Nic osobního: USA koupily od Ruska rekordní množství ropy

Za šest měsíců obdržely Spojené státy od Ruska více než devět milionů tun ropných produktů – to je absolutní rekord od roku 2004. Současně se Washington snaží všemi možnými způsoby zastavit Nord Stream 2, aby nedopustil rostoucí závislost Evropy na ruských energetických zdrojích.

Rekordní export

Podle federální celní služby od ledna do července Rusko vydělalo 2,2 miliardy dolarů z prodeje ropných produktů do Spojených států. Do zámoří bylo odesláno více než 7,46 milionu tun, což je 12 procent z celkového vývozu. Nejvíce koupilo Nizozemsko – 12,19 milionu tun, na druhém místě jsou Američané, následuje Malta se 4,4 miliony tun.

Nizozemsko a Malta jsou navíc tranzitními uzly, odkud jsou ropné produkty odesílány do dalších zemí.
To znamená, že skutečný vývoz do Spojených států může být ještě vyšší, protože FCS takové dodávky nezohledňuje.

Podle americké správy informací o energii (EIA) americký dovoz ruské ropy v prvních pěti měsících tohoto roku dosáhl téměř 68 milionů barelů, tj. 9,3 milionu tun. To je více než podle FCS za šest měsíců, protože EIA nezaznamenává zemi odeslání, ale výrobce. V červenci navíc Američané zvýšili nákup ruského topného oleje – ve srovnání s červnem o 16 procent.

Něčím nahradit

Jde o to, že USA se připravily o venezuelskou těžkou ropu a technologie řady ropných rafinérií neumožňuje používat pouze lehkou ropu pocházející z Permské pánve a západního Texasu. Musí být smíchána s těžkou, kterou kupovali v Jižní Americe.

Trump však uvalil sankce na venezuelskou státní společnost PVSDA a rafinerie čelí vážným problémům se surovinami. V nejtěžší situaci jsou továrny v Mexickém zálivu a na východním pobřeží, včetně společností Citgo Petroleum, Valero Energy a Chevron.

Alternativou by mohla být ropa ze Saúdské Arábie, která má blízké chemické složení, ale Saúdové odmítli zvýšit těžbu.

V důsledku toho ekonomika odsunula politiku stranou – museli se tudíž obrátit na Rusko.

„Washington dělá vše pro to, aby zabránil Gazpromu dokončit stavbu Nord Stream 2. To však nebrání spolupráci, pokud dojde ke shodě ekonomických zájmů,“ uvedl Alexandr Razuvaev, ředitel „Alpari“.

“Nejnovější geopolitické události ve světě přerozdělily ropný trh ve prospěch Ruska, protože USA odmítly dodávky ze dvou dalších zemí a uvalily na ně sankce. Urals se tak stala jedinou dostupnou těžkou ropou,” potvrzuje Alexandr Dužnikov, spoluzakladatel A3F Group.

Kromě vhodných vlastností jsou ruské suroviny atraktivní i cenou. Podle ministerstva financí byla značka Urals v lednu až červenci kótována v průměru 40,34 USD za barel, zatímco v lednu až červenci loňského roku to bylo 65,27 USD. Kromě toho výrazně klesly náklady na dopravu. A s uvolněním karantény se zvýšila spotřeba paliva – lidé začali cestovat a více létat letadly.

Krize odvětví

V důsledku kolapsu cen ropy klesl ve Spojených státech počet vrtných souprav na mnohaleté minimum.

Potrubí Dakota Access bylo uzavřeno kvůli porušení právních předpisů v oblasti životního prostředí. Výroba klesla z 13,1 na 11,1 milionu barelů denně. Navíc to ovlivnilo nejproduktivnější břidlicové pánve ve Spojených státech – Perm, Eagle-Ford, Bakken, Niobrom, Anadark, Appalachia a Haynesville.

Podle prognózy EIA zveřejněné 11. srpna bude průměrná výrobní kapacita v tomto roce 11,26 milionu barelů denně a v letech 2021 – 11,14. Do prosince podle odhadů EIA budou mít Američané největší podíl na snižování světových zásob ropy.

Podle společnosti Haynes & Boone od ledna zahájilo bankrot 36 ropných a plynárenských společností s celkovým dluhem kolem 25,2 miliardy dolarů.

Mezi ně patří jeden z největších producentů břidlic, Whiting Petroleum, stejně jako California Resources a průkopník v oboru, Chesapeake Energy.

V červnu další významný výrobce, Extraction Oil & Gas, nezaplatil včas úrok z dluhu a obrátil se na soud, z důvodu bankrotu.

Společnost Rystad Energy odhaduje, že do konce roku téměř stovka amerických ropných a plynárenských společností se prohlásí za ekonomicky insolventní.

Produkce břidlice by mohla klesnout pod pět milionů barelů denně. Ve výsledku ShaleProfile Analytics předpovídá, že odvětví bude chybět třetina jeho výrobní kapacity.https://bit.ly/2EBPWMa

sdíletj na