politika

Nechají se vydírat! Berlín zachránil Nord Stream 2 „špinavou dohodou“ s Amerikou

V úterý média zveřejnila dokumenty o tajných jednáních mezi Německem a Spojenými státy o “Nord Stream 2”. Ukázalo se, že Berlín ve skutečnosti nabídl nákupy amerického LNG výměnou za dokončení ruského plynovodu. 

V reakci na únik “dohody” američtí prezidentští poradci kritizovali Němce a prohlásili, že jejich sankce proti “Nord Stream 2” nejsou zaměřeny na podporu amerického plynu v Evropě.

Od podzimu kolovaly zvěsti, že Německo staví na svém území infrastruktury LNG výměnou za uvolnění amerických sankcí. Ve čtvrtek byly zveřejněny dokumenty, které takovou smlouvu potvrzují.

Organizace pro životní prostředí Deutsche Umwelthilfe zveřejnila dopis německého ministra financí Olafa Scholze svému americkému kolegovi Stevenovi Mnuchinovi ze dne 7. srpna 2020. Scholz navrhuje investovat 1 miliardu eur do výstavby dvou terminálů pro dovoz zkapalněného plynu ze Spojených států do Německa výměnou za ústupky Washingtonu ohledně sankcí vůči společnosti “Nord Stream 2”.

Německá ministryně životního prostředí Svenja Schulzeová později popřela, že by existovala taková „špinavá dohoda“, jak ji ekologové nazvali. Na druhé straně Německo potvrdilo, že německé orgány vedou uzavřená jednání se Spojenými státy, a to i písemně, o sankcích proti “Nord Stream 2”. 

K uzavřené komunikaci se ale nevyjadřují.

Ekologové nazývají americký LNG „špinavým plynem“, protože se vyrábí frakčním nebo hydraulickým štěpením. Uhlíková stopa LNG je dvakrát až čtyřikrát vyšší než u plynovodu.

V reakci na únik německých dokumentů se okamžitě objevily v médiích americké dokumenty. 

Noviny Bild získaly dokumenty od výkonného výboru prezidentské administrativy USA, ve kterém odborníci z Národní ekonomické rady, ministerstva zahraničí a ministerstva energetiky kritizovali návrhy SRN. 

Poznamenávají, že v USA nesouhlasí s ruským plynovodem, ne proto, aby podporovali dodávky vlastního zkapalněného plynu, ale aby „odolávali podvratné ruské činnosti, včetně výslovného využívání energetických zdrojů Ruskou federací jako prostředku politického a ekonomického nátlaku“.

“Takový nesmysl se obvykle předkládá masám, do televize. 
Vážně, během důvěrných jednání s Němci nikdo nebude předkládat takové nesmysly. 
To je ztráta času, neúcta k partnerovi“,

– upozorňuje vedoucí Národního fondu pro energetickou bezpečnost Konstantin Simonov.

“Je zcela zřejmé, že Spojené státy prosazují současně své obchodní a politické zájmy. Čím více Spojené státy připoutají Evropu na své zboží, tím silnější bude politická závislost Berlína na Washingtonu. Nemá to nic společného s demokratickými hodnotami,“ dodává.

Ještě zajímavější je prohlášení Trumpových poradců ohledně podpisu nové tranzitní dohody s Ukrajinou v prosinci 2019 ze strany Ruska. Kritizují Scholze, který je přesvědčen, že německé diplomatické úsilí pomohlo dosáhnout dohody o tranzitu. 

Experti Trumpa ujišťují, že tomu tak není, že pomohly americké sankce, a ne úsilí SRN.

Simonov věří, že skutečně pomohla kombinace faktorů – sankce USA i přesvědčování Německa.

Paradoxem je, že účel sankcí USA byl přesně opačný. Washington jen chtěl, aby nebyla podepsána tranzitní dohoda s Ukrajinou, aby v Evropě vypukla skutečná plynová válka a všechny psy by vypustili na Rusko.

“Myslím, že to bylo silně ovlivněno skutečností, že Zelenský vyhrál volby v okamžiku, kdy jednání začala. Stalo se to nečekaným spouštěčem. Jsem přesvědčen, že kdyby si Porošenko udržel svůj post, neexistovala by žádná přepravní smlouva. USA připravovaly Porošenka na plynovou válku,“ řekl Simonov.

Proto je dost divné slyšet, jak jsou nyní USA hrdé na to, že pouze díky jejich úsilí byla uzavřena tranzitní dohoda s Ukrajinou.

Pokud jde o závody na LNG v Německu, které se staly vyjednávacím “čipem”, je možné je skutečně postavit, uvedl odborník.  Německo plánuje vybudovat nejméně dva terminály LNG ve městech Brunsbuttel a Wilhelmshaven. Poslední projekt však byl zmrazen v listopadu 2020. Mimochodem, jedná se o projekt Uniper, který je jedním z pěti evropských účastníků a partnerů Gazpromu v projektu “Nord Stream 2”. 

Oficiálním důvodem pro zmrazení terminálu LNG je absence žádostí od těch, kteří by si chtěli rezervovat kapacitu budoucího terminálu. Přičemž, druhý projekt LNG nebyl uzavřen a tak vždy můžete rozmrazit nový. Bude to však k ničemu.

“V Německu ruský plyn vždy cenou porazí LNG, i když se situace na trhu změní. Německo jako speciální zákazník nakupuje náš plyn za speciální cenu. Jedná se o dlouhodobý, zcela jedinečný vztah,“ říká Simonov.

Jako náhradu může Berlín slíbit, že postaví závody na LNG, ale německá vláda nebude schopna zaručit USA určité množství nákupů. 

“V Litvě může být přijat zákon, který nutí podniky nakupovat plyn z terminálu LNG. V Německu to však možné není. Zde postavené závody na LNG budou zaplněny pouze z 10%,“ uvedl vedoucí FNEB.

Němečtí ekologové, kteří zveřejnili Scholzův dopis, docházejí k závěru, že Německo nepotřebuje ani LNG, ani “Nord Stream 2”, protože spotřeba plynu v zemi neroste. Ale Berlín to opravdu dělá. 

“Nord Stream 2” se nebuduje pro novou poptávku po plynu, ale jako náhrada za trasu dodávky plynu přes Ukrajinu. Německo se ale mohlo stát díky ruským plynovodům ještě větším dodavatelem plynu v Evropě. 
To mu zajistí atraktivnější ceny ruského plynu než mají ostatní spotřebitelé. Zadruhé poskytne příležitost pro další příjmy z tranzitu a dalšího prodeje ruského plynu dalším evropským spotřebitelům. 

Praktické Německo má jasný obchodní motiv, a zvýšení vlivu Berlína v rámci EU a snížení závislosti na Spojených státech.

Další věc je, že není zcela jasné, zda bylo možné dohodnout se na této dohodě se Spojenými státy, nebo spíše s novým prezidentem země. V zákulisí jasně dochází k vyjednávání mezi USA a Německem. 

Skutečné podmínky možného řešení jsou však široké veřejnosti neznámé. Spojené státy mohou například vyměnit ruský plynovod nejen za americký LNG, ale také za nákup dalšího amerického zboží pro Němce.

https://bit.ly/3tOiEOD

sdílet na