NATO vyjádřilo Česku solidaritu, odsoudilo nepřátelské aktivity Ruska

ČTK .Praha – Ve 12:00 vypršela lhůta, do které Rusko mělo podle požadavku České republiky umožnit návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů na ambasádu v Moskvě. Ruská strana se zatím oficiálně nevyjádřila. České ministerstvo zahraničí zatím k záležitosti prohlášení nevydá, sdělilo ČTK tiskové oddělení úřadu. Původně uvedlo, že ho brzy zveřejní.

Pokud Rusko nevyhovělo českému požadavku, měl by ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) rozhodnout o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes novinářům řekl, že je třeba narovnat počty diplomatů v Praze a v Moskvě. Česká reakce na kauzu Vrbětice je podle něj adekvátní. Vláda, která dnes zasedá od 14:00, podle něj činí normální diplomatické kroky.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury TASS ve středu prohlásila, že ultimativní tón ve vztahu k Rusku je nepřípustný. Ruské ministerstvo zahraničí si na dnešních 15:00 SELČ předvolalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku.

Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem začala v sobotu. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.

Kulhánek, který byl do čela české diplomacie jmenován ve středu, zopakoval, že fungování české ambasády v Rusku je paralyzováno. Na středečním jednání s ruským velvyslancem v ČR Alexandrem Zmejevským vyjádřil kromě požadavku také protest proti postupu a nepřiměřené reakci Ruské federace.

Na českém velvyslanectví v Moskvě po odjezdu vyhoštěných zůstalo 24 pracovníků, z toho pět diplomatů a 19 administrativně technických pracovníků. Na ruské ambasádě v Praze nyní působí 27 diplomatů a 67 administrativně technických pracovníků. Počty dnes ČTK sdělilo ministerstvo zahraničí.
https://bit.ly/3dFYMan

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
BB Rad
22. 4. 2021 14:33
Ohodnotit příspěvek :
     

A čím se ti naší hopdoprdelky politici chtějí RF pomstít ? Asi přestanou brát ropu z RF a my to zaplatíme celý ten Amícký cirkus s jejich plynem . Kde je ten hňupák Kalous ušatý , když držel kasu vše bylo moc drahé , ale dnes už to neplatí — dnes by měl přednášet básničky před US ambassádou pod plakátem “S naším přítelem nejdražším a nejmilejším na věčné časy a nikdy jinak “ .Vylepšená o dodatek “ani o vteřinu déle .