Navzdory katastrofickému fiasku v Afghánistánu apetit NATO roste

Situace se stažením amerického vojenského personálu z Kábulu jasně demonstrovala neschopnost jak NATO, tak i USA efektivně plánovat a koordinovat své akce, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharova.

“Situace v Afghánistánu jasně ukázala, že ani NATO jako celek, ani Spojené státy americké nejsou schopny efektivně plánovat a koordinovat své akce. USA se navíc ukázaly absolutně nekompetentní stranou v kvalitě řídící síly,” napsala na svůj Facebook.

Podle jejích slov – videozáznamy sebeponížení „neporazitelného stroje“, které obletěly celý svět, přesvědčivěji než všechny vojenské výpočty demonstrují absolutní selhání NATO jako vojensko-politického bloku hlásícího se k vedoucí roli při zajišťování světového řádu.

Zdálo by se, že nyní je čas, aby NATO zapracovalo na svých chybách, zdůraznila Zacharova.

“Ale jak se říká, takoví nejsou. Co dělá blok, chycený při své vlastní bezmoci? Spěšně hledá informační důvody, aby odvedl pozornost od řady neúspěchů, a reaguje na výzvy doby … cvičením!!,“ zdůraznila Zacharova a citovala seznam vojenských manévrů, které Aliance plánuje provést do konce tohoto roku.

“Věnujte pozornost tomu, jak často jsou v Pobaltí a dalších východoevropských zemích. Soudě po katastrofě NATO v Afghánistánu Aliance nepotřebuje cvičení na polích a loukách, ale v horách a stepích.  Ale očividně se zabrali do virtuální konfrontace s Ruskem,“ řekla.

Zástupkyně diplomatických služeb Ruské federace navíc objasnila, že apetit NATO roste.

“Nehledě na katastrofickou neefektivnost v Afghánistánu jsou oznamovány nové plány – J. Stoltenberg ještě v červnu oznámil zvýšení přítomnosti NATO v … Arktidě. S hornatým terénem s radikály to nevyšlo, nyní sázejí na vstřícnost ledových ker a ledních medvědů?“ ptá se Zacharova.

“Degradace Aliance je zřejmá. Techniku používanou v Iráku alespoň dovezli do pobaltských států a darovali hromady haraburdí vazalům. V Afghánistánu se síly scvrkly natolik, že auta a helikoptéry ponechali těm, proti nimž tam byly ve skutečnosti nasazeny. Dovedu si představit, co bude v Arktidě,“ zdůraznila.

“Brusel může i nadále donekonečna mluvit o hrozbě z Ruska a Číny, vyžadovat dodržování obranné a finanční disciplíny, zastrašovat svět “ruskými hackery” a “kremelskou propagandou”. Ale život, jak se říká, tvrdě vrací do reality ty, kteří se od ní odtrhnou,“ shrnula Zacharova.

https://bit.ly/3yIMFk3

sdíletj na

2 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Tartus
4. 9. 2021 08:12

Takže v Iraku sa používalo haraburdie, ale v Afganistane to bola špičková technika.
Zasa som múdrejší.

Dany
4. 9. 2021 13:10
Odpovědět  Tartus

Len kebysme my také haraburdie mali.