politika

Nehoráznost! Společnost Pfizer vyžaduje, aby země poskytly své bankovní rezervy, vojenské základny a budovy velvyslanectví jako jištění pro soudní spory týkající se vakcín

Jak Pfizer šikanuje vlády.

Zatímco země jako Indie zasílají vakcíny chudším národům zdarma, existují společnosti jako Pfizer, které šikanují vlády. Americká společnost Pfizer drží vlády jako výkupné, zasahuje do jejich legislativy a dokonce požaduje vojenské základny jako záruku.

Pfizer uzavřel dohody o očkování s 9 latinskoamerickými a karibskými zeměmi – Chile, Kolumbií, Kostarikou, Dominikánskou republikou, Ekvádorem, Mexikem, Panamou, Peru a Yurug-waae. 

Na tomto seznamu chybí dva hlavní latinskoamerické národy, a to Argentina a Brazílie.

Jak se hromadí zprávy o traumatech a úmrtích souvisejících s očkováním, Pfizer vyžaduje, aby státy složily svá suverénní aktiva kvůli potenciálním soudním sporům o odpovědnost a neuplatňovaly proti společnosti své vlastní zákony.

Argentina a Brazílie odmítly požadavky společnosti Pfizer na svrchovaná aktiva, včetně bankovních rezerv, vojenských základen a budov velvyslanectví, jako zajištění pro probíhající soudní spory týkající se vedlejších účinků vakcíny COVID.

Zpočátku během jednání v červnu 2020 společnost Pfizer požádala Argentinu o náhradu nákladů na případné budoucí občanskoprávní nároky.

To znamená, že pokud někdo v Argentině podá občanskou žalobu na Pfizer a případ vyhraje, zaplatí odškodnění argentinská vláda, nikoli Pfizer. Společnost používá podobný zákon o odškodnění ve Spojených státech. Argentinský parlament přijal nový zákon v říjnu 2020, ale společnost Pfizer nebyla spokojena se zněním. Zákon stanovil, že by společnost Pfizer měla platit alespoň za svou nedbalost, za své vlastní chyby, pokud se tak stane v budoucnu.

Společnost Pfizer návrh odmítla, následně Argentina navrhla změny zákona, aby jasněji definovala nedbalost – zahrnovala pouze distribuci a dodání vakcíny z nedbalosti.

Společnost Pfizer byla opět nespokojená a požadovala změny zákona prostřednictvím nové vyhlášky, kterou Argentina odmítla. Společnost Pfizer poté požádala Argentinu o koupi mezinárodního pojištění k pokrytí potenciálních budoucích pohledávek vůči společnosti Pfizer, s čímž země souhlasila.

V prosinci 2020 se společnost Pfizer vrátila s novými pohledávkami a požádala o státní svrchovaná aktiva jako kolaterál. Společnost Pfizer chtěla, aby Argentina vložila své bankovní rezervy, vojenské základny a budovy velvyslanectví. Společnost Pfizer požadovala, aby země poskytla svrchovaná aktiva jako kolaterál k pokrytí probíhajících soudních sporů o dopadu očkování proti COVID-19.

Jinými slovy, společnost trvala na tom, aby jí vláda zaručila náhradu veškerých nákladů spojených s právními kroky proti ní. Argentina odmítla. 

Podobná situace se stala v Brazílii. V Brazílii společnost Pfizer šla o krok dál a požádala Brazílii, aby vytvořila záruční fond a vložila peníze na účet zahraniční banky.

Společnost Pfizer od Brazílie požadovala:

– Vzdát se svrchovanosti svých aktiv v zahraničí ve prospěch společnosti Pfizer;

– Neuplatňovat na společnost Pfizer své vnitřní právní předpisy;

– Netrestat společnost Pfizer za zpoždění dodávky vakcíny;

– V případě jakýchkoli vedlejších účinků je společnost Pfizer osvobozena od veškeré občanskoprávní odpovědnosti..

Brazílie odmítla požadavky společnosti Pfizer a označila je za „urážlivé“. 

Kromě Argentiny a Brazílie podepsalo dohody se společností Pfizer dalších devět jihoamerických zemí.
Dosud není známo, zda se vzdaly národního majetku výměnou za dodávku vakcín Pfizer.

Společnost Pfizer vyvinula svou vakcínu s vládním financováním a nyní je to soukromá společnost, která požaduje, aby vlády převedly svá svrchovaná aktiva, aby zajistily, že společnost neztratí ani cent, pokud její produkt škodí lidem, i kdyby byla škoda způsobená nedbalostí, podvodem nebo zákeřným úmyslem.

Jaká je hra společnosti Pfizer?

Další zpráva Bureau of Investigative Journalism hovořila o jiné zemi, jejíž dohoda se společností Pfizer byla údajně odsunuta o tři měsíce, protože společnost vznesla podobné, bizarní požadavky.

Společnost má v letošním roce k dodání pouze 2 miliardy dávek podle zásady „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. 

Zpoždění o 3 měsíce může stát životy. Společnost Pfizer si hraje s léky na záchranu života a zneužívá své postavení poté, co vyvinula vakcínu s pomocí vládního financování.

Německý partner společnosti Pfizer – BioNTech dostal od německé vlády 45 milionů dolarů. USA zaplatily společnosti Pfizer 2 miliardy dolarů již v červenci 2020 za předobjednávky. 

Pfizer se letos snaží vydělat 15 miliard dolarů z prodeje vakcín a jedná se 100 zeměmi a organizacemi. 

22. ledna Pfizer podepsal dohodu se společností Covax a letos přidělil 40 milionů dávek chudým zemím.

Zde je výňatek z tiskové zprávy společnosti. 

“Ve společnosti Pfizer věříme, že každý člověk si zaslouží být viděn, slyšen a pečován. Proto se společnosti Pfizer a BioNTech od samého počátku našeho programu vývoje vakcín pevně zavázaly usilovat o spravedlivý a cenově dostupný přístup k vakcínám COVID-19 pro lidi po celém světě,“ píše se v něm.

https://bit.ly/38sGGW2


  1. https://www.pharmaceutical-technology.com/news/company-news/pfizer-latin-american-vaccine/
  2. https://www.biospace.com/article/pfizer-accused-of-holding-some-countries-to-ransom-over-covid-19-negotiations/

sdíletj na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
11. 3. 2021 22:27
Odpovědět  Janinna

No to by bylo, aby musela firma odškodňovat,socializace průserů a privatizace výhod je přeci svatá, hergot, kam máš okna, ženská 😛

Naposledy upraveno$ s uživatelem$