politika

Německo čelí hospodářské lavině

Bratislava, 13. září 2022 (HSP/Economist/Photo:TASR/AP-Christophe Gateau/dpa,Pixabay)

Nastal čas pro obchodní model založený na ruském plynu a čínské poptávce, píše britský The Economist.

Na snímku slunce svítí skrz kvadrigu s okřídlenou bohyní vítězství na vrcholu Braniborské brány v Berlíně.

The Economist začíná zmínkou o knize z roku 1945 s názvem “Německo je náš problém” od Henryho Morgenthaua, amerického ministra financí, který předložil návrh zbavit poválečné Německo průmyslu a přeměnit ho na zemědělskou ekonomiku. Přestože jeho radikální návrh měl určitý vliv na plány Spojenců na obsazení Německa po Hitlerově porážce, nebyl nikdy realizován.

The Economist připomíná, že téměř o 80 let později Vladimir Putin možná dosáhl něčeho z toho, co měl Morgenthau na mysli. Militarizací zemního plynu, na němž závisí obrovská průmyslová základna Německa, se ruský prezident snaží poškodit čtvrtou největší ekonomiku světa a třetího největšího vývozce zboží. Nepomáhá ani to, že největší obchodní partner Německa, Čína, která v loňském roce nakoupila německé zboží v hodnotě 100 miliard eur, se rovněž nachází uprostřed výrazného zpomalení. Obchodní model země, který je zčásti postaven na levné energii z jedné autokracie a hojné poptávce z druhé, čelí těžké zkoušce, domnívá se The Economist.

Podle britského týdeníku mohou být důsledky pro Deutschland ag hrozivé: Německé firmy utrpěly během letošních otřesů na trhu větší ztráty než jejich kolegové v jiných zemích a od začátku roku se propadly o 27 %. “Podstata našeho průmyslu je ohrožena,” varoval minulý měsíc Siegfried Russwurm, šéf německého průmyslového svazu BDI. Situace podle něj vypadá pro mnoho podniků “toxicky”. Prostřednictvím globalizovaných dodavatelských řetězců by se tento jed mohl rozšířit i do zbytku průmyslového světa, který je na německých výrobcích do značné míry závislý.

Největším problémem německého průmyslu jsou rostoucí náklady na energie, píše dále The Economist. Cena elektřiny na příští rok již vzrostla patnáctkrát a cena plynu desetkrát, uvádí BDI. V červenci spotřeboval průmysl o 21 % méně plynu než ve stejném měsíci loňského roku. Není to proto, že by podniky využívaly energii efektivněji. Pokles byl spíše způsoben “dramatickým” snížením výroby. Kielský institut pro světovou ekonomiku, think-tank, od června snížil svou prognózu růstu HDP v roce 2022 o 0,7 procentního bodu na 1,4 %. Nyní očekává, že ekonomika v roce 2023 poklesne a inflace překročí letošní úroveň 8,7 %.

The Economist upozorňuje, že nejhůře jsou postiženy menší podniky. Podle červencového průzkumu poradenské společnosti FTI Andersch mají menší společnosti větší problémy než ty velké. Téměř čtvrtina firem s méně než 1 000 zaměstnanci zrušila nebo odmítla zakázky nebo to plánuje, zatímco u firem s více než 1 000 zaměstnanci je to 11 %. V zemi s více než 3 000 druhy chleba se přibližně 10 000 výrobců chleba potýká s problémy jako nikdy předtím v poválečném Německu. Potřebují elektřinu a plyn na vytápění pecí a provoz hnětacích strojů, i když se potýkají s vyššími náklady na mouku, máslo a cukr i na pekaře. Prodavač 127 let starého řetězce pekáren Wiedemann v Berlíně říká, že společnost má zoufalý nedostatek zaměstnanců a snaží se šetřit energií například tím, že udržuje pece na prodejnách v chladu a peče všechny bochníky v centrále.

