Někdo se prezentuje jako sociální demokrat a ukáže se, že je obyčejné šovinistické prase

Brutalita je typická vlastnost Rusů, prohlásil Zaorálek. „Totální xenofobie,“ reaguje Chmelár.

Jak je možné soudit charakter celého národa na základě z kontextu vytržené epizody literárního díla?

Takovou otázku si klade slovenský politolog a historik Eduard Chmelár v reakci na prohlášení českého ministra kultury Lubomíra Zaorálka, který na schůzi Poslanecké sněmovny uvedl, že Rusové nedbají suverenity zemí ani váhy lidských životů.

Ministr kultury a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se včera na plénu vyjádřil ke kauze Vrbětice a česko-ruskému diplomatickému konfliktu.

Prohlásil, že způsob, jak se Rusko pohybuje po Evropě, je naprosto brutální.

„Rusko tím bohužel opravdu dokazuje, že nedbá na suverenitu zemí, a dokonce ani nebere váhu lidských životů. To si myslím, že není něco úplně nového. Prostě to patří k historii Ruska,“ uvedl s odkazem na Sevastopolské povídky klasika ruské literatury Lva Nikolajeviče Tolstého.

„Vzpomínám si na, když tam je taková scéna, kdy tam dopadne granát a ti důstojníci, co si lehnou, pak zase vstanou, oprašují ten prach. Jeden z nich vezme pušku od mrtvého vojáka a řekne: Nic se nestalo, puška je celá. Chápete, to je něco, co víme, že je součástí toho, s čím se v Rusku setkáváme. Psal o tom Masaryk a další. A my víme, že tady máme mocnost, která takto naprosto brutálně je schopná nerespektovat suverenitu země, nerespektovat ztráty na životech, a popřít dokonce nos mezi očima, když jde o to, vydat odpovědnost z toho, co se stalo,“ uvedl za řečnickým pultíkem v úterý odpoledne.

Reakce Chmelára:
Někdo se prezentuje jako sociální demokrat a ukáže se, že je obyčejné šovinistické prase.

Slova českého politika pobouřila slovenského historika a politického analytika Eduarda Chmelára.

„Jsem šokován demagogickou a xenofobní rétorikou českého ministra kultury Lubomíra Zaorálka, který brutálně dezinterpretoval povídku Tolstého, aby zobecnil ‚typické vlastnosti Rusů‘. Jsem zvyklý na tuto megadávku xenofobie ze strany fašistů, ultranacionalistů, ale ne od kovaných sociálních demokratů,“ okomentoval na Facebooku Chmelár a pokračuje:

„Že by Mr. Zaorálek také rád diskutoval o ‚typických vlastnostech Angličanů‘ podle povídek Charlese Dickense, o ‚typických vlastnostech Francouzů‘ podle románů Viktora Huga nebo o ‚typických vlastnostech bílých Američanů‘ podle Johna Steinbecka. Próza? Nebo zkusíme něco těžšího? Povíte nám o ‚typických vlastnostech Asiatů‘ podle knih Rudyarda Kiplinga nebo ‚typických vlastnostech Židů‘ podle Svetozára Hurbana Vajanského?“ vyjmenovává publicista a občanský aktivista a pokládá si řečnickou otázku, zda Zaorálek viděl živého Rusa, když tak tvrdí, že se s nimi dá jen těžko žít.

„Mám pocit, že je nejtěžší žít sám se sebou, pokud se někdo prezentuje jako sociální demokrat a ukáže se, že je obyčejné šovinistické prase… je neuvěřitelné, jak tato odporná mentalita 19. století ovládla ty, kteří se donedávna vydávali za národem přežitou identitu,“ uzavírá.

https://bit.ly/3avl6Bl

sdíletj na