Německý regulátor nyní ruský plynovod Nord Stream 2 neschválí

16.11.2021 11:37 

Berlín/Bonn – Proces schvalování německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 je dočasně pozastaven, německý regulační úřad projektu nyní povolení k provozu nedá. Požaduje, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva. Oznámila to dnes německá Spolková agentura pro sítě, která certifikaci provádí. Provozovatel zatím plánuje založit ke správě plynovodního potrubí v Německu dceřinou společnost, což podle úřadu není dostačující řešení.

Plynovod Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Plynovod je už hotov, k zahájení provozu ale ještě potřebuje získat v Německu certifikát. Země má na certifikaci čas do začátku ledna. Jakmile vydá své doporučení, postoupí ho Evropské komisi (EK), která má další měsíce na odpověď.

Bez schválení úřadu dodávky plynovodem Nord Stream 2 na německý trh nesmějí. Dodavateli by hrozila pokuta.

Podle směrnice Evropské unie musejí být provoz potrubí a distribuce plynu od sebe dostatečně odděleny. Švýcarská společnost Nord Stream 2 AG, za kterou stojí ruská plynárenská společnost Gazprom, se podle Spolkové agentury pro sítě rozhodla založit podle německého práva dceřinou společnost pouze pro německou část plynovodu. Ta by se měla stát vlastníkem německé části potrubí a provozovat ji. Úřad dnes ale uvedl, že schvalovací proces pozastavuje do doby, dokud nebude dokončen převod základních aktiv a lidských zdrojů na dceřinou firmu. Až se tak stane, může schvalování pokračovat. Čas na to ale v lednu vyprší.

I pokud dá Spolková agentura pro sítě projektu zelenou, může trvat až další čtyři měsíce, než se k němu vyjádří Evropská komise, uvedla agentura DPA. Poté bude mít německá síťová agentura další dva měsíce na konečné rozhodnutí, zda projekt schválí. Rozhodnutí se teoreticky může lišit od názoru komise. Pak by Německu hrozila žaloba u Soudního dvora Evropské unie. Následně by bylo na lucemburských soudcích, aby rozhodli, zda je rozhodnutí německého úřadu o certifikaci v souladu s právem EU.

sdíletj na

3.8 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
16. 11. 2021 17:38

No, nejsou ti Němci úžasní?

Albi
16. 11. 2021 18:27
Odpovědět  Milan

Jsou – a nejen Němci.
Taková EU je možná i “dožene a předežene”.
Ostatně když vidíme po celé minimálně Evropě ten nárůst byrokracie, není se co divit. Každý úředník chce mít pocir důležitosti a když ještě ke všemu má víc než slušný plat a žádnou odpovědnodt, je to ideální stav.

Petr
16. 11. 2021 19:07

Skopčáci ztratili soudnost ????? Na co si to hrajou hovada !

Jiří
16. 11. 2021 20:47

Náhoda?
Rusko minulý týden získalo největší podíl na obrovském íránském nálezišti plynu v Chaluši, kde se nachází přibližně 7 bilionu metrů krychlových plynu.
Ruský Gazprom a Transněfť budou mít 40% podíl, čínské CNPC a CNOOC 28% podíl a íránská KEPCO pouze 25%.
Írán na této dohodě zřejmě ekonomicky prodělal, ale i tak mu zajistí pěkný balík peněz a hlavně odbyt plynu.
USA ale panikaří, prý to znamená “Dosud největší krok Ruska k ovládnutí evropského trhu.”
Protiakce se tak asi dala čekat.

josef
16. 11. 2021 20:51

Po čtyřiceti letech plynové žranice bude bída v potrubí- prdět do potrubí bude jenom Vystrčil a Hřib a plyn bude jedovatý jako v minulosti.

Milan
16. 11. 2021 22:21
Odpovědět  josef

Něco taky naprdí řeporyjská svině.

Editor
17. 11. 2021 11:11

Opravdu, Němci jsou skvělí, jedineční a nepřekonatelní. (Pro méně chápavé jedince viz heslo sarkasmus, ironie.) Jsou téměř bezchybní dlouhou dobu, ale pak vždy udělají kopanec tak velký, že to odsere celá Evropa a sem tam i celý svět. Mimo jiné i říjnový převrat v Rusku 1917 udělaly německé hlavičky!