Krize UKRAJINApolitika

Naryškin: Polsko plánuje obsadit své „historické majetky“ na Ukrajině

Šéf zahraniční zpravodajské služby Ruské federace Naryškin: Polsko chce převzít kontrolu nad „historickými majetky“ na Ukrajině.

MOSKVA 28. dubna – RIA Novosti. Zahraniční zpravodajská služba obdržela informace o plánech Varšavy a Washingtonu na zavedení těsné vojensko-politické kontroly Polska nad “jejich historickým majetkem” na Ukrajině, řekl ředitel zahraniční zpravodajské služby Sergej Naryškin.

Vysvětlil, že mluvíme o pokusu zopakovat pro Polsko historickou „dohodu“ po první světové válce, kdy kolektivní Západ uznal právo Varšavy nejprve okupovat část Ukrajiny, aby ochránila obyvatelstvo před „bolševickou hrozbou“ a poté zahrnutí těchto území do polského státu.

“Následné události se staly jasnou ilustrací koloniálního řádu a vynucenou polonizaci jako hlavní metodu budování Velkého Polska,” řekl Naryškin podle tiskové kanceláře SVR.

Tentokrát by první etapou „sjednocení“ měl být vstup polských jednotek do západních oblastí Ukrajiny pod heslem „ochrana před ruskou agresí“. Nyní se modalita této mise projednává s administrativou amerického prezidenta Joe Bidena.

„Podle předběžných dohod se bude konat bez mandátu NATO, ale za účasti „ochotných států.“ Varšava se zatím nedokázala dohodnout s potenciálními účastníky „koalice podobně smýšlejících lidí,“ zdůraznil Naryškin.

Poznamenal, že polské vedení nemá zájem o další svědky jejich operace, takže „mírový kontingent“ se plánuje rozmístit v těch částech Ukrajiny, kde je hrozba přímé srážky s ruskou armádou minimální.

Několik prohlášení šéfa ruské rozvědky Naryškina:

▪️První etapou „znovusjednocení“ by měl být vstup polských jednotek do západních oblastí Ukrajiny pod heslem jejich „ochrany před ruskou agresí“.

▪️Akce bude podle předběžných dohod bez mandátu NATO, ale za účasti „ochotných států“.

▪️Plánuje se nasazení kontingentu v těch částech Ukrajiny, kde je hrozba přímé srážky s ruskou armádou minimální.

▪️Mezi prioritní „bojové úkoly“ polské armády bude patřit postupné zachycení kontroly nad strategickými objekty na západní Ukrajině.

Zdroj: https://ria.ru/20220428/polsha…

Polské zpravodajské služby napadly agenturu Reuters za to, že citovala Naryškina o rozdělení Ukrajiny

Podle tiskového tajemníka koordinátora polských speciálních služeb Stanislava Zharyna se před dvěma hodinami na Twitteru objevila tato informace:

„Cílem ruské propagandy je posílit nedůvěru mezi Ukrajinou a Polskem, podkopat spolupráci mezi Ukrajinou a Spojenými státy, prezentovat Západ jako agresivní entitu vůči Rusku a Polsko jako „válečného štváče“, který představuje hrozbu pro celé NATO a Evropu. Lži o údajných plánech Polska zaútočit na západní Ukrajinu se opakují již několik let. Kampaň zesílila zejména po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Nejvyšší představitelé Kremlu se připojují k očerňování Polska. Sergej Naryškin pokračuje v ruské informační operaci proti Polsku a Spojeným státům”.

Po nějaké době Zharyn dokonce “napadl” britskou tiskovou agenturu Reuters, která zveřejnila prohlášení Sergeje Naryškina.

“Reuters, sdílíte ruské dezinformační nesmysly bez jakéhokoli komentáře. Udělejte si prosím svůj domácí úkol a aktualizujte článek,“ vydal mluvčí ultimátum.

EADaily publikuje názor historika Andreje Fursova na polské ambice na Ukrajině:

„Pokud budou mít Poláci dostatek rozumu, pokusí se dohodnout na obsazení pěti západních regionů. Obecně si myslím, že když  Stalin před válkou anektoval západní Ukrajinu, byl to naprosto správný krok, protože jsme posunuli hranici. Ale po válce západní Ukrajina nemusela zůstat součástí Sovětského svazu. Měla být předána Polsku. Poláci by si s Banderovci poradili mnohem rychleji a tvrději. Poláci teď chtějí získat území, ale dostanou také i velký problém. Ale to je jejich problém!”

https://bit.ly/3MEiDFC


sdíletj na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
black
29. 4. 2022 00:21
Ohodnotit příspěvek :
     

docela bych těm Polákům fandil, ať si taky kousek utrhnou?

