Německo oznámilo zintenzivnění boje kolem „Nord Stream – 2“

Rozhodnutí amerického prezidenta Joe Bidena pozastavit sankce proti plynovodu „Nord Stream 2“ bylo pochopeno nesprávně a boj o projekt se jen prohlubuje. 

Ve čtvrtek 20. května o tom informovalo německé vydání Die Welt.

Podle autora materiálu zůstal i přes rozhodnutí americké administrativy postoj Washingtonu k plynovodu stejný. Novinář také poukázal na to, že všechna omezení ze strany Spojených států byla zaměřena na poskytovatele služeb během výstavby – přístavy, majitele lodí, pojišťovny.

„Bidenova údajně mírumilovná politika je pouze potvrzením aktuální právní situace, která byla již za (bývalého amerického prezidenta Donalda) Trumpa – nic víc, nic méně,“ uvádí se v článku.

Americké velvyslanectví v Berlíně uvedlo, že Biden upustil od sankcí, aby obnovil vztahy se spojenci z Evropy. Spojené státy mohou zároveň, jak je uvedeno v materiálu, dále zpřísnit omezení, protože ministerstvo zahraničí Spojených států požaduje „energetickou nezávislost“ Evropy.

Oliver Hermes, předseda Východního výboru německého podnikání, uvedl, že americký tlak na „Nord Stream 2“ poškozuje demokratické rozhodování v Evropě a negativně ovlivňuje zájmy Německa.

„Je nepřijatelné, aby Spojené státy svou blokační politikou způsobily škodu evropským daňovým poplatníkům a společnostem v řádu miliard dolarů, čímž zasáhly do suverenity demokratických států a současně sledovaly své vlastní energetické zájmy ve vztazích s Ruskem,“ řekl.

Hermes zdůraznil, že plynovod je nutný k vyrovnání za plyn z Nizozemska a Norska, kde produkce klesá. Zdůraznil, že „Nord Stream 2“ také pomůže rozšířit spolupráci v energetickém sektoru bez poškození klimatu.

20. května mluvčí Bílého domu Jen Psaki uvedla, že je téměř nemožné zabránit výstavbě plynovodu „Nord Stream 2“, který je z 95% dokončen. 

Psaki rovněž uvedla, že při rozhodování o zrušení sankcí vůči provozovateli plynovodu Nord Stream AG 2 se USA řídily klíčovými vztahy s Německem a globálními faktory.

Washington poprvé uvalil na projekt omezení na konci roku 2019. To vedlo k pozastavení prací na staveništi, protože švýcarská společnost AllSeas byla nucena stáhnout svá plavidla pokládající potrubí v Baltském moři.

„Nord Stream 2“ se staví z Ruska do Německa podél dna Baltského moře s cílem přímých a spolehlivých dodávek plynu do Evropy. Země EU projekt většinově podporují a podílejí se na jeho realizaci. 

Pobaltské státy, Polsko, Ukrajina a Spojené státy jsou proti.

https://bit.ly/3whj7Jw

sdíletj na