Jiný nedávný průzkum BDI mezi 600 středně velkými podniky zjistil, že téměř každý desátý podnik pozastavil nebo omezil výrobu kvůli vysokým vstupním nákladům. Více než devět z deseti respondentů uvedlo, že rostoucí ceny energií a surovin představují hlavní nebo existenční problém. Každý pátý uvažuje o přesunu části nebo celé výroby do jiné země. Dvě pětiny uvedly, že investice do ekologičtějších výrobních metod budou muset počkat.

Podle časopisu The Economist se s podobnými potížemi potýkají i větší energeticky náročné podniky, jako jsou chemické nebo ocelářské společnosti, což je ještě umocněno nutností konkurovat konkurentům v jiných zemích, kde jsou náklady na energii nižší. Chemický gigant BASF, který využívá zemní plyn jak pro výrobu energie, tak jako surovinu, již omezil výrobu a možná ji bude muset ještě snížit. Thyssenkrupp, další velký výrobce oceli, ztratil od ledna polovinu své tržní hodnoty.

Velké nadnárodní společnosti mají často továrny v jiných zemích, kde je energie levnější. Mnoho z nich, včetně společnosti BASF s rozsáhlým komplexem o velikosti města v Ludwigshafenu, však nadále vyrábí hodně doma. Zejména podniky se připravují na kruté kolo každoročních vyjednávání o mzdách s mocnými německými odbory.

teuro

Časopis The Economist upozornil, že je stále obtížnější přenést vyšší náklady na spotřebitele. Společnost Hakle, velký výrobce toaletního papíru, vyhlásila úpadek poté, co nebyla schopna přenést obrovské zvýšení výrobních nákladů na zákazníky. Po několika tučných letech se objednávkové knihy výrobců automobilů ztenčují, protože inflace dělá díru do peněženek kupujících. Příští dva až tři roky budou podle pana Dudenhöffera velmi hubené. Výrobci automobilů nemohou jednoduše upravit výrobní procesy. Místo toho sníží náklady tím, že omezí výdaje na administrativu a výzkum a vývoj. Stejně jako v případě Mittelstandu je pravděpodobné, že opožděné snahy automobilového průmyslu o změnu koncepce pro éru elektrických a samořízených automobilů skončí neúspěchem. Některé z nich pravděpodobně přesunou výrobu do zemí s nižšími náklady.

Holger Schmieding, hlavní ekonom soukromé banky Berenberg, předpovídá, že vzhledem k tomu, že ceny energií budou pravděpodobně ještě nějakou dobu vysoké, 2-3 % německých průmyslových podniků, které používají energeticky náročné výrobní procesy, přesune výrobu do zahraničí. Větší část průmyslových podniků sníží v letošní a příští zimě výrobu. Další ocelářský gigant ArcelorMittal oznámil, že plánuje uzavřít dvě hutě v severním Německu a propustit zaměstnance. Společnost Stickstoffwerke Piesteritz, největší německý výrobce čpavku a močoviny, dvou důležitých chemických vstupů, uzavřela své závody na výrobu čpavku v Sasku-Anhaltsku.

The Economist poukazuje na to, že odstávka způsobila nedostatek AdBlue, základního produktu, který je nezbytný pro čištění dieselových motorů nákladních automobilů. Stefan Kooths z Kielského institutu varuje, že se na Německo “řítí ekonomická lavina”. Důsledky brzy pocítí globální zákazníci německých společností.

Zdroj : Hlavné Správy

sdílet na

41 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sizok
13. 9. 2022 20:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale budete mít čerstvý vzduch, šu-lini.

josef
13. 9. 2022 20:58
Odpovědět  sizok

Zdá se, že čistý vzduch by mohl být v celé Evropě. Pokuď tedy průmyslový smrad nenahradí zápach mrtvolný, případně vůně střelného prachu a spálenišť.

Lev Prch
13. 9. 2022 21:00
Odpovědět  sizok

Nebudou, Muhamrdi začnou vzduch otravovat víc, než to dělali do teď.

Albi
13. 9. 2022 21:01
Odpovědět  sizok

Co chtěli, to mají. A zase se jim to nelíbí, zas je tu nespokojenost..

13. 9. 2022 21:42
Odpovědět  Albi

A povedzte mi Kefalín, čo si predstavujete pod hentým “globální zákazníci německých společností”?

