politika

Nechutný příspěvek Austrálii pobuřuje

Oficiální zástupce čínského ministerstva zahraničí zveřejnil na Twitteru  https://twitter.com/zlj517/status/1333214766806888448  obrázek australského vojáka, který odřezává hlavu afghánskému dítěti. 

Obrázek se objevil jako reakce na výsledky rozsáhlého vyšetřování válečných zločinů australských vojáků v Afghánistánu (o některých jsme informovali zde https://www.pokec24.cz/politika/australie-se-priznava-k-valecnym-zlocinum-v-afghanistanu/), kde padla obvinění z vražd civilistů a různých zvěrstev. 

Není to tak dávno, kdy již nebylo možné to všechno ututlat a skrýt, co byla jednotka “těch nejaktivnějších” rozpuštěna a někteří vojáci byli postaveni před soud. Soudy a vyšetřování stále probíhají.

Skandální fotografie australské armády, která jezdila po Afghánistánu s nacistickou vlajkou, což bylo před tím vším.


Snažili se to vydávat nejprve jako fotomontáž, pak jako vtip nebo pomluvu. Ale jak se ukázalo později, nebyl to vůbec vtip a akce se neomezovaly jen na vyvěšení vlajky – australští supermani se rozhodli prokázat svou převahu nad Afghánci i skutkem. 

Informace o vývoji skandálu o válečných zločinech v Afghánistánu najdete na stránce   https://www.abc.net.au/news/2020-11-16/soldier-war-crimes-inquiry-to-shock-and-disturb-australians/12886460

Nyní se ministerstvo zahraničních věcí Čínské lidové republiky rozhodlo tvrdě trollovat Austrálii a poukázat na zjevné válečné zločiny, při kterých se Austrálie mírně řečeno “ušpinila”. 

Za tímto krokem stojí tyto důvody – vztahy Číny s Austrálií se dlouhodobě zhoršují, zejména od doby, kdy se Austrálie připojila ke kampani proti Huawei a čínským 5G sítím, doprovázené protičínskou tiskovou kampaní. 
Výsledkem je, že vývoz z Austrálie do Číny již více než rok klesá. 

Není tedy nic zvláštního, že by snad Čína Austrálii litovala, a tak zástupce ministerstva zahraničí ČLR udeřil bekhendem. V Austrálii vypukla úplná hysterie.

Čínský velvyslanec byl předvolán na australské ministerstvo zahraničí a australští úředníci začali od Číny požadovat   https://radiosputnik.ria.ru/20201130/avstraliya-1586929166.html, aby tento obrázek odstranili a omluvili se, protože „to Čínu bagatelizuje“.

Australský premiér Scott Morrison vyzval čínské úřady, aby se okamžitě zbavily „nechutného“ příspěvku na Twitteru namířeného proti obranným silám země, uvádí agentura RIA Novosti s odvoláním na údaje z televizního kanálu ABC.

„Austrálie požaduje od čínské vlády omluvu za tento pobuřující příspěvek,“ citoval televizní kanál Morrisonův apel.

Trvá na „okamžitém odstranění“ publikace. Morrison zdůrazňuje, že orgány ČLR „by se za to měly stydět“.

Australský premiér Scott Morrison svolal speciální tiskový briefing k této záležitosti, vyobrazení označil za „skutečně nechutné“, ze strany Twitteru požadoval jeho odstranění a od vlády ČLR se za svého úředníka omluvit.

„To je nesmírně pobuřující a nemá to žádné opodstatnění,” řekl Morrison. „Čínská vláda by se měla stydět.
V očích světa to Čínu bagatelizuje.” 

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hua Chunying odpověděl, že to Austrálie by se za svoji armádu měla stydět.

Tady je ve skutečnosti všechno jednoduché – všichni tito američtí “nohsledi” rádi poučují ostatní o skutečných i falešných prohřešcích. 

Ale opravdu se jim nelíbí, když jim někdo vymáchá jejich čumák v jejich vlastních srač.ách.

https://bit.ly/3liSwWw

sdíletj na