Německá centrální banka varuje před bezprecedentní inflací

Německá centrální banka varuje před bezprecedentní inflací
Energetická krize způsobená snížením dodávek plynu z Ruska by mohla zvýšit ceny o 10 %, varuje šéf Bundesbanky

OBRAZEM. © Getty Images / Hannibal Hanschke
Německo brzy zaznamená nejvyšší inflaci za poslední desetiletí, uvedl v sobotu prezident německé centrální banky Joachim Nagel v rozhovoru pro deník Rheinische Post a dodal, že země může upadnout do recese.

„V podzimních měsících je možná dokonce desetiprocentní míra inflace,“ řekl Nagel listu a dodal, že poslední prudký nárůst cen energií způsobený snížením dodávek z Ruska – hlavního dodavatele do Německa – pravděpodobně dále zvýší spotřebitelské ceny. 

„Dvouciferná míra inflace byla v Německu naposledy naměřena před více než 70 lety,“ dodal prezident Bundesbanky. Podobnou úroveň inflace země zaznamenala již v roce 1951, kdy podle tehdejších výpočtů dosáhla 11 %, uvádějí německá média. 

Situace v národním hospodářství pravděpodobně zůstane napjatá i v příštím roce, varoval Nagel a dodal, že „otázka inflace nezmizí ani v roce 2023“, protože „překážky v nabídce a geopolitické napětí budou pravděpodobně pokračovat“. 

„Hororový graf“ naznačuje, že Německo je na pokraji obrovské energetické krize
Čtěte více „Hororový graf“ naznačuje, že Německo je na pokraji obrovské energetické krize
Inflace pravděpodobně překročí červnovou prognózu Bundesbanky o 4,5 bodu a dosáhne v průměru 6 % „před desetinnou čárkou příštího roku“, dodal.

Ceny zemního plynu a elektřiny již vzrostly více, než se očekávalo, poznamenal Nagel. Snížený dovoz plynu z Ruska, který přišel během extrémní vlny veder v Evropě, jež vedla ke snížení hladiny vody ve velkých evropských řekách a ztížila říční dopravu, by mohl vážně zasáhnout německou ekonomiku, varoval. 

„S prohlubující se energetickou krizí se zdá být příští zimu pravděpodobná recese,“ předpověděl šéf Bundesbanky. 

Německu hrozí deindustrializace – Bloomberg
Více Německo ohrožuje deindustrializace – Bloomberg
Podle Financial Times vzrostly ceny účtované německými průmyslovými výrobci mezi červencem 2021 a červencem 2022 o 37,2 %. Německý Spolkový statistický úřad to označil za nejvyšší nárůst v historii, dodal list. 

Nagelova prognóza přichází v době, kdy Německo čelí velké energetické krizi. Dodávky plynu z Ruska se neustále snižují kvůli technickým problémům vyplývajícím ze sankcí souvisejících s Ukrajinou. Ruský státní energetický gigant Gazprom v pátek uvedl, že zastaví tranzit plynu plynovodem Nord Stream 1 kvůli třídenním údržbovým pracím mezi 31. srpnem a 2. zářím. 

Dodávky plynu do EU prostřednictvím plynovodu Nord Stream 1 již minulý měsíc klesly na 20 % maximální úrovně. Podle Gazpromu musí být v provozu pět turbín, aby bylo možné čerpat plyn na plný výkon, a většina z nich potřebuje generální opravu. Jedna z turbín je v současné době kvůli sankcím odstavena v Německu poté, co se vrátila z opravy v Kanadě.

Páteční oznámení vedlo k dalšímu zdražení plynu v Evropě, kdy ceny vyskočily o 7 % na více než 2 600 USD za tisíc metrů krychlových.

