politika

„Nevěřili jsme svým uším.“ Generál Pavel o tom mlží, jeho vlastní otec to ale řekl naplno. Bobošíková našla…

24.01.2023 15:58 | Ze sítí

Víte, že onen vojenský kurz, o kterém kandidát na prezidenta pan Pavel tak mlží, byl na úrovni vojenské akademie generálního štábu ozbrojených sil Sovětského svazu? A víte, že se v rodině Petra Pavla hajlovalo? To neříkáme my, ale otec prezidentského kandidáta Petra Pavla v autorizované knize vzpomínek a pohledů do budoucnosti. O tom hovořila v pořadu Aby bylo jasno moderátorka Jana Bobošíková.

Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pavel postoupil do druhého kola prezidentské volby. V jeho volebním štábu bylo veselo

reklama

„V roce 2019 vydalo nakladatelství Akademia tuto knihu. Jmenovala se V první linii. Armádní generál Petr Pavel. Autorem knihy je Vladimír Mertlík. Kromě slov generála Petra Pavla obsahuje kniha také výpovědi členů jeho rodiny. Jak uvádí autor, kniha je hlubokou sondou do generálova soukromí a odkryla hodnotu, která byla za úspěch zaplacena. O rok později byla generálem autorizovaná kniha také profesionálně namluvena. A generálu Pavlovi se toto zpracování velmi líbilo,“ sdělila Bobošíková a pustila Pavlovo vyjádření: „Docela si to užívám, protože podáno profesionálně tak všechno vypadá líp, než byla realita, která často byla trochu šedá.“

„Audioknihu jsme si pečlivě poslechli. A protože jsme v některých okamžicích nevěřili vlastním uším, porovnávali jsme mluvený text s psaným slovem. Velmi zajímavé je, jak v knize popisuje kurz vojenského zpravodajství při zpravodajské správě Generálního štábu Československé lidové armády otec generála Pavla. Pokud jde o onen kurz, generál Petr Pavel jeho význam vždy zlehčoval. Loni v květnu například napsal: Slýchám, že jsem byl za komunismu rozvědčík. Nevím, co si pod tím představují ostatní. Nebyl jsem žádný Bond, ale výsadkář průzkumník, který se plazil blátem, mrzl ve sněhu a připravoval se na vysazení v týlu nepřítele. Aby hledal odpalovací zařízení nebo velitelská stanoviště. Kdo si to neumí představit, ať se podívá na svobodníka Koubu ve filmu Copak je to za vojáka. Teď si poslechněte, jak popisuje tento Pavlův kurz v knize jeho otec Josef Pavel,“ zmínila Bobošíková.

„Jednou za mnou přišel šéf a povídá: My ti dáme kluka do zpravodajského kurzu. A to jsem se v duchu nadmul. To jsem věděl, že začíná jeho cesta vzhůru. Protože ten kurz byl na úrovni Voršilovky. To byla vojenská akademie generálního štábu ozbrojených sil SSSR v Moskvě, v komunistickém bloku. Cesta k nejvyššímu vojenskému vzdělání a protipól Westpointu. V United States Military Academy. Kdo ji měl, šel jasně dál. A ti, kteří ze školy v Moskvě šli do našeho zpravodajského kurzu, byli pak většinou agenti nebo vojenští atašé a přidělenci. Ale víc na zpravodajské než diplomatické úrovni. I když mezi tím nikdy moc velký rozdíl nebyl, diplomacie byla vždycky jen krytí pro opravdový výkon úkolu. Tak to jsem věděl, že jde výš,“ zaznívá nahrávka.

https://www.youtube.com/embed/imGLzh9qx5w „Trochu něco jiného než mrznutí ve sněhu a plazení v blátě, že? A vzpomínky Pavlova otce pokračují. Stejně jako Petr Pavel byl voják a komunista. Jak uvedl v knize, o svém vstupu do strany vůbec nikdy nepochyboval. O čem ale pochyboval, byla politika KSČ. A jak říká, vnímal divné kontrasty. Nechme opět promluvit audioknihu,“ říká Bobošíková.

