politika

Thomas L. Knapp: Nerozšiřujte NATO – rozpusťte ho

William Lloyd Garrison centrum pro libertariánskou žurnalistiku

THOMAS L. KNAPP

„Rozhodnutí, která jsme přijali v Madridu, zajistí, že naše Aliance bude i nadále zachovávat mír, předcházet konfliktům a chránit naše lidi a naše hodnoty”, řekl generální tajemník Organizace Severoatlantické smlouvy Jens Stoltenberg na summitu členů aliance v Madridu 30. června.

Mezi rozhodnutí přijatá na summitu patří pozvání Švédska a Finska, aby se připojily jako 31. a 32. členský stát, navýšení sil „vysoké připravenosti“ na více než 300 000, více peněz obecně a samozřejmě více peněz pro nečlenskou Ukrajinu v jejím konfliktu s Ruskem.

Nikdo z nich samozřejmě nebude „udržovat mír“ ani „předcházet konfliktům“ a vzhledem k posledním 30 letům historie aliance je pochybná i představa, že budou „chránit“ obyvatele členských států NATO.  To NATO dnes nedělá.

To co NATO dnes dělá je neustálý pokus přetvořit svět k obrazu „liberální demokracie“, velmi volně definované jako cokoliv, co si členské režimy organizace v kteroukoli chvíli přejí.

Od kolapsu Sovětského svazu a rozpadu Varšavské smlouvy – původních betes noires (osoba nebo věc, kterou člověk obzvlášť nemá rád, trn v oku, noční můra, pozn.red.) NATO – původního cíle NATO, se od roku 1991 aliance rozrostla s novými členskými státy, které se nacházejí daleko od severního Atlantiku a přitom rozpoutala nebo se účastnila mnoha válek podle vlastního výběru: na Balkáně, na Středním východě, ve střední Asii a Africe.

Charakterizovat NATO jako „kolektivní bezpečnostní“ nebo „obrannou“ koalici je v dnešní době čirá fikce. Je to aliance pro globální dobytí a americko-evropskou hegemonii a to je vše. 

Kritériem pro vojenskou intervenci NATO již není podle článku 5 jeho charty skutečný útok na členský stát, ale spíše jakékoli odmítnutí – skutečné nebo potenciální – otrocky uposlechnout rozkazů aliance nebo jejích režimů těžké váhy.

Ať už si myslíte o rozhodnutí Vladimira Putina napadnout Ukrajinu cokoliv, jeho deklarované obavy z toho, že by se Ukrajina mohla připojit k tomuto násilnickému nadnárodnímu gangu a přivést ho až k ruským hranicím, byly zcela pochopitelné. Této válce by se dalo předejít, nebýt posedlosti NATO neustálým rozšiřováním.

NATO je jasnou, současnou a trvalou hrozbou pro světový mír. Přežilo svou teoretickou užitečnost, stejně jako všechno ostatní, před více než třemi desetiletími.

Zejména Spojené státy nemají žádný myslitelný legitimní zájem zůstat členem NATO. Bez blízko umístěných nepřátel vojenského významu a se schopností vyvinout v případě potřeby větší sílu „za horizont“ než kterákoli jiná mocnost na Zemi, jediné, co členstvím v NATO získává, jsou druhy zahraničních komplikací, před kterými varoval George Washington a Thomas Jefferson.

Pokud jde o evropské mocnosti, pokud chtějí vytvořit vojenskou alianci, třeba pod záštitou Evropské unie, je to jejich věc. Měli by to udělat na vlastní náklady a s vlastním vojenským personálem, nikoli s americkou krví.

Prvním krokem k rozpuštění NATO a jeho odstranění jako hrozby pro globální mír je vystoupení USA z aliance. Čím dříve, tím lépe.

Thomas L. Knapp je ředitel a hlavní zpravodajský analytik ve William Lloyd Garrison Center for Libertarian Advocacy Journalism. 