3.9 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.9 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ijn
21. 8. 2022 00:17
Ohodnotit příspěvek :
     

kartel IT+banky chtějí dokončit demolici EU a dorabovat vše co lze!!! Pomáhají všichni EU politici a s vysokým kriminálním potenciálem, ani jinou cestu nemají!!!
Volby 9/2022 == referendem o vládě a PSP, pokud vypadnou ze všech radnic == naděje na změnu a trest pro vlastizrádce !!! == nevolit žádnou parlamentní stranu, kroužkovat pouze nezávislé a vlastenecké zastupitele ve všech obcích a městech,…..vypráskat všechny z ODS+KDU+TOP+ STAN + Piráty (i ANO musí pryč z politiky měst a obcí!!!) zastavit penězovody do stran a hnutí, nedejme prostor zrádcům voličů=národa

Ladislav
21. 8. 2022 06:49
Odpovědět  ijn

💤♎ Celá fašistická EU přeci vykřikovala, že vše ostříhnout od Ruska! Tak proč ten řev? Helmutští vypatlanci! Děkujte svému retardovanému Lejnu!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prch
21. 8. 2022 10:50
Odpovědět  Ladislav

Nejvíc ječela fyjalová pětiklika 😡

PENNYS
21. 8. 2022 11:27
Odpovědět  ijn

ŠKUDCUM ČESKÉHO OBČANA “ ODS+KDU+TOP+ STAN + Piráty “ S OKAMŽITOU PLATNOSTÍ ZAKÁZAT POLITICKOU ČINNOST!!!!!!!!!!!!!!

Lev Prch
21. 8. 2022 12:12
Odpovědět  PENNYS

Naházet do vody a nepustit na břeh!!!!!!

Pijack
21. 8. 2022 07:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten Německý šváb má divné počty. Inflace už dosahuje 30% tento rok. O čem to ti skopčáci melou? Aha, už je chápu – zahrnuli do spotřebitelského koše ceny lokomotiv a letadel a vznikl cenový průměr. Prostě Němci a my se podle nich opičíme…

Pavel
21. 8. 2022 11:00
Odpovědět  Pijack

Přesně takto to všichni dělají, myslím, že to co tito grázlové vypustí do světa je vždy pouze lež, takže už mne to ani nepřekvapuje.

Pozor
21. 8. 2022 09:38
Ohodnotit příspěvek :
     

O čom to tára, už teraz máme priemernú infláciu cca 20% a na potraviny 30 až 40%. Čo by sme dali v SR a v ČR za 10% infláciu.

janle57
21. 8. 2022 09:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Nechci strašit,ale rychle se blíží doba,kdy ráno bochník chleba bude stát 500,- Kč
a večer již 1 000,- Kč,prachy se nedají tisknout do nekonečna,Helmuti by o tomhle
mohli povyprávět z vlastní zkušenosti z 20.let minulého století,tahle smutná realita,
díky zázraku jménem EU bude platit na celém tomhle kontinentě,o tom,že se prachy
tisknou i u nás, tu snad nikdo nepochybuje,ale soudruzi Singer,Rusnok a Michl se
s tím samozřejmě chlubit nebudou !!

Pavel
21. 8. 2022 11:15
Odpovědět  janle57

Možná ten chleba nebude za 500, ale předpokládám, že 100- 150. Můj střízlivý odhad. A jak to vypadalo ve dvacátých letech minulého století v Německu, i s černým humorem si o tom může člověk přečíst v knize od Remarquea,, Černý obelisk. Moc pěkný román. A chcete li přátelé nasát trochu atmosféry socialismu, klidu a pohodu, jakož i lidskosti, na ČT 1, což je s podivem ve čtvrtek v 15 hodin vysílají můj oblíbený ostravský seriál z Valašska s vynikajícím panem Krónerem , Bez ženské a bez tabáku. Nyní bude již 2 díl ze 4. První díl nebyl nijak upraven, takže doufám, že i ty další budou takové, jak byly původně natočené. To byli panečku herci, nu tato dnešní garda hraje pouze pro prachy i když já se musím přiznat, že se na ně vůbec nedívám. Je mi z nich prostě zle.

Vlado71
21. 8. 2022 17:54
Odpovědět  Pavel

Vdaka za upozornenie na serial z Valasska, hned som si pozrel prve dve casti (takze predpokladam ze vo stvrtok bude tretia). Kamera a kvalita obrazu je sice horsia ako sa patri na 1980, ale spomienky na detstvo potesia (bol som v 3. triede zakladnej skoly) … ti dnesni herci naozaj vacsinou nestoja za nic.

