Na řeckých ostrovech začínají nepokoje kvůli migračním centrům

Na řeckých ostrovech Lesbos a Chios vypukly nepokoje kvůli výstavbě nových středisek pro zadržování migrantů. Obyvatelé ostrova se pokusili zabránit příchodu speciálních sil a nákladu k zahájení stavebních prací.

Ve střetu s důstojníky činnými v trestním řízení se  protest  v Lesbosu  obrátil, když se občané pokusili blokovat přístavní oblast a vchody na staveniště pomocí komunálních popelářských vozů a  hořících popelnic. Asi 500 nespokojených místních občanů se pokusilo narušit vykládku těžkých zařízení z lodí.

Konfrontace mezi policií a protestujícími pokračovala v úterý večer, ale přesunula se do oblastí, kde by se budovaly nové tábory.

Na Lesbos a Chios použili donucovací orgány slzný plyn a omračující granáty proti místním obyvatelům. Několik obětí bylo hospitalizováno.

Řecká vláda uvedla, že bude pokračovat v plánované výstavbě nových zařízení, která nahradí stávající přeplněné tábory. V posledních měsících se navíc dramaticky zvýšila obsazenost detenčních středisek.

Řecké orgány plánují vybudovat uzavřená střediska pro zadržování v ostrovech Lesvos, Chios, Samos, Kos a Leros, poblíž Turecka, odkud jsou každoročně distribuovány tisíce žadatelů o azyl v celé Evropě.

Mnoho obyvatel ostrova a místní úřady nesouhlasí s plány a věří, že migranti a žadatelé o azyl by se měli přesunout do pevninského Řecka.

“Chápeme, že v minulých letech došlo k problému důvěry. Budou však vybudována uzavřená zařízení a vyzýváme veřejnost, aby to podporovala, “uvedl mluvčí vlády ve státní televizi.

Úředník dodal, že vláda byla také nucena jednat v reakci na zvýšené obavy o vypuknutí koronaviru, protože v existujících přeplněných táborech není možné provádět řádné lékařské prohlídky.

Řecko je nejoblíbenějším kanálem pro migranty do Evropské unie, přičemž většina uprchlíků přichází na východní řecké ostrovy z nedalekého tureckého pobřeží.

Podle dohody z roku 2016 podporované a financované EU je pohyb migrantů mimo tyto ostrovy omezen, dokud nebudou jejich žádosti o azyl schváleny.

Podle agentury pro uprchlíky OSN za poslední rok přišlo na řecké ostrovy přes 60 000 migrantů a uprchlíků, což je téměř dvakrát více než v roce 2018.

sdíletj na

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
26. 2. 2020 22:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Bože, bože… to je jak válečný stav. Nedivím se Řekům, že toho mají plné zuby. Jenže i oni jsou na vině, nikdy neměli dovolit své vládě, aby jim zaplevelila zemi, to samé platí pro Italy. Je sice pěkné, že teď s nadšením tleskají Salvinimu, ale proč to nechali zajít tak daleko? Nejdřív jim obě země, na povel Bruselu poslušně otevřou přístavy a teď by je porozstrkovaly po celé Evropě… nejlépe do každé rodiny.
Co si nadrobili ať si taky snědí a naučí se říct bruselským mocipánům… ne… podáš prst a schramstnou ti celou ruku.