„Nechutnost podle plánu.“ Politolog komentoval vyhoštění ruských diplomatů z Itálie

Další skandál s „ruskými špiony“ tentokrát zasáhl západní zemi, která je vůči Rusku možná nejpřátelštější – Itálii. Proč jsou skandály tohoto druhu stále častější?

Itálie oznámila vyhoštění dvou ruských diplomatů prohlášených za personu non grata. Byli obviněni ze špionáže. Velvyslanec Sergej Razov byl předvolán na italské ministerstvo zahraničí, kde mu byl předán odpovídající vzkaz. Moskva již slíbila symetrickou reakci, ale zároveň vyjádřila naději, že incident neovlivní úroveň rusko-italských vztahů.

Itálie po zatčení zaměstnance vojenského atašé na ruském velvyslanectví v Římě vyloučí dva ruské diplomaty, uvedl ministr zahraničí Luigi Di Maio.

„Protest italské vlády byl vyjádřen ruskému velvyslanci v Itálii předvolanému na ministerstvo zahraničí.
Byl také informován o okamžitém vyloučení dvou zaměstnanců [velvyslanectví] zapojených do závažného [špionážního] případu. Děkuji našim speciálním službám a všem vládním agenturám pracující pro bezpečnost naší země.“ – napsal ministr na Facebooku.

Oleg Matvejčev politolog, profesor Finanční univerzity při vládě Ruska, ironicky komentoval situaci s obviněním Ruska, která neustále zaznívají, poslední dobou v nepřetržitém režimu.

„Země NATO dodržují určitý harmonogram a plán. Když byly oznámeny sankce, prohlášení o „agresi“ Ruska
a situace „zadržování“ Ruska, všichni tito ministři zahraničních věcí zemí NATO se posadili za kulatý stůl a nakreslili si graf a harmonogram: … kdo, v jakém měsíci, jakou ošklivou věc udělá Rusku.

Teď je čas, aby někdo vyhlásil, že je ohrožuje vynořená ruská ponorka. Pak další tvrdí, že k nim letělo ruské letadlo. Někdo obviňuje ze špionáže a vyhostí ruské diplomaty. Podle harmonogramu, v kruhu.

Kolik je tam zemí – každý si musí jednou za měsíc odpracovat svou „směnu“.

Když „kolečko“ skončí, začínají znovu nové.

Někteří, jako Poláci nebo Pobaltí, se snaží udělat alespoň dvě akce. A někteří naopak nejsou tak důslední a akce selže. Ale v neustálém a trvalém režimu to všechno funguje. Pokud jim Američané dají takové příkazy,
oni to budou dělat, plnit rozkaz,“ řekl Oleg Matvejčev.

Italští karabiniéři zadrželi důstojníka ruských ozbrojených sil akreditovaného na velvyslanectví v Římě a kapitána italského námořnictva. Jsou obviněni ze špionáže ve prospěch Ruska. 

Podle policie Ital, za odměnu pět tisíc eur, předal Rusovi tajné dokumenty.

https://bit.ly/31Ej79b

sdíletj na