Aleš
21. 8. 2022 10:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Tomu se říká strelit se do vlastní nohy atomovou bombou.
Ale SPOLU to zvládneme. Prodáváme jim na Lipske burze energii a Německu pomáháme. Naposledy dar pro CEZ 75 mld je pro Lipskou burzu, tedy pro Německo. Dobře se činní vlastizradci zde.
Krize je nutná, Západ v této podobě musí zdechnout, musí být vymeteno do basy vše co to způsobilo a povstat nová evropa národních států, hranic, národních kultur, svobody, práva.
Konec EU, konec NATO.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
21. 8. 2022 10:26
Ohodnotit příspěvek :
     

A to centrální banka varuje NÁS?
Co my můžeme s inflací udělat? Není to snad problém bank? Bankéři ji vytvořili, oni by s ní místo nesmyslného varování měli něco udělat!

Podobně, jako když nás „řídící“ politici varují před nedostatkem čehokoliv (plyn, elektřina, voda, potraviny….). Ten skutečný, ale i avizovaný nedostatek způsobili oni sami svou neschopností, ale varují NÁS – před čím? MY snad rozhodujeme? MY snad přikazujeme nakoupit americký vojenský šrot? Posílat zbraně a peníze do černé ukrajinbské díry?
Ptali se NÁS na něco, než něco rozhodli?

Gales
21. 8. 2022 10:52
Odpovědět  Albi

Lidi jsou pro politiky verbeží, co furt po nich něco chce. Póvl,plebs který jim utrácí peníze určené na válku.Idioti bez vlastního rozumu,kterým to politicky nemyslí.

Pavel
21. 8. 2022 11:21
Odpovědět  Albi

Paní Albi, trochu poopravím, oni jsou sice diletanti, ale oni velmi dobře vědí co dělají. Dělají to vše s úmyslem, takové notičky dostali od svých loutkovodičů a je jedno jestli z Bruselu nebo Washingtonu. Jsou sice omezení, ale moc dobře vědí co dělají, v tomto je nepodceňujme.

Albi
21. 8. 2022 13:42
Odpovědět  Pavel

Já vím, to mě jen trochu vytočilo to „varování“.
Jako bychom to nevěděli a neviděli sami. Připadlo mi to jako „varování“ meteorologů, že zítra bude na celém území silně pršet. Co můžeme víc, než vzít to na vědomí? Ale zastavíme tím déšť?
A tady za tu inflaci jsou zodpovědní (možná lépe SPOLU-zodpovědní) bankéři, takže lidé. A lidské konání není živelná neodvratná pohroma, ať to vypadá stejně nebo i hůř. A ONI mají drzost varovat – sami před sebou??? Až tak jsou sebejistí?

Milan ze Zahrady Čech
21. 8. 2022 17:23
Odpovědět  Albi

Co s tím můžem dělat? Přece koupit si nůše, abychom měli v čom odnést důchod.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Teuton
21. 8. 2022 10:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak dlouho Západ vyhlašoval sankce a nejrůznější restrikce, až se sám začal nořit do temné bažiny. Upřímně řečeno, mám z toho radost.A na podpraporčíka Michala Čoudelku, náčelníka BIS, Bezpečnostní informační služby, mám neotřelý dotaz : “ Michale, již jsi si dnes – společně s arogantní a stupidní sviní Pekarovou – vetřel kokainovou pastu do konečníku ? „

Gales
21. 8. 2022 10:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Politici EU tu inflaci podporují.Takže. Sorry jako.Co my s tím?

Pavel
21. 8. 2022 10:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Řeknu to jednoduše, je mi absolutně u pr..le co bude v Německu. Žiji doma v ČR a chci, aby se národ vzpamatoval a dosadil si do vládních lavic vlastence a normální duševně zdravé lidi. Jak zde bylo již řečeno, tito omezenci řvali, že ruské zdroje nepotřebují, všichni kdo chtějí si to moc dobře pamatují, všichni tito zloduchové by teď měli platit všechny ztráty, které lidem kvůli jejich debilitě vznikly. Chápu ale, že oni dostali od svých zámořských páníčků příkaz k likvidaci Evropy a ten plní. Tak ať to hradí Soros, Schwab, Gates a jiní. Nasyslili si už dost.

Pavel K
21. 8. 2022 11:08
Odpovědět  Pavel

👍 👍 👍