politika

Newsweek: Většina zemí mimo Západ se v konfliktu na Ukrajině postavila na stranu Putina

Většina zemí mimo Západ se v konfliktu na Ukrajině postavila na stranu Ruska a odmítla narušit vztahy s Moskvou. Napsal 2. prosince sloupkař Newsweek Daniel Depetris.

Novinář poznamenává, že v otázce ukrajinské krize většina světa nesdílí názor Spojených států a Evropy, protože se snaží chránit své vlastní zájmy.

Významná část Afriky, píše Depetris, nevěří slovům západních politiků o demokracii, v Latinské Americe jsou pro mírové urovnání krize a jihovýchodní Asie se snaží zachovat neutralitu.

V Africe se k evropským a americkým „kázáním o univerzálních hodnotách a respektu“ přistupuje skepticky. Podle názoru většiny afrických zemí jsou všechna taková ujištění pokrytecká. Stačí si připomenout historii Spojených států a politiku Washingtonu, zejména během studené války.

Latinská Amerika se vydala cestou diplomatického řešení konfliktu na Ukrajině a postavila se proti dodávkám zbraní do Kyjeva. Brazílie, rozlohou i ekonomikou největší země, se ve spolupráci s Moskvou otevřeně staví proti restrikcím. Totéž se odehrává v jihovýchodní Asii.

„Je pravda, že mnoho zemí mimo Západ je otráveno ekonomickými náklady, ale je také pravda, že většina světa nechce spálit vazby s Moskvou, omezovat své možnosti výběrem stran. Faktem zůstává, že v konfliktu na Ukrajině není většina světa na stejné vlnové délce jako Spojené státy a Evropa. Různé země mají různé zájmy a snaží se je chránit. Bylo by moudré, aby úředníci na Západě tento základní, ale zásadní moment mezinárodních vztahů měli stále na mysli,“ shrnul své závěry Depetris.

Autor upozornil na summit G20 na Bali, kam byl pozván ruský prezident Vladimir Putin. Připomněl také výzvu indonéského lídra Joko Widoda zmírnit odsuzování Kremlu s cílem zvýšit šance na dosažení společného řešení k vyřešení ukrajinské krize.

Německý kancléř Olaf Scholz byl na summitu k izolaci Ruska také skeptický. 15. listopadu prohlásil, že toho na summitu G20 v Indonésii nebylo dosaženo. Potvrdil, že ne všichni účastníci akce postoj Ruska odsuzují.

Ve stejném měsíci Michail Uljanov, stálý zástupce Ruské federace u mezinárodních organizací ve Vídni, řekl, že ve skutečnosti neexistuje žádná mezinárodní izolace Ruska a je to zbožným přáním Západu.  Zdůraznil, že „svět není redukován na Západ, je mnohem širší“.

Vladimir Putin zase opakovaně prohlásil, že je nemožné izolovat Rusko. Všechny pokusy západních zemí „zrušit Rusko“ jsou podle jeho slov marné a slouží jen jako demonstrace hlouposti.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3VU6uRp

sdíletj na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Frank
7. 12. 2022 00:58

Celý ten slavný západ je totálně v prdeli, protože ho vedou šílenci, kteří potřebují ústavní léčení v klecových lůžkách.

Veny232
7. 12. 2022 11:16
Odpovědět  Frank

V kamenolomu, práce šlechtí….po deseti letech bušení do kamene si ani nevzpomenou na nějakou svou válku….

Pavel
7. 12. 2022 01:28

Tady nemluvíme o tom, zda je někdo s Ruskem nebo není. Zde mluvíme o zemích, které se snaží dělat nezávislou politiku ve prospěch svých zemí. USA a EU se fyzicky i ideologicky zapojila do války na Ukrajině – v podstatě se dá říct, že bojují za zničení Ruska. Nepochopím jednu věc – jak si vůbec někdo může myslet, že zničí jadernou velmoc? Země, která má nekonečné zásoby nerostných surovin, která má vyspělé zbraně a více jak 6 000 jaderných hlavic – s takovou zemí můžete koexistovat na vzájemném respektu. Čím více budeme do Ruska kopat, tím více to Evropa odskáče. USA možná mají náklady, ale tyto náklady se jim více než bohatě vrátí. Evropa nemá nic. Nemá průmyslovou základnu, nemá osobnosti, nemá obyvatelstvo s pudem sebezáchovy. Ztratili jsme jakoukoliv odolnost, jsme zhýčkaní a zženštilý. Kdyby se nyní Ukrajinci na území Evropy rozhodli obrátit proti Evropě, po týdnu je Evropa v troskách. A přesto ideologičtí politruci řvou jak dobytek – HURÁ DO VÁLKY!!! A strašně se diví, že dvě třetiny světa nás fuckujou. Oni znají nenažranost Západu a vědí velice dobře, co by nastalo, kdyby bylo Rusko zničeno – bezbřehé rabování a ničení každého, kdo by si dovolil jakkoliv dělat vlastní politiku. Přiznám se – prošel jsem katarzí od neutrálního postoje k fandovství Rusku. Ne kvůli Putinovi, Šojgovi nebo Lavrovovi. Kvůli tomu, že Rusko si jako jedna z mála zemí zachovala zdravý rozum.

Veny232
7. 12. 2022 11:17
Odpovědět  Pavel

Ale nejsme, jen jsme si nechali podvodem nastrčit Nacistickou mafii v Evropě k moci….sekery to vyřeší.

Ijn
7. 12. 2022 03:56

Elity Západu kradou, přes Ukáčka rozdavaji teroristům zbraně, potřebují svůj Západ vysát a ještě zničit….zahladit své zločiny rozkradených bank aj…… kolika lidem naše elity pomohli?

