historiepolitika

Na “obranu demokracie”

Jak USA vyhodily do povětří podvodní potrubí na “obranu demokracie”.

CIA již byla obžalována za účast na útocích na infrastrukturní zařízení “nepřátelských” států.

V červnu 2022 vydali představitelé CIA „nejasné varování“ evropským zemím, že ruské plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 by mohly být cílem nadcházejících útoků. 

Informuje o tom list The New York Times s odvoláním na tři vysoce postavené zdroje obeznámené se zpravodajskými údaji. Účastníci jednání poznamenali, že varování „nebylo konkrétní“ a úřad tuto informaci odmítl komentovat. 

Ve Spojených státech nejsou příliš aktivní komentovat téma výjimečného stavu s Nord Streamem, ačkoli Evropa je tímto vývojem událostí zjevně znepokojena. A nesmíme zapomínat, že samotná CIA se již podílela na náhlých nehodách na potrubích jiných států. A Spojené státy skutečné cíle neskrývaly, jak přiznali zástupci Bílého domu.

Stav nouze s Nord Stream

Bílý dům nouzovou situaci s Nord Stream příliš nekomentuje, ačkoli evropští politici nehody otevřeně označují za sabotáž. Šéf evropské diplomacie Josep Borrell odmítl incidenty považovat za „nehodu“ a zdůraznil, že Evropská unie schválí vyšetřování incidentu na ruských ropovodech. Švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová tvrdí, že rozsáhlé úniky plynu byly důsledkem výbuchů. Přiznala také, že nehody byly způsobeny sabotáží. Finské ministerstvo zahraničí se domnívá, že za „operacemi takového rozsahu může stát jistý státní subjekt“.

“Vše nasvědčuje tomu, že únik plynu z Nord Streamu byl výsledkem úmyslných akcí. Plynovody nevybuchují samy od sebe,” dodal finský ministr obrany Antti Kaikkonen.

Americká kongresmanka Marjorie Taylor Greenová zároveň vyzvala k tomu, aby se incidentům věnovala pozornost a připomněla, že již v únoru spojila americké zájmy na Ukrajině s obchody se zemním plynem. 

Mimořádně nečekanou reakci na výjimečný stav vyvolal bývalý polský ministr zahraničí Radek Sikorski, který poděkoval Spojeným státům na Twitteru.

Útoky na “nepřátelskou infrastrukturu”

Ne vždy američtí zpravodajští důstojníci informovali světovou komunitu o „chystaných útocích“. 

CIA po dlouhou dobu používala všechny dostupné nástroje k poškození jiných států prostřednictvím útoků na „nepřátelskou infrastrukturu“. A Američané si ani nemuseli špinit ruce – našli ty, kteří byli ochotni uvrhnout svět do chaosu, připraveni jednat na příkaz Washingtonu.

Počátkem 80. let byly Spojené státy zaměstnány sandinistickou revolucí v Nikaragui, kde socialisté svrhli diktátora. Nová vláda středoamerického státu se tím nezastavila a nabrala kurz ke sblížení se SSSR.  Washington cítil, že se v jeho „měkkém podbřišku“ vytvořila nová mezera a Bílý dům nechtěl tolerovat prosovětské síly v regionu.

Spojené státy se obrátily místní skupiny contras, které otevřeně přijaly pomoc Washingtonu. 

Datem začátku občanské války v Nikaragui je 11. srpen 1981 – den, kdy v americkém Miami vznikly „Nikaragujské demokratické síly“, které se ukázaly jako pěšáci ve velké americké hře.

Sabotáž v arzenálu „demokratických sil“

Aktivita Washingtonu neunikla sovětským politikům. Již na začátku roku 1982 sovětský velvyslanec v Nikaragui Herman Šljapnikov oficiálně oznámil, že Sovětský svaz podpoří sandinistickou vládu Nikaraguy „v případě americké invaze“.

Brzy na návrh Spojených států přešli ozbrojenci contras k aktivním operacím – vyhodili do vzduchu mosty a pokusili se proniknout do země z území Hondurasu. Na obzoru se rýsovaly americké lodě, které zůstaly u pobřeží Nikaraguy a vážně znervóznily sandinisty.

Teroristické útoky, sabotáže, ničení důležitých objektů – „demokratické síly“ využívaly všech nástrojů k tomu, aby uvrhly stát do chaosu.

Jedním z hlavních cílů, které Washington sledoval, byl ekonomický kolaps Nikaraguy jako poučení pro ostatní země v regionu, pokud chtějí o svém osudu rozhodovat bez ohledu na názor Spojených států. 

V roce 1983 se administrativa Bílého domu rozhodla vyvinout bezprecedentní tlak na „vzpurné socialisty“, kteří zůstávali na oběžné dráze Sovětského svazu.

