Německý politolog: “Evropská unie je paralyzovaná a bez sebe vztekem”

Evropská unie je paralyzovaná a bez sebe vztekem, říká německý politolog Alexander Rahr.

Rahr vysvětluje, proč Evropa, hořící hanbou, žádá Putina o pomoc…

Evropská unie se bojí znovu čelit migrační krizi, ale sama nedokáže najít východisko z těžké situace. Toto prohlášení učinil německý politolog Alexander Rahr.

Úřadující německá kancléřka Angela Merkelová jednala s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Rozhovor se uskutečnil z iniciativy Berlína a tématem jednání lídrů obou zemí byla situace na bělorusko-polské hranici, kde se v současnosti nachází několik tisíc migrantů z Blízkého východu.

Později ve svém prohlášení Merkelová poznamenala, že vyzvala prezidenta Ruska, aby ovlivnil Minsk, aby odvedl uprchlíky od hraniční linie….

Podle Alexandera Rahra, Evropa nemůže přijímat uprchlíky z Běloruska, protože by to bylo vítězstvím Lukašenka, otevře to cestu masové migraci do EU a vyvolá růst radikálních protimigračních nálad, což nevyhnutelně ovlivní výsledky voleb v různých zemí.

Alexander Rahr se domnívá, že Evropa čelící migrační krizi se bojí opakování historie z roku 2015, protože Brusel nemá žádné metody, jak s tímto fenoménem bojovat. Expert připomněl, že před šesti lety Angela Merkelová prohlásila, že není možné postavit zeď, která by uprchlíkům zabránila ve vstupu do Evropské unie. Přesně to však dnes dělá polské vedení bez ohledu na možné důsledky.

„Pokud se na polských hranicích postaví zeď, Evropská unie zaprodá své liberální hodnoty. <…> Pokud bude zeď, Evropa se nebude moci studem podívat do zrcadla,“ zdůraznil politolog.

EU nemůže postavit novou „železnou oponu“ ani na polských hranicích už z morálních důvodů. 

„To podkope liberální systém a liberální normy v Evropě a posílí pravicové strany v EU,“ dodává Rahr.

V takové situaci se Evropané rozhodli „zapojit“ Rusko. Výzva Merkelové Putinovi podle Rahra znamená, že EU nechce budovat dialog s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.

Pravda, Moskva zase za ně nechce řešit problémy Evropanů. To znamená, že v blízké budoucnosti se stav věcí na bělorusko-polské hranici nezmění….

„EU nemůže vyjednávat s Lukašenkem. EU ho přece neuznává, ale uznává Tichanovskou. EU považuje pod svou důstojnost platit Lukašenkovi, aby omezil tok uprchlíků, jako tomu bylo v případě Erdogana.  Proto konflikt teprve začíná,“ říká Rahr.

https://bit.ly/3c3YOHn

sdíletj na