Nejslabší kus

Autor Vidlák a.a.

Tak se nám předvčírem Piráti rozhodli, že půjdou do vlády. Hlasování na jejich pirátském fóru vyznělo velice jednoznačně – 82% hlasujících bylo pro. Bylo zajímavé sledovat všechny naše pravdomluvné novináře, jak si oddechli. Vykulenec sice už dopředu vzkazoval, že půjde do vlády i bez Pirátů a že to v žádném případě není zrada jejich koaliční smlouvy, ale myslím, že i on si oddechl, že nebude vypadat jako příliš velký křivák. Takhle jsou starostové šmejdi jen tak trochu. 

82% hlasů bylo pro, aby se tři pirátští ministři (a čtyři poslanci)  stali součástí vlády.

Myslím, že mohu s klidným svědomím říci, že buďto musel Bartoš tomuto výsledku při jejich elektronickém hlasování trochu pomoci a nebo je mezi Piráty 82% blbců.

Oni fakt jdou do vlády, kde budou páté kolo u vozu. Nikdo je nepotřebuje, jejich čtyři poslanci nehrají žádnou roli, netvoří většinu. Vláda si všechno prohlasuje i bez nich. Ale samozřejmě je tam rádi vezmou a nazdobí si je jako obětního kozla, který první bude vinen všemi neúspěchy. V tomto ohledu je politika neúprosná – budou sestřeleni hned jak se to bude hodit. A že toho je. 

Tohle jsem nevymyslel já, tohle říkal jejich vlastní člověk. Oni dopředu vědí co nastane. Dopředu vědí, že nemají žádnou jinou budoucnost než být hromosvodem. A přesto to udělají. Bezděky mě napadá, že přesně tohle věděli i Vojta Filip a Hamáček, když šli do vlády s Babišem.

Ale oni alespoň byli pro oligarchu nezbytní. Bez nich by vládu nesložil, bez nich by neměl většinu. A tak sice dostávali za uši, Babiš na ně sváděl všechny možné i nemožné neúspěchy, ale zároveň jim alespoň v zákulisí musel něco dávat. Takže i když ČSSD byla voličsky na huntě, všichni jejich nenažraní inženýrci z maloměsta měli teplé fleky ve státem ovládaných firmách a byli náměstky pro nic, ale za velké prachy. Andrejko se musel starat, aby to nepřehnal. Byl sice takový manžel tyran, ale svojí ženu nebil a dobře jí živil i šatil a tu a tam přinesl drahý dárek. 

Piráti ale nemají ani to. Richterová skončí přesně jako Karolína Peake blahé paměti. Teď se pokoušela vymezit vůči některým ministrům spolukoalice. Bude Fialou profackována ajn cvaj. Nemá žádnou protihodnotu. Ani maličký kousek. Marně hledám jakýkoliv důvod jít do takového holportu. Nebudou z toho ani prachy, ani moc, ani vliv a vlastně ani dlouhodobá teplá místečka. Vlastně je to jen čirý masochismus. Koneckonců někdo se musí obětovat pro hentů demokraciu bez Babiša. 

Na druhou stranu, Piráti vlastně ani nemají jinou možnost než do vlády jít. Co jim zbývá? S Babišem se nechtěli bavit, to byl zlý oligarcha, Okamura byl extrémista. Není s kým se spojovat, není s kým plánovat budoucnost. Jsou sami. Zatímco opozice se teď bude zvolna “integrovat” protože Andrejko bude pokračovat v úspěšné taktice vysávání politických programů a koalice bude mít co dělat aby se vůbec na něčem dohodla i bez Pirátů, naši bukanýři stojí uprostřed a už teď jejich vlastní lidi vidí, jak nesmyslné je už předem všechno co udělají. Nastává taktika KDD – každý den dobrý. 

A tak bude Bartoš a spol. šéfovat zbytečným ministerstvům, pokoušet se dělat digitalizaci, což mu stejně půjde jak psovi pastva a za chvíli už nebude stíhat nic jiného, než odrážet útoky ze všech stran. Bude snadným terčem pro opozici, skvělým obětním zvířetem pro koalici a pro novináře bude vítaným sólokaprem.  V přírodě by takto hendikepované zvíře zalezlo do křoví a tam si lízalo rány a doufalo, že si ho nikdo nevšimne. 

Ale jinak je to jednoduché – pokud si Bartoš nějak to pirátské hlasování přiohnul pro sebe, tak se to brzy někde ukáže. Pirátů je relativně málo, oni by se mohli přepočítat ručně a zjistit jak to doopravdy je. A pokud si nic přiohýbat nemusel, tak sledujeme pirátskou derniéru. Bude to ve stejném duchu, jak když se z dějin pozvolna poroučela ČSSD nebo KSČM. Ale Bartoš s Richterovou to zvládnou ještě mnohem rychleji než Slávek Sobotka blahé paměti. 

Je to půl roku zpátky, co Bartoš mohl skutečně pomýšlet na premiérské křeslo, kdy Piráti jeli na vlně odporu proti Babišovi a jeho pojetí boje proti covidu. Dneska jsou na huntě a to vláda ještě ani nezasedla.

Nejprve si shodii preference díky svým nápadům. Pak se dali do spolku s protřelým šmejdem, který je od začátku do konce ojebal, oni si na to udělali analýzu, která to potvrdila, ale stejně do toho šli. Je úplně jedno, jak to Bartoš a spol. budou dělat. Je úplně jedno, jak moc to budou myslet dobře, je úplně jedno, jestli budou vstřícní, podlézaví, nebo rozhodní.

Skončili už teď. Jen jim to ještě bude chvíli docházet. 

A zítra si dáme celou novou vládu… 

Vidlákovy kydy
https://bit.ly/3FhHWtc

sdíletj na