Nikomu!!! ….. V ČR 1000 zrůd=politiků zničí národ 10 000 000.zbavme se jich…..10-100 lidí musí bušit na dveře poslanců každý den až denně, donutit poslance vyhlásit vládě ČR nedůvěru a Fialu poslat před tribunál …..vládu odborníků schválit a nové volby….!!!

Pavel K
7. 12. 2022 07:55
Odpovědět  Ijn

Sci-fi. Jinak máte pravdu. Ale jsme národ zbabělců, kterým je snad jedno co se tu našim dětem a vnoučatům připravuje. Je mi velice smutno, být o třicet let mladší a plný síly, tak to snad jako v 89 ve fabrice vezmu na sebe. Chtělo by, kdyby to někdo rozjel, pak by se snad ostatní přidali. Nassraanýých lidí je spousta, jen začít.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
7. 12. 2022 10:57
Odpovědět  Pavel K

Ahoj kamaráde, ano, je to národ zbabělců. Já jsem vždy zůstal sám, když jsem se za něco nebo někoho rval. V počátcích je vždy mnoho odhodlaných bojovníků, pak už jen čučíš jak vejr. Rval jsem se o smlouvu na byt s podnikem a pak bydlel s rodinou na nevyhovující svobodárce a přežil. Všichni zradili a jací to byli kámoši. Vím co je skutečný kámoš, i když se osobně neznáme, myslím, že ty by jsi nezradil. Tak to cítím. Já mám takové pravidlo, buď do toho jdu a vím co mne může potkat a nebo do toho nejdu. Kdybych já tehdy vyhrál, tak bych vytvořil precedens a to oni nemohli dovolit. Moc těch nahoře stojí na tom, že většina je zbabělá, to moc dobře vím, ale já grázlům opravdu neustupuji. Já tenkrát jediný neustoupil a musel jsem se vystěhovat a přitom stačilo pouze políbit prsten a vše bylo zase v pořádku. Já ale zbabělec nejsem, asi jsem se narodil jako pokojný bojovník, mimochodem i když americký, tak výborný film, doporučuji.

Pavel z Moravy
7. 12. 2022 12:03
Odpovědět  Pavel z Moravy

Musím ještě dodat toto. Už budu vždy opatrný ve výběru lidí, kterým věřit. Proto jít dnes do boje pouze s hlavou plnou ideálů a nevidět skutečnost je jako vykopat si sám vlastní hrob a řuchnout do něho. Nejde mi o svůj uprděný život, kterého už moc nemám, ale o to, že už nenaletím. Když Řek Zorbas řekl, Nevěřím v člověka, věděl asi o čem mluví. Zbabělců je plný vagón, ale skutečných chlapů je jako šafránu. Prostě když ty lodě byly dřevěné, chlapi byli železní, dnes když jsou železné, chlapi jsou dřevění. A tento národ, koukni na něj, jak se hrbí před zlem, jednomu musí být zle od žaludku, když na to kouká. Na druhé straně, ten národ na víc nemá. A vymlouvat se, že mají rodiny, my je také měli.

Pavel K
7. 12. 2022 15:45
Odpovědět  Pavel z Moravy

Já měl tenkrát tři malé děti. Taky mi říkali, že mě mají vyfoceného.

Moravakk
7. 12. 2022 18:20
Odpovědět  Pavel z Moravy

Mám reději volný pád s M.Douglasem…(: to máte myslím i v bibli,”at proklet ten kdo spoléhá na člověka..” Souhlasím s váma.

Gales
7. 12. 2022 10:36
Odpovědět  Ijn

HRRRR na ně!

Pavel
7. 12. 2022 15:00
Odpovědět  Ijn

Jo zní to hezky,ale neproveditelné.Téměř polovina národa má RF za agresora a Ukrajince za obránce.I přes ten paradox,že “agresor” evakuuje civilisty a dodává jim humanitární pomoc a “obránci” se za ně schovávají ,ze škol a nemocnic si dělají “palposty” a střílí z kanonů a minometů do všeho kolem sebe,(hlavně do paneláků,škol a nemocnic) jen ne do Rusů!
PS:No a koho z civilistů uvidí s “humanitárkou” s emblémem RF toho na místě zastřelí! Tož tak dnes vypadá ta válka na Ukrajině dle not USA a NATO!

Gales
7. 12. 2022 10:31

Západ,to je hlavně Amerika.Takže zrušením ,,amerického vlivu”by se i Evropa osvobodila.Naše vládní Jidáše i s jejich poskoky – poslanci,odstavit od vlády.

Veny232
7. 12. 2022 11:15

A většina normálních lidí na západě taky….

Jan
8. 12. 2022 10:02

Zapadni degenerat z kolektivniho zachodu nema silu zmocnit se surovin Ruska a tak se chova jako manzelka, ktera manzela chce dominovat odeprenim vseho a neskutecnou buzeraci a ponizovanim.
Zadluzeny a skrze neoliberalismus, fasismus a LGBT zdegenerovany zapad s 60 pohlavima, s uprednostnovanim uchylu, buzerantu, pedofilu a cernych tvari nema suroviny a ani je nechce od Ruska, protoze jsou fuj. Dobrovolna jizda Jevrooopy do ekonomicke bezvyznamnosti, krize a bidy nastala. Az prijdou lednove ucty za energie zacnou lide prezrani cukrovim a vanocnim hodovanim procitat. Alespon doufam.
Jsem zvedav jak dlouho jim bude trvat vyhnat ty zm.dy co to zpusobili od valu.