politika

Německo prohlásilo, že Ukrajina nemá právo zasahovat do záležitostí EU a Německa

Naftogaz Ukrajiny nemá právo zasahovat do plynové politiky a záležitostí Evropské unie a Německa ohledně dodávek paliva. Uvedl to šéf Spolkového sněmu pro hospodářství a energetiku Klaus Ernst, informuje agentura TASS.

Ernst zdůraznil, že “Naftogaz Ukrajiny” a “Operátor GTS Ukrajiny” požádaly o účast na certifikaci “Nord Stream 2”, aby plynovod nebyl spuštěn.

Zdůraznil, že po zprovoznění “Nord Streamu 2” může ukrajinská společnost přijít o část platby za tranzit přes systém přepravy plynu Ukrajiny.

„Německo se domluvilo s Američany na tom, jak se bude regulovat postup pro výstavbu a provoz plynovodu “Nord Stream 2”. Takže když z toho budu vycházet – Naftogaz nebude zasahovat do vnitřních záležitostí Evropské unie a Německa. Na to nemá právo“ říká Klaus Ernst.

V současné době jsou žádosti Naftogazu Ukrajiny a Operátora GTS Ukrajiny o účast na certifikaci Nord Stream 2 posuzovány Spolkovou síťovou agenturou Německa.

Začátkem června ruský prezident Vladimir Putin oznámil dokončení pokládky první soustavy “Nord Stream 2”. Celé dílo včetně mořské části je dokončeno. Zaplnění plynem první linky začalo11. června.

Zprovoznění plynovodu výrazně sníží náklady na plyn pro běžné spotřebitele v zemích EU. Konkrétní čísla a podrobnosti dříve  citoval šéf “Gazpromu” Alexej Miller.

Zástupce Gazpromu Alexej Finikov 8. listopadu oznámil, že plynovod je připraven ke spuštění. 

Německo vyzvalo k urychlení spuštění plynovodu “Nord Stream 2”. Podle bavorského premiéra Markuse Södera by se stal základem pro stabilní dodávky plynu do Německa.

https://bit.ly/3Fb0prl

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jiří
13. 11. 2021 08:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko stále tahá za kratší konec provazu a může jen blafovat přiškrcováním kohoutku do Evropy.
Dokud nepostaví plynovod Síla Sibiře 2 (zatím je to pouze ve fázi projektových prací a teréního průzkumu), tak bude stále tahat za kratší konec provazu.
Rusko potřebuje plynovod SS2, a to ze dvou zásadních důvodů.
1 – Překonat kapacity ruských plynovodů do Evropy, plynovody do Číny a dalších asijských států.
2 – Propojit plynová pole na Jamalu s Ásií, aby Jamal nebyl závislý pouze na Evropě.