Exploze podvodního potrubí a palivových nádrží

Jedním z dostupných nástrojů bylo zničení infrastruktury s cílem omezit dodávky ropy a ropných produktů do země. Na podzim roku 1983 zahájila CIA operace, které zahrnovaly útoky na přístavní města. Hrůzný útok na Corinto byl zaměřen na palivové nádrže, které zásobovaly celou zemi.

Vláda musela kvůli rozsáhlým požárům evakuovat více než 20 tisíc obyvatel města. Proamerické „demokratické síly“ se netajily tím, že jsou za útok odpovědné a uvedly, že se snaží „paralyzovat vojenský aparát režimu“.

Úder contras před úsvitem byl rychlý a ničivý. Nájezdníci zničili miliony galonů benzínu a nafty, 660 tun léků a potravin darovaných OSN. Zničena byla dokonce i jihokorejská nákladní loď. Šířící se plameny ohrožovaly celé město, ale Corinto se dokázal ubránit.

Dalším důležitým cílem byl přístav Puerto Sandino, kam přicházela většina ropy. Ozbrojenci contras pod vedením CIA hrozili, že vyhodí do vzduchu mexické lodě, které pluly do Puerto Sandino a dodávaly suroviny. Vydírání přineslo výsledky – Mexiko hodlalo v dodávkách pokračovat, ale společnost Esso se rozhodla ukončit praxi pronajímání tankerů.

Tím ekonomický teror nekončil. Bojovým plavcům se podařilo dostat do blízkosti podvodního potrubí a vyhodit ho do povětří – sabotéři chtěli co nejvíce poškodit zařízení ropovodu, který spojoval Puerto Sandino se závodem v Managuy.

Koordinátor vládnoucí rady FSLN (strana Sandinistů), Daniel Ortega, budoucí prezident Nikaraguy, řekl, že podvodní útok byl organizován „komandy Ústřední zpravodajské služby“.

A ani americká strana se netajila tím, že útoky pečlivě připravovala, ačkoliv raději připisovala „teroristické úspěchy“ přímo rebelům.

Účast CIA v konfliktu

V materiálu New York Times ze 16. října 1983 citovali členy administrativy prezidenta Ronalda Reagana.  CIA více než rok platila za rozsáhlé guerillové operace contras a začala trénovat rebely „taktice komand“. Instruktoři působili na základnách partyzánů.

Některé letouny pro contras navíc poskytly americké společnosti. Zůstalo také nejasné, odkud ozbrojenci vzali vybavení a výbušniny. Úředníci nevyloučili, že teroristická taktika bude pokračovat.

Zajímavé je, že v roce 1984 podaly nikaragujské úřady žalobu k Mezinárodnímu soudnímu dvoru o porušení ze strany Spojených států – Washington záměrně porušil zásady nepoužívání síly a hrozby silou v mezinárodních vztazích. Američané uvedli, že uplatňují „právo na sebeobranu“, ale soud se přiklonil na stranu středoamerického státu. Nikaragujská strana dokonce měla dostat odškodnění, ale Američané nic nezaplatili. Navíc zablokovali rezoluci OSN, podle níž měli platit odškodné.

Toto není jediná situace, kdy byly americké zpravodajské služby podezřelé z energetické sabotáže namířené proti jiným zemím. 

Existují verze, že se Spojené státy pokusily zničit infrastrukturu i na území SSSR.

Americká diverze

V roce 1989 došlo k tragédii Iglinskaja – výbuch na plynovodu Západní Sibiř – Ural – Povolží.  Tehdy v sovětských novinách psali, že příčinou výbuchu byla nešťastná náhoda a nedbalost. 

Bývalý člen Rady národní bezpečnosti USA Thomas Reed však připustil, že výbuchy na sovětských plynovodech byly pečlivě naplánovány na Západě. Podle jeho slov byli tajní agenti CIA zodpovědní za nejméně čtyři havárie, ke kterým došlo v letech 1982 až 1989.

Tragédie na plynovodu Urengoj – Surgut – Čeljabinsk, která se stala v roce 1982, byla v té době uznána za nejničivější nejaderný výbuch. 

Podle amerického spisovatele a politologa Petera Schweitzera byla tato katastrofa sabotáží CIA, připravená na základě informací, které poskytl agent KGB Vladimir Vetrov. Politolog uvedl, že Američané tajně předali SSSR technologie se skrytými vadami a upravené návrhy hardwaru a softwaru používané při provozu plynovodů. Schweitzer uvedl, že operaci schválil sám prezident Ronald Reagan.

Pohled sovětských odborníků

Sovětské ani západní zpravodajské služby však tuto skutečnost nikdy nepotvrdily. Všechny zdroje informující o tragédii na plynovodu na Sibiři tak či onak odkazují na slova Reeda a Schweitzera. 

