politika

Naryškin: USA připravují v Bělorusku vraždu katolického kněze

USA plánují destabilizovat situaci v Bělorusku, za tímto účelem se v republice připravuje rezonanční provokace, uvedl šéf ruské zahraniční zpravodajské služby Sergej Naryškin. 
Jeho slova cituje Sputnik Belarus.

Protesty v Bělorusku probíhají od 9. srpna, kdy opozice neuznala vítězství Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách.

USA připravují rezonanční provokaci v Bělorusku

Ve snaze o eskalaci situace v Bělorusku Spojené státy koncentrují radikální nacionalisty a extremisty, uvedl ředitel ruské zahraniční zpravodajské služby Sergej Naryškin. Podle rozvědky jsou radikálové cvičeni v Polsku, Gruzii, na Ukrajině a v pobaltských státech za účasti CIA a Pentagonu.

Jak řekl ředitel Zahraniční zpravodajské služby Ruské federace S.E. Naryškin:
Spojené státy používají k ovlivnění situace v Bělorusku ty nejbezohlednější metody. Ve spolupráci s bělo-
ruskou opozicí přesouvají Američané pozornost na zvýšení aktivity jejího mocenského křídla z řad radikálních nacionalistů. Ministerstvo zahraničí USA zahájilo práce na zapojení extremistických prvků do protestů.

„Bojovníci za obnovené Bělorusko“ jsou trénováni v Polsku, Gruzii, na Ukrajině a v pobaltských zemích za účasti instruktorů z CIA a Pentagonu, kteří jsou členy amerických nevládních organizací amerického ministerstva zahraničí,“ uvedl na webu Zahraniční zpravodajské služby Ruské federace.

Podle zpráv, USA také bez okolků zasahují do náboženské situace v Bělorusku a snaží se proti sobě postavit představitele pravoslavné a katolické větve křesťanství. Ve snaze vtáhnout do běloruských událostí Vatikán, který je stále zdrženlivý, se Američané snaží aktivněji zapojit katolické kněze do účasti na protivládních protestech. 

Duchovní římskokatolické církve jsou vyzýváni, aby otevřeně kritizovali běloruské úřady a používali náboženské akce, včetně kázání, modliteb, náboženských průvodů, k vedení opoziční politické propagandy mezi věřícími.

Podle plánu Američanů by to mělo přinutit Minsk, aby přijal tvrdá odvetná opatření proti římskokatolické církvi. Podle dostupných údajů se mezi extremistickými odpůrci současných běloruských úřadů, kteří se nyní skrývají v zahraničí, vymýšlí plán rezonanční provokace, během níž by byl jeden z autoritativních duchovních římskokatolické církve zatčen nebo dokonce zraněn či zabit. Očekává se, že to výrazně zvýší protivládní sentiment mezi katolíky a podnítí je k aktivnější účasti na pouličních protestech. “

Podle Naryškina hrají USA aktivní roli v pokusech o zhoršení situace v republice, snaží se zatáhnout katolickou církev do konfrontace na straně Lukašenkových oponentů.

USA odmítly uznat běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka za legálně zvolenou hlavu země.

Ruské ministerstvo zahraničí hovořilo s velvyslancem USA, že pokusy o destabilizaci Běloruska jsou nepřípustné.

Ruské zahraniční zpravodajství má informace, že pomocí běloruských extremistů v zahraničí, Spojené státy připravují rozsáhlou provokaci, jejíž součástí bude zatčení, zranění nebo dokonce vražda významného duchovního římskokatolické církve.

https://bit.ly/2GlWfnp
https://bit.ly/2GteI1e

sdíletj na