Josef
29. 4. 2022 07:03
Odpovědět  black

Blacku, komu by jste fandil je jedna věc, rozvrat systému Evropy, který nějak fungoval téměř 80 let je věc druhá. Co takhle Jalta? Co hranice na Odře a Nise? Co Rumunsko a Bulharsko a další a další. Že by další stěhování národů? No a pro úplnost. Churchill nazval Poláky hyenami Evropy. Asi věděl proč.

me2d44
29. 4. 2022 13:50
Odpovědět  black

Dneska si Poláci utrhnou “kousek” Ukrajiny (no převetí Ukro-fašounů se nebráním, -ale co potom s nimi) a zítra si budou chtít od nás urvat celé Těšínsko a zbytek Slezka – tomu fandíte? Já bych byl v nabídkách opatrný…

29. 4. 2022 05:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Že by se Lviv jmenoval zase Lvov jako před válkou?

29. 4. 2022 08:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Správně Pšonci, jen si vezměte své “historické území”. I s historickými banderovci, jejichž dědkové vaše dědky a babky zaživa upalovali a stahovali z kůže a děcka tu roztřískali o futra, tam připíchli na vrata, onde z nich udělali ostnáčem kolem stromu banderův věnec – jak kde (info z deníků mé babičky, máti a prastrýce Adama, Volyňských Čechů). Joj, to by bylo veselo v Galicii, kdyby se to povedlo! Ale třeba ne, žejo. Třeba si pšonci a bandernáckové padnou do náruče a co jsme si to jsme si, budme kámoši. A co na to zelený narkoman? Těší se, až ho mrchožrouti zblajznou?

Markýza
29. 4. 2022 13:59

Pšonci zřejmě momentálně kamarádí s Ukrajinci jednak proto, aby jim mazali med kolem huby a ukolíbali je, a jako bonus si můžou chladit žáhu na Rusy.
Až si urvou nazpět Lvov, stanou se z těch dvou nepřátelé na život a na smrt, to bych vsadila botky.

29. 4. 2022 16:22
Odpovědět  Markýza

Jak nemohu “demokrata” Churchila ani cítit, jeho označení Pšonků za hyeny Evropy sedí.

Gales
29. 4. 2022 11:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak aspoň bude kam dosídlit ukrajinské občany tmavé pleti.Otázka je,jak se k tomu postaví chazaři z Izraele.

Markýza
29. 4. 2022 14:03
Odpovědět  Gales

No právě. Budou chtít Halič?

29. 4. 2022 16:31
Odpovědět  Gales

Vzpomínám na Sládka blahé paměti (neb ty doby, oproti těm dnešním byly, marná sláva, ještě blahé) kterak v parlamentu navrhoval vyřešit problém nepřizpůsobivých tmavočechů, cituji:
“Připojíme Zakarpatskou Ukrajinu. Odstěhujeme tam Cikány. Odpojíme Zakarpatskou Ukrajinu.”
Ten se teď musí trhat smíchy, když vidí, jak k nám valej tmavoúkáčka.

Gales
29. 4. 2022 17:52

Mám takové tuchy,že se jich zbavil Lukašenko.Ať jdou vyžírat západ.

me2d44
29. 4. 2022 13:26
Ohodnotit příspěvek :
     

dlask.jiri@seznam.cz

me2d44
29. 4. 2022 13:26
Ohodnotit příspěvek :
     

me2d44

me2d44
29. 4. 2022 13:34
Ohodnotit příspěvek :
     

me2d44: tak nějak matně si vzpomínám, že “historická území” Ukrajiny byla kompenzována Ruskem tím (podle Jaltských dohod), že Poláci dostali území na západě – které předtím patřilo Německu. Takže kde je problém? To se chtějí Poláci zase roztahovat tam, kde i před 2WW bylo více-méně převážně rusky mluvící obyvatelstvo? Když se jim tady povolí – to snad budou po ČR požadovat i zbytek Slezka? No potěž svatý (a to jsem ateista)!!!

me2d44
29. 4. 2022 13:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud si matně vzpomínám, tak Poláci za opuštění “historického” území dostali od SSSR kompenzaci – západní území po Němcích. Teď řvou a dělají ramena, že nekde na východě “mají” Historická území”. Pokud si pamatuji z dějepisu, tak až po Gdaňsk to taky historicky bývalo ČESKÉ KRÁLOVSTVÍ (a vymlátil to, pokud se nemýlím Karel IV).

Markýza
29. 4. 2022 14:01
Odpovědět  me2d44

Taky už mě napadlo, že bychom se měli začít dožadovat svých historických území. Z dob císaře Karla, samozřejmě.

29. 4. 2022 16:32
Odpovědět  Markýza

Stačilo by před Marií Terezií.

janle57
29. 4. 2022 14:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Jsou zde bohužel jedinci neznalí polské historie,od vzniku samost.Polska v roce 1918
se tento stát rozhodl si vojensky připojit Ukrajinu na úkor Ruska v roce 1920,Poláci
počítali s neschopností Ruska zmítaného obč.válkou,Lenin však zmobilizoval RA
a zahnal ty ušišlance až před Varšavu,kde nebýt masivní pomoci západních států,
Polsko by dnes zase patřilo k Rusku,to,co si Poláci dovolili k našemu státu v roce
1919 a pak v roce 1938 by mohli povyprávět pamětníci na Ostravsku,tenhle proradný
národ je schopen ve své současné protiruské rétorice vyvolat svými provokacemi
3.sv.válku a my je v tom ještě podporujeme.