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3y8wC0A

sdíletj na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
oldoo
2. 7. 2022 06:27

Já nevěřím na obranný účel ani při jeho vzniku.Proti komu mělo NATO někoho chránit?Vždyˇto byli anglosasové,kdo chtěl ihned po 2.W sověty napadnout!Tak jako dnes blábolí o zadržování Ruska,tenkrát chtěli “zadržovat”komunismus,kterého se panicky báli,protože bral majetek.Museli tedy,tak jako dnes VYTVOŘIT nebezpečí z druhé strany,křičeli zloději,chyťte zloděje!No a na “obranu”proti tomu vymyšlenému nebezpečí vytvořili NATO a železnou oponu.
Tedy komunizmu se báli oprávněně,že se časem ukáže jako neživotaschopný,protože narazil na vlastnosti lidí jako závist,touha mít víc,než ostatní,nevěděli.Báli se ne útoku,ale toho,že se budou komunistické myšlenky šířit.
Podle mého názoru útoku západu zabránilo po 2.W to,že sověti získali jaderné zbraně.

Ladislav
2. 7. 2022 08:18
Odpovědět  oldoo

NATO = zločineká sekta, zločinecký gang!

Helena
2. 7. 2022 11:29
Odpovědět  Ladislav

Přesně, ovšem nic nám nepomůže s tímto nesouhlasit. Za vším stojí agresor nejvyššího kalibru – USA a ostatní na ocase.

Pozor
2. 7. 2022 08:26
Ať už si myslíte o rozhodnutí Vladimira Putina napadnout Ukrajinu cokoliv, jeho deklarované obavy z toho, že by se Ukrajina mohla připojit k tomuto násilnickému nadnárodnímu gangu a přivést ho až k ruským hranicím, byly zcela pochopitelné. Této válce by se dalo předejít, nebýt posedlosti NATO neustálým rozšiřováním.

A čo potom s Fínskom, keď sa pozrieme na mapu, vstupom Fínska do NATA budú rakety SŠA priam vo dvore Petrohradu a bližšie k Moskve ako z Ukrajiny?

Pavla
2. 7. 2022 09:09

Proč má článek jen 2 hvězdy, když souhlasné komentáře s hodnocením neladí? To dal někdo bez komentáře nebo chápeme to hodnoceni různě?

janle57
2. 7. 2022 09:19

Jediným důvodem agresivní bandy jménem NATO je likvidace RF a jejího předchůdce
SSSR,dva ruští vlastizrádci Gorbačov a Jelzin způsobili,že zanikla jediná ozbrojená
alternativa proti téhle bandě a tím i posouvání agresivních států směrem k ruskýcm
hranicím,důvod je jediný a to jsou ruské suroviny a obrovská rozloha země,snad se již
brzy dočkáme obranného paktu Čína-Indie-Rusko-Brazílie a základen s ruskými
raketami v Latinské a Jižní Americe,jedině tak může být nadále mír na téhle planetě.

Pavel K
2. 7. 2022 09:25

Zločineckou organizaci NATO zrušit a basta.

Jar
2. 7. 2022 09:56

Jen připomínám, že : ,,Referenda o vstupu do EU v r. 2.003 se ůčastnilo Pouze 41,73 % občanů ČR, –Menšina ! A z této menšiny pak bylo pro vstup 77 % lidí a proti bylo 23 %. Výsledek ? Naprostá většina občanů ČR nebyla ochotna vstoupit do EU “. A vstup do NATO ? I když platil zákon o referendu, nekonalo se a do NATA jsme byli Vhozeni. V obou případech podvod,velký podvod a klamání občanů ČR. A tak tu máme TV žumpu,politickou žumpu na ůrovni satanských sekt upírů a dokonce fialovou kliku fašistů podporující a oživující nacisty a nacismus. Poničené školství s každodenním lhaním následuje zdravotnictví,které je ničeno,devastováno a zašlapují do bahna i ekonomiku. To jsem se dožil exotů co žerou seno a slámu a fialky dřistalky.

Pavel
2. 7. 2022 12:19
Odpovědět  Jar

To jsme se dožili všichni, lidem socialismus páchnul, chtěli pozlátko kapitalismu, které jim Vašek kulisák se svojí bandou ochotně nabídnul a oni to s jásotem přijali, vždyť si na to přece s jásotem vzpomínáme. Až jim teď zase někdo něco nabídne, znovu si nic neověří, zase budou blahem chrochtat a půjdou do toho. Teď to je ale ještě jednodušší, s těmi přeformátovanci to půjde ráz na ráz.