My začínáme války. Páni světa. Po boku Leyenové mluvil profesor z USA. Úplně jinak

25.10.2022 8:24 | Komentář

Na konci září proběhlo Athénské fórum o demokracii, které pořádá Nadace pro demokracii a kulturu. Hosty byli například šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ale také například ekonom a univerzitní profesor Jeffrey Sachs, který se ve svém proslovu věnoval Číně a Rusku a vztahu s nimi. Popřel tezi prezidenta Bidena, že největší souboj dneška je mezi demokraciemi a autokraciemi. A nabádal k opatrnosti v mezinárodních vztazích: „A pak se ptáme – Jak může někdo začít válku? No, čtyři z posledních pěti přišly od Spojených států. A rozšíření NATO také. Potřebujeme nějakou rovnováhu a opatrnost, to je moje pointa.“

Foto: Repro Youtube
Popisek: Americký ekonom Jeffrey Sachs

„Já mám zkušenost, že různé společnosti mají velmi hluboce zakořeněné politické kultury a tradice, které se s nimi táhnou historií, k jejich prospěchu či neštěstí. A tyto kultury jsou reálné, odolné, odlišné a nedají se snadno řadit na nejlepší a nejhorší, jak to chceme dělat my,“ začal ekonom.

Podotkl, že existují rozdílné narativy, ke kterým se lidé hlásí. A řešením ve světě různých narativů je spolu mluvit, a to víc, než se děje dnes. A dodal, že americké politické špičky nemluví s čínskými politickými špičkami. „Až tedy na případy, kdy je obviňujeme, křičíme na ně nebo něco jiného,“ doplnil a ještě připomenul: „A s ruskými lídry či diplomaty si ani ruku nepodáme.“ Svých 42 let ve službě strávil tím, že tyto různé narativy poslouchal. „A říkal jsem: Kdybyste si sedli a mluvili spolu, tak bychom se někam pohnuli.“

Čínu v současnosti přirovnal k dynastii Han, kdy dle Sachse byla centrálně spravovaným státem. „Když mluvím s čínskými vysokými představiteli, což dělám často, tak jsou to ti nejlépe informovaní profesionálové, které na světě znám. Když s nimi jednám, tak vědí, o co jde. Jsou sofistikovaní, dobře vycvičení, čas od času jsou to moji studenti. A věří v profesionální dokonalost centrálně řízeného státu. A tato politická kultura je více než 2000 let stará,“ popsal Čínu. Putin pak dle Sachse připomíná cara, což není náhoda. „Je to kultura autority. A tradice,“ popsal.

A Spojené státy jsou pak dle něho polodemokratická, hierarchická a rasistická společnost, ve které dominují bílí a která se snaží zachovat privilegia elit. „Tak vznikla v roce 1787. Byla to otrokářská, genocidní země, která zabíjela indiány pro bílou kulturu. A překvapivě, vypadá tak i teď, i když jsme mnohem rozmanitější, než jsme bývali,“ nešetřil svou domovinu Sachs.

Konstatoval, že se jedná o hluboké rozdíly a věc by se neměla zjednodušovat jenom na otázku demokracie. Připomenul, že v devatenáctém století byla ta nejnásilnější země zároveň jedna z nejdemokratičtějších, tedy Velká Británie. „Můžete být demokratičtí doma a bezohledně imperialističtí v zahraničí,“ podotkl s tím, že od roku 1950 byly nejnásilnější zemí Spojené státy.

„Největší chybou prezidenta Bidena je, že prohlašuje, že nejdůležitější téma dneška je boj mezi demokraciemi a autokraciemi. Nejdůležitější téma dneška je naučit se spolu žít a společně vyřešit krize životního prostředí a nerovnosti,“ nesouhlasil s politikou současného prezidenta USA Sachs.

Ekonom promluvil také o tom, jaký by měl být základ mírového soužití. Podle něho, když Gorbačov v roce 1990 vyzval k ukončení Varšavské smlouvy, tak mělo zaniknout i NATO a bezpečnost v Evropě měla zajišťovat OSCE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě). „Nikdy jsem nebyl příznivec NATO po pádu Sovětského svazu. NATO byla vojenská aliance, kterou stvořily Spojené státy na obranu před sovětskou invazí do západní Evropy,“ uvedl a dodal, že Spojené státy a Německo Gorbačovovi slíbily, že po zrušení Varšavské smlouvy a znovusjednocení Německa se nebude NATO rozšiřovat na východ (zda tento slib skutečně padl, je otázkou diskusí – pozn. red.). „Ale tento slib okamžitě porušil Clinton, pak Bush a pokračovalo to i za Obamy a Trumpa,“ dodal.

NATO se pak rozšiřovalo až k Černému moři a Sachs připomenul, že kdo zná historii Ruska, tak ví, že považuje Černé moře za základ své bezpečnosti. „Což je podle mě čistá provokace. A je pak nabíledni, že došlo k takovéhle explozi,“ zhodnotil.

