu. Studie vznikla v rámci projektu Costs of war (náklady války).

Následkem vojenských operací podle této studie v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu od 11. září 2001 zemřelo mezi 480 tisíci a 507 tisíci lidí.

Nejvíce z nich zemřelo v Iráku, až 295 tisíc. Dalších 147 tisíc lidí pak padlo v Afghánistánu a zhruba 65 tisíc v Pákistánu. Do výčtu jsou přitom zahrnuti i místní policisté a členové bezpečnostních složek, civilisté a američtí i spojenečtí vojáci, ale také povstalci. Těch Američané a spojenci zabili přes 114 tisíc.

Samotná americká armáda v prvních dvou zemích dosud přišla o necelých sedm tisíc vojáků, uvádí studie. Za spojence zatím nejvíc lidí padlo v Afghánistánu, celkem 1 141 vojáků. Mezi nimi i Češi.

„Nové údaje o ztrátách jsou o více než 110 tisíc obětí vyšší než při posledním sčítání, které proběhlo teprve před dvěma roky, a to v srpnu 2016,“ uvedla univerzita podle agentury AFP.

Opravdový počet mrtvých však bude nejspíš ještě vyšší. „Při dobývání Mosulu a dalších měst ovládaných Islámským státem mohly zemřít až desetitisíce civilistů, ale jejich těla ještě nebyla nalezena,“ říká autorka studie Neta Crawfordová.

„Přestože americká veřejnost, tisk i zákonodárci válku s terorem často přehlížejí, vyšší počet obětí bez přehánění ukazuje na to, že tato válka zůstává i nadále intenzivní,“ dodává univerzita ve svém prohlášení.

Výzkumníci institutu vyčíslili také finanční ztráty válčících Američanů. Kromě Iráku, Afghánistánu a Pákistánu do výdajů započítali i působení v Sýrii a zajišťování bezpečnosti na domácí půdě a došli k astronomickému číslu 5,6 bilionu dolarů (zhruba 129 bilionů korun).

Na rekonstrukci válkou zničených zemí pak Spojené státy dosud věnovaly přes 170 miliard dolarů (asi 4 biliony korun). „Velká část těchto peněz, určených na humanitární pomoc a opětovné vybudování občanské společnosti, se však kvůli podvodům, plýtvání a zneužití ztratily,“ podotýkají autoři.

Americká armáda podle údajů institutu k říjnu 2017 působila v 76 zemích světa, přičemž nejvíce se zaměřovala na trénování zahraničních vojáků. Zkušenosti získané v boji proti teroristům takto předává v 58 zemích. Své základny pak má ve 44 státech, třeba ve Španělsku, Irsku, Německu, Čadu, Keni, Turecku či Saúdské Arábii.

Výsledek obrázku pro CURRENT UNITED STATES COUNTERTERROR WAR LOCATIONS

Celou mapu působení americké armády ve světě najdete zde.

Nikdy nekončící americká války
 https://thinkingoregon.org/2018/08/23/americas-never-ending-war/
Související obrázek

sdíletj na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
17. 11. 2018 17:53

Jejich lidské ztráty jsou úplně zanedbatelné, když si vezmeš neštěstí druhých stran. Ale žádný div, když jsou zvyklí jenom házet bombičky a přímému boji se vyhýbají jak čert kříži.
500 tisíc obětí se mi zdá hooodně podhodnocené.

Editor
17. 11. 2018 18:31
Odpovědět  josh-xy

…..takže je to vlastně vraždící mašinérie. Žijou z toho, že rozvracejí státy, svrhávají vlády, likvidují vzpurné vůdce… a vysají co se dá, to víš americký sen není zadarmo a také nebyl zapříčiněn jejich enormní pracovitostí. Nepřetržitý tok zdrojů celé planety, aby byla Amerika first.

Editor
17. 11. 2018 19:00
Odpovědět  josh-xy

….. a teď se jim to doma vrací s plnou parádou. Princip bumerangu funguje.
9 milionů, šílený čísla. Když to vezmeš taková masa lidí přepravená za třináct let na pár kocábkách, žádné zaoceánské lodě, žádná letadla. Museli pendlovat jak vzteklý, ale podle té sumy jak uvádíš, se jim to vyplatilo.

Editor
17. 11. 2018 19:19
Odpovědět  josh-xy

Ten seznam jejich zločinů je stejně nekončící jako ty jejich války.
Ono má všechno dvě strany, nikdo by si neměl hrát na Boha, ani tím, že bude rozhodovat kdo bude žít, ani tím, že se vrtají a “pomáhají” kde nemají, africký kontinent se dřív taky nerozmnožoval tímhle šíleným způsobem.

Editor
17. 11. 2018 21:01
Odpovědět  Janinna

Víš co je zajímavé, zrovna dávám dohromady jeden článek o tom kam jsme došli – jako lidstvo a je tam i krátká pasáž o Indiánech.
Války, násilí, masové zabíjení lidí a zvířat, zničení ekologie, vytrhání střev planety. Je to hrozný, celá planeta je v katastrofálním stavu, nemocná.
Planeta pouze odráží vědomí těch, kteří ji obývají, to jak žijeme.
Vnější znečištění je prostě odrazem vnitřního znečištění poškozeného lidského materiálu, defektního.

Dědouch
18. 11. 2018 12:37
Odpovědět  Janinna

Tady není co dodat. Snad jen ahojte a dík. 🙂