Sovětské úřady také nezveřejnily podrobnosti o katastrofě.  Ale odborník na výbušniny, profesor Vladimir Zachmatov, který oponoval Thomasi Reedovi, poznamenal, že v sovětských dobách bylo obecně nemožné ovládat plynovod pomocí počítače. Software se začal používat po rozpadu Sovětského svazu, podotknul.

Zachmatov nazval západní odborníky amatéry. Poukázal na to, že síla výbuchu, o které Reed mluvil, je prostě nereálná. Pro takové ukazatele jsou vyžadovány určité podmínky, které na plynovodu Urengoj-Surgut-Čeljabinsk nebyly a nemohly být.

Generál KGB ve výslužbě Vasilij Pčelincev také potvrdil, že příběhy amerických expertů o sabotážích CIA jsou „úplný nesmysl“. Vysvětlil, že v roce 1982 skutečně explodoval plynovod Urengoj-Čeljabinsk u Tobolska, ale k nehodě došlo kvůli porušení technologie instalace potrubí.

Profesor Stanfordské univerzity a Hooverova institutu Peter Schweitzer, který dlouho studoval materiály tajné války CIA proti SSSR, dospěl k závěru, že pro sovětské vedení bylo prospěšné zamlčet skutečné příčiny tragédií. 

A nejde jen o to, že perestrojka už byla v plném proudu a hlásala kurz ke sblížení se Spojenými státy.  Sovětského vůdce Michaila Gorbačova trápilo spíše něco jiného: v květnu 1989 mu na stůl položili materiály z vyšetřování výbuchu plynovodu na Sibiři z roku 1982. 

Dokumenty uváděly, že exploze byla součástí zásahové operace CIA a možná i francouzské rozvědky. 

Zástupci domácích zpravodajských služeb navíc zjistili, že z 50 velkých havárií sovětských plynovodů, ke kterým došlo v letech 1985 až 1989, byla téměř každá čtvrtá spáchána sabotéry. 

Zveřejnit tyto informace? Ale pak se v mysli ruské veřejnosti Američané znovu stanou nepřáteli. Obecně o výbuchu na Sibiři raději pomlčeli.

V roce 1981 francouzský prezident Mitterrand „daroval“ svému americkému kolegovi Ronaldu Reaganovi výběr 4000 tajných dokumentů, které francouzské zpravodajské službě DST předal agent Farewell – sovětský plukovník Vladimir Vetrov. Mezi dokumenty byla podrobná schémata komunikace přepravy plynu, opatřená popisem všech slabin. 

Ředitel CIA William Casey se rozhodl dezinformovat KGB předáváním technologických dat přes Vetrova, které by ve správný čas mohly selhat a vést ke katastrofě. „Porucha“ byla zasazena do počítačového programu pro automatizaci technologických procesů na plynovodech – tento program řídil prvky systému čerpání plynu. 

Psychologická válka proti SSSR

Thomas Reed a Peter Schweitzer také zmínili tragédii z roku 1988, která se stala ve stanici Arzamas Gorkého železnice. Příčinou silné exploze byla údajně odpálená trhavina určená pro geology. Tehdy se vyšetřovatelům nepodařilo potvrdit žádnou z „domácích“ verzí tragédie. Ve stejném roce vylétla do vzudchu stanice Sverdlovk. V důsledku toho byly stovky lidí zraněny a asi 1000 místních obyvatel přišlo o střechu nad hlavou.

Kniha “By the Abyss – zasvěcený příběh studené války” od Thomase Reeda obsahuje pouze fakta a žádné spekulace. A tato fakta svědčí o tom, že za výbuchem v Urengoj stáli Američané.

Američtí politologové jsou přesvědčeni, že tyto výbuchy byly sabotáží a součástí „psychologické války“ proti SSSR. Účelem takových útoků bylo destabilizovat sovětskou společnost a přivést zemi ke kolapsu. 

Všechny tyto výbuchy byly součástí „psychologické války“ proti SSSR, domnívá se Thomas Reed. 

Předpokládá se, že technologie „psychologických operací“ (PSYOP), která se začala používat za prezidenta Reagana, byla začátkem konce Sovětského svazu. Jeden z vývojářů této technologie, Gus Weiss, který byl stejně jako Reed členem Národní bezpečnostní rady, publikoval v roce 1996 v časopise CIA Studies in Intelligence článek o metodách psychického nátlaku používaných během studené války. Mezi těmito metodami byla zmíněna i destabilizace veřejného vědomí pomocí katastrof způsobených člověkem.