Masunta
13. 9. 2022 23:09

.. spoločností ?

Lev Prchala
14. 9. 2022 07:50
Odpovědět  Masunta

V geometrii by byl tupým úhlem.

Masunta
14. 9. 2022 09:35
Odpovědět  Lev Prchala

Psych – záchvat irelevance.

Lev Prchala
14. 9. 2022 11:11
Odpovědět  Masunta

Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí.

Masunta
14. 9. 2022 11:17
Odpovědět  Lev Prchala

Nebo kdyby jim bylo zakázáno psychopatství, vulgárnosti, psaní s chybami, a drogy – třeba ta tvá oblíbená začínající na P … 🙂 Ty vůbec netušíš, co píšeš. Ani citát od K. Čapka tě nerehabilituje.

Lev Prchala
14. 9. 2022 14:35
Odpovědět  Masunta

Kdyby byla blbost trestná,tak máš doživotí,ty ředěná kurvinko.

13. 9. 2022 22:59
Odpovědět  sizok

Očekává se silný vítr z východu, tak bude čistýho vzduchu habaděj.
Aj na nás nějakej vybude.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Václav
14. 9. 2022 12:09
Odpovědět  sizok

No už mám nařezané pneu a takových nás bude víc. Všechno drahé, zatím je gum ještě dost.Tak s tím čerstvým vzduchem jen do prvního mrazu.

Lev Prchala
14. 9. 2022 14:38
Odpovědět  Václav

V Praze jsou hodnoty oxidů dusíku a prašnot(třeba na Nám.Rebubliky) tak přes normu,že raději odinstalovali AIM stanici.(Automatický imisní monitoring)

Lev Prch
14. 9. 2022 15:59
Odpovědět  Václav

P.S.
A pokud do toho lidí začnou topit vším,co bude po ruce,tak bude ovzduší skloňováno pouze v čase minulém.

Masunta
14. 9. 2022 16:14
Odpovědět  sizok

To je něco pro vás, FIALO…. snad vás z toho netrefí…. Informace číslo 10 d Amerika je v totálním srabu a bude do několika let nulou. Proto její byznys má záchvat!
Ruská federace našla za polárním kruhem na Taimyru díky tajícímu premafrostu v okolí okrajových moří Severního ledového oceánu 120 miliard tun ropy a plynu.
Tato kvalitní “sladká” ropa prý dokonce údajně překonává kvalitou i ropu Brent a ESP!
Má jen 0,05 % síry, proto je vhodná pro výrobu nafty s nízkouhlíkovou stopou. Je tam tolik ropy, že není vůbec nutné dělat jakákoliv světová opatření proti jejímu nedostatku.
Proto Ruská Federace rozjela veliký projekt VOSTOK OIL a byla pro tento projekt založena společnost Rozněft. Již se začíná stavět na severu milionové město + 2 letiště pro 400 000 zaměstnanců.
 Rozjela se výroba loděnic pro veliké ropné zaoceánské tankery pro dopravu po celém světě
V roce 2024 má začít první těžba a distribuce prvních 30 milionů tun. (Příklad: Čs. republika spotřebuje za rok 5 mil. tun ropy).
Plný výkon začne společnost Rozněft distribuovat v roce 2030 s ročním objemem 100 mil. tun ropy prodeje do světa.

Masunta
14. 9. 2022 16:15
Odpovědět  Masunta

Co to všechno pro USA znamená? Celý ropný byznys bude provozovat jen Ruská federace a část byla nabídnuta Indii. Všechno toto je pro západní byznys totálně smrtící a likvidující.
Ruská federace bude do 10 let nejbohatší a nejvýkonnější ekonomikou na světě.
Proto nechápu lži a absolutní neschopnost českých politických hlupáků a nemyslících málo vzdělaných politických trolů, co všechno dokázali zničit a rozkmotřit se s Ruskou federací, se kterou byl náš vztah na velice dobré úrovni. Proč??
Toto si všechno, co zde píši, může přečíst každý sám. Taková je skutečnost… . Německo, Maďarsko a chystá se již i Francie si začínají uvědomovat a také jim dochází, co je ve hře! Amerika by nejraději ropovod Nord Stream2 vzteky rozbombardovala, což se jí možná povede, ale vše se dá opravit. Je potřeba nekompromisně zastavit kovboje z USA! Protože chcípající kobyla bude schopná všeho před smrtí!
Toto Vám píši proto, abyste se dostali do pravdivého scénáře současné doby.
Všechno, co jsem zde uvedl, si může kdokoliv z Vás ověřit, buď na serverech Ruské federace v angličtině nebo v ruštině.

