politika

Německá média: Rusko nabídlo Evropě svou obranu namísto NATO

Soubor omezujících opatření, které EU zavedla proti Rusku v roce 2014, nemohl zcela narušit hospodářské a dokonce ani politické vazby Ruské federace a EU. 

Sankce dnes obecně ztrácejí svůj smysl, protože země celého světa zavřely své hranice kvůli pandemii, a logistika a obchod “hibernují”.

Moskva, si očividně uvědomuje, že rozpor mezi EU a Spojenými státy ještě zesílil, a tak začala naznačovat Bruselu užší spolupráci. Návrh Kremlu se však jenom na první pohled zdá obyčejný. 

Pokud se podrobně podíváme na nedávné prohlášení stálého představitele Ruské federace v EU Vladimira Čižova, tak se ukazuje, že Moskva nabízí Bruselu alternativu k NATO. 

Zapomeňte na USA, Rusko je vaše budoucnost.

Podle německého tisku, byl ruský diplomat mimořádně přesvědčivý v tom, že Rusko a Evropa se stanou blízkými partnery.

Čižov deklaroval připravenost Moskvy pomoci EU při operacích ve třetích zemích. Připomněl také dobře fungující instituce spolupráce, společné zájmy v ekonomice a bezpečnostní politice, píše Die Welt.

Ruský diplomat taktně naznačil, že pokud Evropa bude slepě následovat USA, její budoucnost bude velmi nejistá. Pokud se však Brusel sblíží s Moskvou, perspektivy budou mnohem lepší.

Pokud chce EU zachovat svůj ekonomický vliv v podmínkách multipolárního světa a na pozadí vzestupu rozvojových zemí,
pak potřebuje úzkou hospodářskou spolupráci s Ruskem,
cituje Čižova Die Welt.

Moskva nabízí Bruselu svou ochranu

Tisíce vojáků NATO se ani nepokusilo pomoci Evropě v boji proti pandemii. Z technických a organizačních důvodů nebyl vojenský blok aliance připraven řešit takový problém. 

Možná vedení Severoatlantické aliance to ani netoužilo učinit. 

Ruská federace na příkladu Itálie, uspořádala malou “pilotní verzi” toho, jak může pomáhat svým partnerům.

Ruský diplomat připomněl Bruselu, že projekt o vytvoření společného hospodářského prostoru od Lisabonu po Vladivostok není zapomenut a stále se může realizovat. 

A pokud se Brusel bojí, že Washington opustí EU po takovém sblížení s Moskvou, je Moskva připravena spolupracovat i ve vojenské oblasti.

Nejenže Rusko nabídlo EU obranu namísto NATO, ale také pochválilo Evropu za její přání vytvořit vlastní armádu, nezávislou na Američanech. Čižov uvedl, že Moskva nepovažuje posílení obranné spolupráce zemí EU za problém a je otevřena ke spolupráci.


https://bit.ly/34RJEAq

sdílet na