„Víte, já jsem tak starý, že jsem nejdřív hajloval. Chodil jsem do školy od 44. a ze všeho nejdřív jsem se učil hajlovat. Sieg Heil, Herr Oberstumbanführer. Musel jsem, když jsem měl přijít na návštěvu školy. Paní učitelka Popelková a pan ředitel z něj byli celí vedle a my žáci jsme museli vzorně hajlovat a zdravit Sieg Heil, Herr Oberstumbanführer,“ zaznívá na nahrávce.

„O politice KSČ pochyboval otec Petra Pavla pořád víc a víc. Vadila mu obrovská míra povrchnosti a pokrytectví režimu. I to, že se kázala voda a za závěsem se pilo víno. Člověk byl podle něj zbaběle vystrašený, a pokud měl rodinu, děti na vysoké škole, byt, půjčku na auto, byl zvyklý žít víc než třicet roků v daném systému a měl určitou životní úroveň, tak se těžko prý něco kritizovalo. Respektive těžko se kritizovala věc, o níž víte, že se s ní po kritice nic nestane, ale vás ta kritika smete. Pokračuje otec Petra Pavla,“ dodává Bobošíková.

„Neumím si představit, že bych býval nahlas nadával na komunisty. Okamžitě bych totiž skončil – a kam bych šel? Z Kladna nebo z Tábora? Manželku by to postihlo, kluka by vyhodili ze školy. Takže je těžké odpovědět, co bylo lepší,“ zaznívá opět na nahrávce.

„Tolik vzpomínky z autorizované knihy prezidentského kandidáta Petra Pavla, kterou před čtyřmi lety vydalo renomované nakladatelství Akademia. Pro ty, kteří pochybují, uvádíme, že bylo citované z páté kapitoly s názvem Kořeny. Ze stran 99, 103 a 107. Jak že to má generál na svém plakátu? Lhaní bylo dost, zvolme si pravdu a důstojnost,“ zakončila Bobošíková.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdílet na

45 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jaroslav
25. 1. 2023 05:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Typické myšlení bolševických soudruhů.A synáček bude to samé. Moc se nenadřít a hlavně mít. Tenkrát se tomu říkalo být ve straně,dnes se tomu říká být v ODS

Standa
25. 1. 2023 07:19
Odpovědět  Jaroslav

V pětikolce!, STS Chvojkovice ,,Holt dobrej oddíl”!

Gales
25. 1. 2023 11:09
Odpovědět  Standa

comment image

milan h
25. 1. 2023 10:25
Odpovědět  Jaroslav

bolsevik neznamena automaticky komunista viz Pjakin

me2d44
25. 1. 2023 11:38
Odpovědět  Jaroslav

Plus Vám nedám. Nejdříve si doplňte znalosti: Bolševik je někdo, kdo celý život zasvětí práci pro většinu – bolšinstvo. Ale ke komunistům se připojila řada prospěchářů Trockistů, kteří mají zadek doma, ale hlavu v daňových rájích. Takže já tvrdím, že je komunista a Komunista – a to mi nikdo nevyvrátí. I v 1917 v Rusku Bolševiků bylo málo, tak se museli spojit s Esery a dalšími, aby se jim VŘSR povedla. Po pádu carského režimu se ale mezi Bolševiky začali míchat i prospěcháři – výsledek cítíme i dnes. Poslední trockisti u moci byli Gorbačov a Jelcin. Z Bolševiků Stalin – pak šlo všechno do kytek – a zvěrstva, připisovaná Stalinovi, jsou zvěrstva těch, co se mu cpali do zadku!