Cukrberk
13. 9. 2022 21:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Ty angloameričani mě stejně fascinují. Zatnou Německu tipec s Nord streamem II., ale může za to Putin. Uvalej sankce na všechno co jde, ale může za to Putin. Dělaj haniky s turbínou, ale může za to Putin. Donutí Německo dodávat zbraně na Ukrajinu, takže Putin má obrovskou motivaci dodávat do Německa plyn atd atd
A běžný Helmut nevidí, neslyší, v hlavě má zapíchnutou smrkovou větev. A člověk si říká, jak za našima západníma hranicema žijí inteligentní lidi, proti kterým jsme úplný blbci. Jestli ty američani nevedou spíš válku s Německem, než Ruskem?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Masunta
13. 9. 2022 23:17
Odpovědět  Cukrberk

Evropská unie chystá už sedmý balíček sankcí namířených proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu. Opět, stejně jako v šesti předešlých případech, se ekonomická opatření prakticky jistě nebudou týkat dovozu ruského zemního plynu. 

Analýza MMF pracuje s několika scénáři, přičemž ten nejdramatičtější počítá dopady na ekonomiky zemí EU v příštích dvanácti měsících právě pro případ dlouhodobého a úplného ukončení dodávek Gazpromu do EU.

[Trol-1] Petr z Jihu
14. 9. 2022 10:39
Odpovědět  Masunta

Tak Němci tvrdí, že už ruský plyn a ropu nepotřebují. Postupně si zajistili dodávky jinde. Jen zaplatí více. Rusku už začal výrazně klesat příjem z prodeje obou surovin. Ruská centrální banka varovala opakovaně na kritickou situaci ruského státního rozpočtu pro r. 2023, pokud se nevrátí objem dodávek do Evropy na původní úroveň.

Masunta
14. 9. 2022 11:24

Hrozící krach Ruska někdy v roce 2015 byl zažehnán díku přístupu vnitřního ruského či i evropského prediktora – Ruského národního kongresu. Propad zafinancoval. Kdyby to neudělal, přestal by existovat i ruský národní kongres.
Ovšem nyní sice příjmy Rusku poklesly, ale stále jsou obrovské. Bere od něho S. Arábie, Indie, Indie, USA, Turecko a jistě i další. Poplašných zpráv bylo a bude … Bude přibývat především těch z USA a EU.

[Trol-1] Petr z Jihu
14. 9. 2022 13:13
Odpovědět  Masunta

Já bych predikce ruské centrální banky nepodceňoval. Na čísla jsou dobří.

Frankie
13. 9. 2022 22:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Čtvrtou největší ekonomiku poškozují hlavně zločinecké USA. O tom přece není sporu. Ostatně USA poškozují dlouhodobě téměř celý svět.

Masunta
13. 9. 2022 23:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko reagovalo jen na sbírku sankcí a embarg, protože už více brzdit nemohlo. Přijímalo pak zrcadlová i nezrcadlová opatření, včetně vojenských. Pořád mu USA a EU házela klacky pod nohy. Jen namátkou vzpomenu, že Německo zastavilo činnost lidi, která pokládala potrubí SP2 a došlo ke zpomálení pokládky. Potom třeba tahanice s turbínou a s doklady, podpora vojenského konfliktu mezi USA a Ruskem na Ukrajině dodávkami zbraní Ukrajině. Celková destabiliza mnoha zemí světa nasazením USA biologické zbraně – covidu 19, dehonestace ruských sportovců, zabíjení ruských funkcionářů v jejichž gesci je plyn a ropa, rozšiřování unisono fake o čemkoli, co se týká Ruska.