Na oficiálních stránkách CIA si dnes každý najde stránku věnovanou zrádci SSSR agentu Vetrovovi a tzv. „Farewell Dossier“ (Dokument na rozloučenou). Ve Washingtonu experti stále tvrdí, že výbuchy sovětských plynovodů v 80. letech byly dílem amerických zpravodajských služeb.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3fBwDEI
https://bit.ly/3SAJIww

sdílet na

13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
P.A.Semi
7. 10. 2022 22:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Viz článek na InfoKurýr (převzato z Aeronet):
Prezident Zelenský vyzval NATO k preventivním jaderným úderum proti Ruské federaci

comment image

Prezident Zelenský vyzval NATO k preventivním jaderným úderům proti Ruské federaci po obdržení informací o aktivaci protokolu “Rubikon” v Moskvě!
Kyjev totiž podle ruské bezpečnostní agentury provádí v Krivoj Rogu montáž špinavé jaderné bomby ve spoluprací s americkými a britskými poradci, kteří ji mají odpálit na ukrajinském území a potom obviní Rusko z úderu jadernou zbraní, aby USA a NATO měly před západní veřejností záminku pro údery proti Rusku! Kreml má pro takový případ nachystaný bezpečnostní protokol!

Zločinnost Kyjeva a USA nezná mezí…!
Jakoukoliv (a to i preventivní) odpověď Ruska si zcela zaslouží…

πα½

jiří
8. 10. 2022 12:30
Odpovědět  P.A.Semi

comment image

ZRX1200
7. 10. 2022 23:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Sice se píše o plynovodech, ale co se výbuchů týká, připomeňme si například Černobyl nebo ponorku Kursk. Ze všeho čouhají ty jejich špinavý anglosaský pazoury. Přišel čas jim konečně vystavit účet.

Administrátor
P.A.Semi
7. 10. 2022 23:50
Odpovědět  ZRX1200

Černobyl měli na svědomí Ukrajinští soudruzi z Kyjeva… (někdo tam ten “experiment” nařídil, resp. znovu-uvedení do provozu po vypnutí reaktoru…)
Z toho “anglosasy” těžko obviníte…
πα½

Masunta
8. 10. 2022 06:56
Odpovědět  P.A.Semi

Tvůj boj se Semim planou urážkou obdivuji. Je ho potřeba, ale pozitivní výsledek se nedostaví. Znám jeho diagnózu. Až smrt to uspokojivě vyřeší. Do té doby se tu bude takto třepat.

8. 10. 2022 07:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Jsou to teroristi a loupežníci to víme my chytřejší už dávno. Špína světa to Anglossaské vedení.Nová Chazarie.

janle57
8. 10. 2022 08:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Dnes byl proveden teroristický útok na Krymský most,zatím není známá ruská reakce,
ale začíná se to všechno přiostřovat,bude zázrak,pokud z toho nebude něco pro
Evropu,tedy i pro nás,na přání amerických dobytků,katastrofálního.

Masunta
8. 10. 2022 11:10
Odpovědět  janle57

Na reakci se těšíme, ne ? Asi se někde protrhne přehrada a budou zaplaveny velké širé lány, nebo zařvou elektrorozvodny a ukronacisti si budou svítit svíčkami. Železniční uzly také mohou přestat uzlovat, hraniční přechody přechodovat.

me2d44
8. 10. 2022 11:32
Odpovědět  Masunta

Kolego, koukal jste na mapu Ukrajiny – stačí přes Seznam-mapy do vyhledávače Kiev? Nad Kievem je taková “loužička” – spád do Kieva a jmenuje se Kievský rezervoár (odhadem tak půlka naší republiky a myslím, že pár Kalibrů, nebo Iskanderů na hráz stačí – a zatopí to i podzemní bunkry).

Aleš
8. 10. 2022 10:02
Ohodnotit příspěvek :
     

USA je vrah a terorista i původce a agresor války na Ukrajině.

me2d44
8. 10. 2022 11:39
Odpovědět  Aleš

Pokud máte zájem poznat mentalitu Američana – pusťte si libovolný americký vestern – a klidně můžete začít Vinetuem – mám rychlejší lauf, tak jsem v právu. A největší zločinci se stávají “hrdiny Hollywoodu” – vždyť to točí sami o sobě!

me2d44
8. 10. 2022 11:56
Odpovědět  me2d44

Dodatek: reakci Amíků zatím brázdí jedna věc = PERIMETR (Mrtvá ruka) – nemají ani tušení, co by je čekalo, ale zadky už sevřené mají. A Poseidon u Woshingtonu, New Yorku a San Fancisca – a vize průplavu mezi Mexikem a Kanadou – to jim nedá spát (ze strany San Francisca by to mohl doplnit ze Sachalinu Sarmat do Yellowstone – a otevřít tektonické zlomy). V.Putin to už řekl: “Oni zdechnou, my půjdeme do nebe. Naco nám je svět bez Ruska a bez Rusů?”.

Pavel K
8. 10. 2022 12:00
Odpovědět  me2d44

🤣 🤣 🙋‍♂️ 👍 👍 🤣 🤣