Pavel K
25. 1. 2023 12:10
Odpovědět  me2d44

👍 👍 👍 👍

Autor
25. 1. 2023 15:25
Odpovědět  me2d44

Správně. Kdyby si lidé nenechali vymýt mozky a změnit významy, chápali by v okamžiku celou tu strašidelnost dneška. Bohužel takových je mnoho, až příliš mnoho, co si nechali z jakýchkoli důvodů vymýt mozek. Často jsou to osobní důvody, že jako o něco přišli oni nebo jejich rodina.

Boomer
25. 1. 2023 15:57
Odpovědět  Peter 008

..tady vám budu oponovat, tak jako v době budovní socialismu i dnes většina těch, co pomáhali a pomáhají tlačit káru, velmi dobře chápe závažnost situace. Jenže pevně doufají, že jim se ten Damoklův meč vyhne, tak jako se jim vyhnul už dříve, že se jen na chvíli zase přikrčí, počkají na změnu větu a zas bude dobře. Jsou přece ti, co mají zkušenosti a takové potřebuje každý režim..
Jeden zkušený starý pán mě naučil jedno.. učitelé, vojáci a policajti jsou nádeníci všech režimů.

Standa
25. 1. 2023 16:06
Odpovědět  Boomer

A,, umělci”!

Jaris
25. 1. 2023 05:16
Ohodnotit příspěvek :
     

No a co jako? Takova byla doba. Malokdo si mohl verejne hrat na hrdinu a vzdorovat presile nebezpecnych karieristu, at uz slo o system fasistickeho protektoratu nebo komunismu a pokud slo o existenci cele rodiny.

pav-el
25. 1. 2023 06:08
Odpovědět  Jaris

Není každý srab, jako vy! Znal jsem dost kamarádů a kolegů, kteří vzdorovali a nesli následky. Bohužel, těch srabů a lenochů je dnes většina a podle toho to tady tak vypadá!

Albi
25. 1. 2023 06:48
Odpovědět  pav-el

Ale zato těxh antikomunistických hrdinů co se vyrojilo po hadráku, když už nic nehrozilo!
A kde jsou ti hrdinové dnes? Nejspíš volí generála – v každém případě ale mlčí!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
25. 1. 2023 07:12
Odpovědět  Albi

A nyní se ti kovaní antikomouši perou, kterého posluhovače dřívějších komunistů zvolit za presidenta. Jak ubohé a humorné.🤣🤣🤦‍♂️🤦‍♂️💩

Standa
25. 1. 2023 07:17
Odpovědět  Albi

Celá umělecká scéna ,pol. scéna od TOP ,ODS,PIR atd. vysoceziskových neziskovek,……..dnes je ,, hrdina” i obraceč kabátů , kapitán 3 správy StB VKR ,gumoidní jenerál P.P. a jeho manželka( dělala politruka).
Všichni jsou hrdinové.
Abych parafrázoval Cimrmany( Dobití severního polu), když si upekli kamaráda :,, Jedl jsem , ale nesouhlasil”!
On po válce byl také každý parti/yzán.

Standa
25. 1. 2023 10:29
Odpovědět  scipio

Co tím myslíš, římský dobivateli?

25. 1. 2023 11:23
Odpovědět  Albi

To jo, ale mlčí hrdinně!

Jaris
25. 1. 2023 11:52
Odpovědět  pav-el

A vy jste, Pavliku, take vzdoroval? Povidejte, prehanejte… 🙂
Neco jineho je, kdyz je takovy vzdorovity hrdina svobodny. Pokud jde o rodinu a pribuzenstvo, to si hodne lidi rozmysli vzdorovat, ikdyz ojedinele pripady existovaly. Vetsina Cechu drzela usta a krok. Priznala, ze byla pomylena.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
25. 1. 2023 06:47
Odpovědět  Jaris

Dnes to ještě jde, hrát si na hrdinu. Počkejme si ještě krátký čas jen co se doba změní ještě víc k horšímu a uvidíme, kolik hrdinů dnešní doby se vyrojí. Zvlášť když se s pravděpoodobností hraničící s jistotou dá očekávat, že se málokdo dočká medailí, vyznamenání, pamětnoích desek a knih, oslavujících jeho život a hrdinskou smrt.
Souhlasím s vámi, protože těch skutečných hrdinů bývá jako šafránu.