Lev Prchala
14. 9. 2022 07:51
Odpovědět  Masunta

Ctrl-C a Ctrl-V……

Masunta
14. 9. 2022 09:37
Odpovědět  Lev Prchala

Psych záchvat nebo kód pri strojové učení UI ?

Lev Prchala
14. 9. 2022 11:12
Odpovědět  Masunta

Představte si to ticho, kdyby lidé říkali jen to, co vědí.

René
13. 9. 2022 23:15
Ohodnotit příspěvek :
     

To se fakt nedá dočíst. Respektive, tolik volného času nemám. Putin používá plyn jako zbraň? Jako fakt? Oni musejí být v permanentní opici…

Gene
14. 9. 2022 00:01
Odpovědět  René

A proc? Rusove by sli sami proti sobe, pokud by Evropu zasobovali. Samozdrejme ze na to jdou chytre a pouzili sankce proti tem, kteri je vyhlasuji. Navic jim umoznuji to jejich propagovani ohledne zbaveni se ruskeho plynu. Jak se do lesa vola, tak se z lesa ozyva. Snemovna zapomina ze to jsou oni, co zacli ryt do Ruska.

René
14. 9. 2022 00:50
Odpovědět  Gene

Asi jsme se nepochopili. “Oni” v mém podání jsou autoři toho článku, tedy nějací (asi) z Thí Ekonomis.

Že Rus si nenechá sebou orat věčně, to je jasné.

Gene
14. 9. 2022 01:26
Odpovědět  René

Dekuji za upozorneni.

Pavel z Moravy
14. 9. 2022 08:42
Odpovědět  René

Kolego, já jsem to také nedočetl, to se nedá. Celá ta vrcholná společnost lídrů EU je opravdu zralá na psychiatrii. Vím, že musí sloužit, ale takto zacházet s občany svých zemí, to jsou už totální praktiky nadlidí za které se považují. Včera při procházení programovými nabídkami na televizních kanálech jsem narazil na Barrandově na pokec mezi Soukupem a Okamurou. Rád bych si byl poslechl co Tomio říká, ale vidět a ještě poslouchat Soukupa je nad mé síly, takže z toho nic nebylo. Musím se přiznat, že je už opravdu nemohu nejen slyšet, ale ani vidět.

14. 9. 2022 02:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak já nevím. Celý Západ donekonečna omílá blábol o Putinově militarizovaném plynu. Nevybavuji si, že by Putin vyhlásil nějaké sankce vůči Evropě. Pouze a jen maximálně zčásti reagoval na sankce EU. Tady celá progresivistická klika řve více jak půl roku “MUSÍME SE ODPOJIT OD RUSKÉHO PLYNU!”. Teď jste odpojeni od plynu, od ropy, od ruských surovin. Ale ty kohoutky nevypnul Putin, ty si Evropa vypla sama. Embargo na vše ruské nevyhlásil Putin, ale EU. Proboha vemte si dva tři svetry a buďte šťastni, že jsme “nezávislý” na Rusku. Vždyť není nic lepšího než nekupovat plyn z Ruska, ale 4-5x dražší LNG z Ruska ideologicky očištěný v Kanadě, USA, Číně nebo Indii. Buďte šťastni, že nekupujeme ropu z Ruska, ale ruskou ropu ideologicky očištěnou v Indii nebo Saudské Arábii – pochopitelně s nějakým tím příplatkem. Vždyť je úžasné, že zachráníme planetu čistou energií z uhlí, které dovezeme z Jižní Afriky a Austrálie – to nám přeci tak snižuje uhlíkovou stopu. Zrovna tak tankery LNG s mizivou spotřebou 56 tun ekologického topného oleje na plavbu z USA do Evropy. Vždyť teď budeme šetřit elektřinu jak zběsilý, protože zkapalnění plynu žádnou energii na zchlazení na -162°C nepotřebuje. Vždyť přeci si v zimě zatopíte novým mobilem, ohřejete si jídlo (pokud nějaké seženete) třeba elektromobilem. A ta krásná panoramata na větrné nebo solární farmy, které v zimě vyrobí tolik levné elektřiny vynahradí vše.

