Nejenom ten náš, ani američtí Koudelkové neinformovali Pentagon, že se afghánská armáda za 11 dní vypaří

Rozvědka neoznámila Pentagonu, že existuje možnost tak rychlé kapitulace afghánské armády.

„Neexistují žádné zprávy, které by předpovídaly, že 300 000 afghánských bezpečnostních sil se za 11 dní vypaří.“

MOSKVA, 19. srpna 2021, RUSSTRAT Institute. 

Americká rozvědka nehlásila vedení Pentagonu, že by se afghánské ozbrojené síly, po odchodu Američanů, mohly tak rychle vzdát pozic. Generál Mark Millley, předseda Sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA, to oznámil na briefingu 18. srpna.

„Dovolte mi, abych se vyjádřil ke zpravodajským informacím, protože ve zprávách vidím informace, že existovala varování před bezprostředním pádem [afghánské vlády]. Jsem velmi dobře obeznámen s rozvědkou a ve válce nikdy nic nemůžete s jistotou říci, ale mohu vám říci, že pokud vím, neexistují žádné zprávy, ve kterých by se předpovídalo, že 300 000 [afghánských] bezpečnostních sil se vypaří za 11 dní od 6. srpna do 16. srpna, s dobytím [Talibanem] 34 provincií a hlavního města Kábulu,“ uvádí slova generála agentura TASS.

Podle Marka Millley americká rozvědka „jasně naznačila možnost několika scénářů“. 

Prvním je – „přímé převzetí moci Talibanem po rychlém kolapsu afghánských bezpečnostních sil a vlády“, druhým je – občanská válka a třetím – „vyjednané urovnání“. 

„Nicméně načasování realizace scénáře „rychlého kolapsu“ se však velmi lišilo a zahrnovalo týdny, měsíce a dokonce roky po stažení našich vojsk,“ řekl.

Jak řekl generál, Ústřední velení ozbrojených sil USA, do jehož působnosti spadá Blízký východ a jižní Asie, předložilo plány pro všechny případy. Plány schválilo americké vojenské a politické vedení. 

„Tyto plány byly koordinovány, dohodnuty a zpracovány tak, aby se vypořádaly s různými nepředvídanými situacemi. Jednou z těchto mimořádných událostí je to, co právě děláme,“ zdůraznil.

V neděli 15. srpna obsadily síly radikálního Talibanu bez boje afghánské hlavní město Kábul. Prezident Ašraf Gháni uprchl. Západní ambasády byly evakuovány. Kábulské letiště v současné době provozuje „bezpečnostní zónu“ střeženou americkou armádou pro evakuaci cizích občanů. Letiště je obléháno Afghánci, kteří spolupracovali s americkými jednotkami v naději, že se dostanou do odlétajících letadel.

https://bit.ly/3ASNRCX

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zdena
20. 8. 2021 10:46

No a čemu se kdo diví ….. oni si chtějí žít po svém….těch 300.000 vojáků má své rodiny a tím není míněna jen žena a děti, ale celé široké početné příbuzenstvo…. kmenové uspořádané…. každá tamní velká rodina je velmi soudržná…. A ted si to vezměme opačně – kdyby nás 20 let okupovali islámci a pak konečně byla šance se jich navždycky zbavit – myslíte si, že by jimi 20 let manipulovaná česká armáda měla stát na islámské straně dál ??? Asi ne, že … no a přesně tak to je u nich. Je to obyčejná lidská ĺogika, rodinná politika…. Jenže ti nahoře už asi neumějí lidsky myslet….