Standa
25. 1. 2023 07:10
Odpovědět  Albi

Hrdinů jsou plné hřbitovy!

Luk
25. 1. 2023 13:07
Odpovědět  Standa

Ale ešte viac sráčov.

Zmatený
25. 1. 2023 14:17
Odpovědět  Luk

A trochu víc očkovaných :o))

skeptik
25. 1. 2023 07:29
Odpovědět  Jaris

Teď je “taky taková doba”, když se lidi bojí ozvat proti zavádění totalitních praktik a netroufnou si říct svůj názor, když je v rozporu s “povoleným” názorem?

milan h
25. 1. 2023 10:39
Odpovědět  skeptik

tehdy to bylo trochu jine bylo po valce lidi byli radi ze uz nemusi delat na majitele a zaklad byl ze vyrobni prostredky musi patrit vsem ja sem tu dobu az tak intenzivne neprozil byl sem maly ale matka me dost rekla a otec az byl pred smrti ale ziral sem i o Horakove a jinych

milan h
25. 1. 2023 10:33
Odpovědět  Jaris

nevim jak kde ja sem delal a verejne sem nadaval a jina sestra odesla do BRD k prarodicum a ve funkci sm dal ostal nikdo me nevyhodil akorat se prisli zeptat co a jak se stalo a nedelal sem enom namestka

25. 1. 2023 11:19
Odpovědět  Jaris

Tak tak… A proto někteří důstojně vzali čáru za čáru, pro sichr až k protinožcům, a teď tu “zasvěceně” křapou o věcech o kterých nemají ánunk, protože je nezažili. Vám je snadné něco nabulíkovat, že?

José
25. 1. 2023 07:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Prosím buďme soudní. On popisuje situaci za války, kde museli hajlovat ve škole, nikoli v rodině, opravdu by to chtělo trochu soudnosti. Nemusíme pana Pavla, na tom se asi shodneme, ale pak se toho chytne nějaká novinářská hyena a bude někde plácat cosi o dezinformátorech.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
José
25. 1. 2023 09:37
Odpovědět  José

Tak argumentujte, oponujte, třeba doopravdy neumím číst psaný text. Dávat mínusy je jednoduché, to zvládne i cvičená opice…

David
25. 1. 2023 20:55
Odpovědět  José

To byste chtěl hodně. Zarputilí a nenávistní diskutéři, co neuvažují nad psaným textem jsou stejní všude, zde i na Seznamu.
Pochopil jsem a dávám plus.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Standa
25. 1. 2023 07:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Něco o všech jenerálech , které platí Soros, Bakal , Křetínský ( miliony pro P.P.)
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02qBmTHggKEJkDZFTbo2k5r9kxGCdPkJzgRiutmv6F66SN7mVEvqmujC59kyisvMGGl&id=100033402863879&sfnsn=mo

Standa
25. 1. 2023 07:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak znovu, nějak to asi neprošlo.
———————————–

Něco případných kandidátech resp. o P.P. gumoidním kapitánovi StB ( 3 správa VKR-vojenská kontrarozvědka s konspiračním bytem , předsedou ZO KSČ a jeho ženě ( vojenský politruk).
Podporují ho desetimiliony korun podobné ,, veličiny , jako Soros, Bakala, ( Dvořák(ČT)) , Křetínský, Sekyra atd.-miliardáři. O prodejných novinářích nepíši.
Co za to asi budou chtít? Co si od P.P. slibují , tihle kujooooni?
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02qBmTHggKEJkDZFTbo2k5r9kxGCdPkJzgRiutmv6F66SN7mVEvqmujC59kyisvMGGl&id=100033402863879&sfnsn=mo

Aleš
25. 1. 2023 08:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Lhář a gauner a jeho voliči fašistická soldateska jako z dob Adolfa Hitlera.

unor 2022
25. 1. 2023 08:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Jiste.
Jsou deti, co za sve rodice nemohou.
Pak tu jsou deti, ktere ‘kraceji’ ve slepejich svych rodicu,
A nakonec jsou i deti, ktere sve rodice ‘predbehnou’ a dotahnou do dokonalosti.
Jestlize TOTO
ma byt ceskym prezidentem, pak se cesky narode styd. Je to predevsim vypoved o tobe samem.