Masunta
14. 9. 2022 06:11
Odpovědět  pavelpe

Výborně jste to napsal. Naše vládnoucí NWOsionchunta asi uvažuje, že i občan upřednostní ideologické brýle a panevropanství, strašení občanů před uměle vyprojektovanou cenou směrem nahoru u uhlovodíků a elektrické energie. Covidové šílenství – největší podvod na této planetě, bylo a je také příliš drahé. Než došlo na masivní a nekritické prosazování vakcinace jako jediného řešení, byla úmrtnost na covid jen do 2,5 %. Vakcinace nevyzkoušenými roztoky už z definice nejsoucími vakcínami, způsobuje oslabení celkové imunity. Proto až potom stoupla úmrtnost. Green Deal, výdaje, na zbrojení zdůvodněné tendenčně a výdaje na válku mezi USA a Ruskem na Ukrajině, covidové šílenství, to vše hradí občan. Už i Fiala prosazuje čistou energii z jaderných elektráren, což EU akceptuje jen jako dočasné řešení. Plán udělat prostředí EU do roku 2050 čisté jako slovo boží dodržen stejně nebude, protože firmy se hroutí následkem zničujících cen elektřiny. Praxe překonává teorii. Obyčejná auta na benzin jsou ve skutečnosti čistější z hlediska emisí, než nedořešená elektroauta – ale “šlo se do toho”. Obchod s emisními povolenkami také nevyznívá finančně dobře. ČR se na emisích EU podílí jen ze 2 %.

Per
14. 9. 2022 09:26
Odpovědět  Masunta

Masunto, pravdu díš. Šílená politika Němců s nasazenými ideologickými brýlemi dělá svoje.
Ale četl jsem názor jednoho Piráta, který řekl, že pokud nebudou dobrá elektroauta, no tak se nebudou dělat! A hotovo.
Takže takovým způsobem vládnou politici EU.
Zahulíme, zkusíme, uvidíme. A jestli to nebude v pořádku, znova zahulíme.

Masunta
14. 9. 2022 09:39
Odpovědět  Per

Dobrý. Díky za reakci. Asociačně jsem si vzpomněl na výrok jednoho amerického jestřába: Nejde-li něco silou, půjde to ještě větší silou.

[Trol-1] Petr z Jihu
14. 9. 2022 13:15
Odpovědět  Per

Ta ideologická neomarxistická ekolůza je děsivá.

Pavel z Moravy
14. 9. 2022 08:48
Odpovědět  pavelpe

Pavle, malá oprava. Oni řvou mnohem déle než půl roku, že nechtějí ruský plyn. Uvědomme si, že jedou totální válku proti Rusku a vše co může Rusko poškodit jim vyhovuje. A proto já volám, ať žije Rosija a moji slovanští bratři.

Masunta
14. 9. 2022 06:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Kotrmelcová politika: Portugalsko by chtělo vyvážet plyn do Německa a dalších zemí ve střední Evropě přes Itálii. Podle Lisabonu by to mohla být alternativa k plynu dováženému z Ruska, uvedla agentura Reuters. Portugalsko tak reaguje na odmítavé stanovisko Francie k posílení infrastruktury s Pyrenejským poloostrovem. Spojení s Itálií by ale podle předchozí studie nezačalo fungovat dříve než v roce 2028.

Pavel z Moravy
14. 9. 2022 08:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč si stěžují pitomci. Vždyť toto všechno sami chtěli, nikdo je nenutil ke krokům, které udělali. Šoroš, Šváb, zelení a duhoví ti všichni přece vědí nejlépe co a jak dělat. Schází se na ekonomických fórech v Davosu, přednášejí si moudra, Lejnová jim to řídí z Bruselu a teď kvičí. President Putin se na jejich a naší situaci nepodílí ani 5%. Může si pouze říci, kdo chce kam, pomozme mu tam. Tenhle západ šílenců, to je fakt povedená partička. Jestli vás mlaďoši povedou takoví týpci, tak opravdu pánbůh s vámi.

[Trol-1] Petr z Jihu
14. 9. 2022 10:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Jako obvykle zveličené, ale pár firem potíže má, jako u nás, v USA, v Číně i Rusku.