Nastal čas přerozdělit

O plánech Komunistické strany Číny přerozdělit příjmy ve společnosti v zájmu společné prosperity.

Hlavním poselstvím je, že bohatí by měli platit více, chudí méně.

Je čas přerozdělit

Prezident Si Ťin -pching vyslal bohatým v zemi drsný vzkaz: Je čas přerozdělit jejich nadměrné bohatství.

Na zasedání Ústředního výboru strany pro finanční a ekonomické záležitosti Si Ťin -pching zdůraznil, že „společná prosperita“ by se měla stát hlavním rysem modernizace v Číně.

Včerejší schůzka nastínila „inteligentní úpravu nadměrných výdělků“ a povzbudila skupiny a společnosti s vysokými příjmy, aby poskytly společnosti více.

Zároveň vláda zlepší vzdělávání a umožní více lidem, aby se stali prosperujícími, s cílem vytvořit společnost s velkou střední třídou a několik velmi bohatých nebo velmi chudých.

Politici také přísahali – “Vyčistit a regulovat neoprávněné příjmy, napravit rozdělení příjmů a energicky vymýtit nezákonné příjmy”.

Čína už má poměrně vysoké sazby daně z příjmu pro nejbohatší. 

To zahrnuje maximální sazbu daně z příjmu ve výši 45% pro ty, kteří vydělávají více než 960 000 juanů (150 000 USD) ročně, zatímco maximální zdanitelný osobní příjem ze soukromých podniků je 35%.  Mezitím je sazba daně z příjmu právnických osob 25%, ačkoli některé technologické podniky mají nárok na 15% preferenční sazbu.

Další kroky mohou zahrnovat odstranění preferenční sazby daně pro internetové společnosti. 

Několik čínských technologických magnátů, včetně generálního ředitele giganta pro dodávky potravin Meituan, již darovalo miliardy dolarů na charitu.

Ve snaze zmírnit úzkost, kterou by tato opatření vyvolala, na setkání rovněž zopakovali hodnotu ideje nechat některé lidi zbohatnout více než jiné, přičemž citovali projev čínského vůdce Teng Siaopchinga z roku 1978, který odstartoval otevření čínské ekonomiky.

https://qz.com/2049109/xi-jinping-just-sent-a-bleak-message-to-chinas-super-rich/ 

Možné opatření čínské vlády na snížení nerovností.

Daň z nemovitostí a dědické daně jsou klíčovým způsobem, jak zastavit prohlubující se rozdíly v bohatství.

Podle Shi Zhengwena, profesora Čínské univerzity politologie a práva, je poměr přímých a nepřímých daní v Číně přibližně 3: 7. Nepřímé daně, většinou přidávané k cenám komodit, jsou v konečném důsledku zátěží pro spotřebitele, takže skutečné daňové zatížení bohatých je nižší než u chudých, což vede k rostoucí nerovnosti v bohatství.

Je třeba zvýšit přímé daně a snížit nepřímé daně, na což se také v současné době zaměřuje čínská daňová reforma. Snížení podílu nepřímých daní pomůže zmírnit zátěž podniků.

Bohatí lidé mají často více než jeden dům, takže je zapotřebí dodatečná daň z nemovitosti. Obyčejní lidé mívají jen jeden nebo dva domy, takže nemusí platit daň z nemovitosti. Taková daň by mohla pomoci při distribuci příjmů a také regulovat ceny na trhu s bydlením. 

Shi také navrhl dědickou daň, která v některých zemích činí až 50 procent. Daň hraje důležitou roli při regulaci rozdělování bohatství a při povzbuzování mladých lidí k tomu, aby se stali soběstačnými V Číně v současné době neexistuje dědická daň a nebyla zahrnuta do legislativní agendy Národního lidového kongresu.

Čína bude postupovat vpřed s další reformou svého daňového systému a zvýšením podílu přímých daní, aby dosáhla cíle společné prosperity pro všechny lidi do roku 2035, řekl Shi.

https://www.yicaiglobal.com/news/china-needs-property-inheritance-taxes-to-realize-common-prosperity-expert-says

Tyto ambiciózní plány jsou poháněny úspěchem výsledků předchozí kampaně na vymýcení extrémní chudoby, která vytáhla z extrémní chudoby desítky milionů lidí.

https://bit.ly/3swVmMU

sdíletj na

2 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Tartus
21. 8. 2021 07:43

zaujímavá myšlienka, ale keď rátam štvorčeky v tom obrázku, tak v tom ovále ich je viac.

možno je to len ilustračné foto aby sa zväčšila stredná vrstva, ale ja by som ju chcel zväčšovať na úkor tej hornej vrstvy. Odkiaľ sa vezme ten majetok pre spodnú vrstvu keď tá vrchná bude mať ešte viac?

buď je ten obrázok úplne zlý, alebo požiadali o pomoc nášho ministra financií.