Pavel K
25. 1. 2023 08:30
Odpovědět  unor 2022

Tak na PL pan Pavel říká, že své syny by do války poslal. Už tam asi není na jakou pozici, ale stejně, udělejte si úsudek, když toto řekne. Na cizí ty by neposílal, ty by tam hnal.

25. 1. 2023 08:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Nacistická Hydra..to říkám od začátku.

unor 2022
25. 1. 2023 08:21
Odpovědět  Veny232

Ale kdeze. Obycejna pokrivena ceska pater. A ze jich po Praze pobihalo a pobiha.
Kdo nema, pro nekoho, na ‘suchoparnou’ historii, staci si precist par romanu od V. Vondrusky.

Pavel K
25. 1. 2023 08:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak když někdo vyrůstá v rodině velikého gumáka a je tak vedený po celé dětství až do dospělosti, tak co z toho může vypadnout. No přece zase gumák a jako naschvál kolikrát ještě i aktivnější. Ale to bych mu tak zase nevyčítal, protože byl tak vedený. Příbuzný si člověk nevybírá ti jsou mu souzeni. Ale co mu mám za zlé, tak tou je jeho současná aktivita a zatahování nás do války. To mi vadí. Kdyby se zavrtal někam do díry a tam přečkával roční období, tak tam ať se třeba podělá, ale tohle ne.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Standa
25. 1. 2023 08:42
Odpovědět  Pavel K

Kam se asi zavrtá a bude hybernovat za války? Do krytu za Předsednictvem vlády a tam bude vojáčkovat s českými figurkami na mapě.

Pavel K
25. 1. 2023 09:32
Odpovědět  Standa

Tím zavrtáním jsem myslel ať táhne třeba do TAM a neotravuje a neškodí.

Boomer
25. 1. 2023 16:03
Odpovědět  Standa

.. možná bude hibernovat U Hybernů ve sklepě, hned vedle sudů..

Frank
25. 1. 2023 08:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak co chtít po hajzlovi Pávkovi? Ten lže dokonce více, než když Rudé právo tisklo. Prý řád a pořádek a sám on a jeho poskoci dělají největší bordel.

Pijack
25. 1. 2023 09:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdo mi může vyvrátit, že Petr Pavel není komunistický spáč. SPÁČ je terminus technikus. Ve světě zpravodajců je to běžná věc. Spáči jsou agenti, kteří se ve správný čas probudí a vykonávají svěřené úkoly. Jedním takovým úkolem může být obsazení HRADU… třeba i za pomoci USA. Voličské křoví a sčítací “agentury” to zajistí. Hra na dvě strany je už dnes natolik běžná, že nepřekvapí.
Kdo mi dokáže vyvrátit, že takovým spáčem není zrovna tenhle lampasák Petr Pavel ?

milan h
25. 1. 2023 10:29
Ohodnotit příspěvek :
     

mladi maju uz vygumovane hlavy Svedi ti toho cestneho atd v reklame uvadeno volit budu a me uz zbyva se z tech jeho lzi enom pozvracet kdyz se divam na youtube tak kdyz ten jeho blabol a lez vypadne tak vypinam zvuk stacilo ze jednou sem to nestihnul a dost

Jiří
25. 1. 2023 11:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Západ zvolil jednoduchou orientaci a nakoupil všehoschopné bývalé komunisty a utváří prohnilou společnost ,která vyje podle hlavního volfa z USA .