New York Times: Biden odmítl společnou tiskovou konferenci s Putinem

The New York Times uvedl, že americký prezident Joe Biden odmítl společnou tiskovou konferenci s ruským vůdcem Vladimirem Putinem kvůli špatným zkušenostem s podobnou tiskovou konferencí v roce 2018 v Helsinkách jeho předchůdce Donalda Trumpa.

Jak poznamenala americká média, ruská strana reagovala na iniciativu uspořádat společnou tiskovou konferenci pozitivně, ale Bílý dům tuto myšlenku odmítl, protože „si pamatuje, jak Putin v Helsinkách předčil Trumpa“.

Publikace také dodává, že odpovídající rozhodnutí USA je rovněž zaměřeno na to, aby Putin neměl možnost vystoupit na „mezinárodní platformě“ podobné té, která byla v Helsinkách v roce 2018.

Biden se bojí prohrát „duel“ s Putinem

Ruský senátor Alexej Puškov uvedl, že Bílý dům vnímá summit prezidentů Ruské federace a Spojených států jako „politický duel“, nikoli jako způsob, jak zlepšit vztahy. 

„Biden se neodvážil zúčastnit společné tiskové konference s Putinem – obává se, že prohraje s hlavou Ruska. To Bidenovi nepřidá autoritu: každému je jasné, kdo má v tomto tandemu převahu,“ uvedl Puškov.

Po summitu v Ženevě uspořádají Putin a Biden samostatné tiskové konference.

Chtějí se chránit před hanbou:

Biden uspořádá po summitu s Putinem samostatnou tiskovou konferenci.

Aby se zabránilo tomu, co se (podle mnoha odborníků) může stát „velmi riskantním okamžikem“,
píše NBC News.

Bílý dům vysvětlil volbu sólové tiskové konference skutečností, že – „je vhodným formátem pro jasnou diskusi se svobodným tiskem o tématech, která byla na zasedání vznesena“.

Při vysvětlování této volby si novináři připomněli slova zesnulého senátora Johna McCaina, který kritizoval komentáře bývalého prezidenta Trumpa během předchozího summitu vůdců Spojených států a Ruska. McCain označil Trumpův projev za „jeden z nejvíce ponižujících projevů amerického prezidenta co si pamatuje“ a obvinil Trumpa z toho, že není schopen nebo ochoten postavit se Putinovi.

To je přesně ta chyba, které se Bílý dům snaží vyhnout, uvedl v komentáři k publikaci Michael McFaul, bývalý ruský velvyslanec v Rusku.


https://bit.ly/35dZSVF
https://bit.ly/2TrE0TX
https://bit.ly/35gzMl4

sdíletj na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Dan
13. 6. 2021 09:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Džou se nemůže jen tak zúčastnit nějké diskuze, protože mu to strejda Alzha neumožňuje.

KarelDar
13. 6. 2021 19:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Hlavně aby tam nebyly nějaké schody, které by mu připomněly jeho jásavý nástup do letadla…!