NATO neumírá, je to zombie, které se musí rozložit samo

Americký válečný veterán a publicista Douglas MacGregor na portálu The National Interest publikoval článek, ve kterém se kriticky vyjadřuje na adresu NATO.

Podle autora je NATO v pozici zombie a periodicky jsme svědky pokusů toto zombie reanimovat k životu.
Přesto má resuscitace své limity, zombie se nakonec stejně rozpadne a zahyne.

Když v roce 1991 skončil SSSR, americký senátor Richard Lugar byl mezi prvními, kdo dospěl k názoru, že dny NATO musí skončit. Nestalo se tak, došlo k voodoo praktikám některých amerických politiků a NATO se oživilo jen proto, aby dokázalo pod vedením USA zasahovat v Iráku či na Balkáně v období 1991 – 2001, po pádu dvojčat se aktivity a význam NATO ještě více zvýšil.

Ještě v 90. letech 20. století mnozí američtí politici, na čele s prezidentem Clintonem vyšli vstříc zbrojařské lobby v USA. Novou reanimací zombie NATO se stalo „Partnerství pro mír“ kde Američané ucítili příležitost zaplavit bývalé státy Varšavské smlouvy množstvím americkým zbraní.

To, že Michaila Gorbačova ubezpečoval americký prezident George Bush st., Britská premiérka Margaret Thatcherová, francouzský prezident François Mitterrand či německý kancléř Helmuth Kohl a jejich ministři zahraničí, že se NATO nebude rozšiřovat na východ přestalo platit. Strategický závazek klíčových leaderů NATO vůči Rusku se ignoroval, za vydatného přispění klanu Clintonových.

Kongres podpořil prodej zbraní východoevropským zemím, což podporovaly i tamní politické elity. Bruce Jackson, viceprezident firmy Lockheed, v letech 1993 – 2002 založil Výbor na rozšíření NATO a podle všeho využíval příspěvky obranných společností k tomu, aby lobboval v americkém Kongresu za rozšiřování NATO.
Ruské námitky nebral nikdo vážně.

Od roku 2001 se NATO znovu reanimovalo kvůli hrozbě islámského terorismu. 
Později přibyly další vykonstruované hrozby – Čína, Írán, Rusko, Venezuela, Kuba. 
Vojenský rozpočet USA výrazně rostl, členové NATO bojovali v první linii za americké zájmy. Po aktivitách Obamy Rusko dospělo jednoznačně k názoru, že Američané už s nimi nehrají čistě a jde o koordinovaný postup jehož cílem je Rusko zničit. Pro Rusy se situace stala vojensky a politicky nepřijatelnou a Rusko
na Krymu a v Sýrii reagovalo.

Rusové přestali Západu důvěřovat a ruský prezident Putin posílil své postavení mezi Rusy. 
Putin zastavil rozpad Ruska a vrátil ho opět mezi velmoci, pod jeho kuratelou došlo k připojení Krymu
k Rusku…… Mimochodem Krym je součástí Ruska déle, než Texas součástí USA.
Ruská ekonomika se po období jelcinovského temna opět začala vzpamatovávat, dnes je přibližně na úrovni Jižní Koree na počátku 21. století. Přesto však ruský prezident Putin dokázal obnovit ruskou vojenskou moc, ruský národní obraz do impozantní pozice.

Putinovy ​​kroky vyvolávají obavy na Západě, kde někteří američtí lídři tvrdí, že Rusko se připravuje vojensky
na boj proti Západu. Je to přehnané tvrzení, ale bylo by nesprávné pochybovat o Putinově odhodlání chránit ruské práva a zájmy v blízkosti Ruska.

Nyní je na řadě Gruzie podporovaná částí protiruského spektra. Na americké politické scéně připravují vstup Gruzie a Černé hory do NATO. Pokud prezident Trump nechce, aby Moskva dospěla k závěru, že Gruzie se má stát platformou pro připravovaný útok vůči Rusku nebo Íránu, měl by prezident Trump tyto aktivity odmítnout.

Je čas, aby zombie NATO ukončilo svou existenci. Charles De Gaulle měl pravdu, když tvrdil, že Velká Británie jsou ostrovy a USA nejsou součástí Evropy.

https://www.hlavnespravy.sk/nato-neumiera-zombie-ktore-sa-musi-rozlozit-samo/1716641

Ohodnotit příspěvek (5 / 1)
simple-ad

This is a demo advert, you can use simple text, HTML image or any Ad Service JavaScript code. If you're inserting HTML or JS code make sure editor is switched to "Text" mode.

nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na