V mezinárodních vztazích pak vybízel k opatrnosti a moudrému jednání. „To nám teď schází a vím moc dobře, proč nám to schází. Protože v roce 1992 lídři mojí země, mnoho mých kolegů z Harvardu a jiných lidí řekli: Jsme teď kolos světa, který nemá soupeře. Můžeme si dělat, co chceme.“

Pak vypočítával prohřešky Spojených států a NATO. „Nejdřív NATO bombardovalo Srbsko. OSN? Ani náhodou. Invaze Iráku pod zcela vylhanými důvody. Ne mylnými, vylhanými. Operace CIA na svržení Assada v roce 2009. Mise NATO na svržení Kaddáfího. A pak se ptáme: Jak může někdo začít válku? No, čtyři z posledních pěti přišly od Spojených států. A rozšíření NATO také. Potřebujeme nějakou rovnováhu a opatrnost, to je moje pointa,“ zakončil.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdíletj na

3.9 13 hlasy
Ohodnotit příspěvek
45 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
25. 10. 2022 20:16

Jaký je rozdíl mezi Hitlerovou třetí říší a USA ?
Prakticky žádný.

ModraDvojka
25. 10. 2022 22:38
Odpovědět  Aleš

však tu válku taky prohraje

Veny232
26. 10. 2022 08:42
Odpovědět  Aleš

To je ale uplně špatný příměr.USA a Nacistické Německo jedno jest.

marie
26. 10. 2022 09:17
Odpovědět  Aleš

Jak není prakticky žádný rozdíl. Vždyť je to jak přes kopírák!_Usáci použili Hitlera, aby dorazil Rusko a oni Anglosasové pak přijdou k hotovýmu. Což se díky Stalinovi nepovedlo a tak počkali pár let, vychovali si Elenskýho a přes něj se tlačí opět na ruské nerostné bohatství. A kdo? No židi z wallstreetu. Je to furt stejný Rotšildové, Rokfelerové, Astorové, Lehmannové, je jich 13 těch vypečených rodin, co chtějí ovládnout celou Zemi. Měli by si kreténi přečíst krátkou povídku od Jiřího Wolkra – Jak milionář ukradl Slunce.

Markýza
26. 10. 2022 09:44
Odpovědět  marie

Původně se mi nechtělo regovat s tím, že to asi nemá smysl – ale nedá mi to.
Nevím, jestli si to vy čtyři (a všichni ostatní) vůbec uvědomujete – ale vyjadřujete se úplně přesně stejně, jako ti zuřiví Putinobijci na Seznamu. Jen s opačným znaménkem, jinak jak přes kopírák. Nevím, jestli to je schválně, nebo vám ujíždějí paty – ale je to tak.

Administrátor
P.A.Semi
26. 10. 2022 10:35
Odpovědět  Markýza

Je tu jeden zásadní rozdíl…

Tohle, co tu píše, je do značné míry Pravda, zčásti omyly (není jich jenom 13 rodin, a Hitlera použili Angličani (a židi z London City) a ne “Usáci”), kdežto co píšou na Seznamu a v ČT “o zlém Putinovi”, nebo co sem tlačí Trol-1, jsou Lži…

To je to “opačné znaménko”…

πα½

Markýza
26. 10. 2022 14:43
Odpovědět  P.A.Semi

Já si netroufnu říct, co je pravda, natož Pravda. Ale oni tvrdí naprosto totéž – že říkají Pravdu, kdežto my Dezinformujeme.
Já si prostě myslím, že je dobré zachovat si aspoň trochu chladnou hlavu, v dnešní době zvláště. Budu velice ráda, když Amíci konečně pochopí, že fakt nejsou vládcové zeměkoule – ale nemusím je kvůli tomu nenávidět za hrob, natož v nich vidět Hitlery.

Gene
26. 10. 2022 22:13
Odpovědět  Markýza

Projdete si dejiny bankovnictvi, to vam ukaze kde je pravda. Pocitam ze jste na tolik inteligentni, ze si to date do hromady.

M.Š.
27. 10. 2022 11:57
Odpovědět  Gene

Pochybuji,že je inteligentní,páč by nežvanila,nepsala,nesmysly…..a vo tom to je.Ostatně,pokud nejsem schopen podat adekvátní informace,tak je lépe mlčet.Celý internet je zahlcen tzv.”mluvícími hlavami”,které okomentují kdejakou pitomost a je divné,co těch mluvících hlav kolem dokola je….v radiu,televidi obzvlášť,různých analytiků,politologů dojmologů,rád bych věděl,kdy tyto nýmandy živí.

Markýza
27. 10. 2022 15:39
Odpovědět  M.Š.

V tom případě ovšem mlčte.

Markýza
27. 10. 2022 15:41
Odpovědět  Gene

Dějiny bankovnictví by mě strašlivě nebavily, proto bych se jim nemohla věnovat s náležitou péčí.
Ostatně jsem mluvila o něčem naprosto jiném – a zdá se, že jsem házela hrách na zeď.
A komu jsem narušila jejich Kruhy nenávisti – klid. To spravíte raz dva.

Gales
26. 10. 2022 10:28
Odpovědět  marie

Ať scípnou.

PENNYS
26. 10. 2022 14:52
Odpovědět  Aleš

Jaký je rozdíl mezi Hitlerovou třetí říší a USA ?
Adolf válčil pár roku. USA od svého vzniku válčit NEPŘESTALA!

PENNYS
25. 10. 2022 20:18

NENÍ ČEMU SE DIVIT!!! 250 LET ZALOŽENÍ USS -ZABÍJENÍ ,VRAŽDY A VÁLKY SI DĚDÍ Z GENERACE NA ” GENERACI”

Frankie
25. 10. 2022 20:36

USA je teroristický a zločinecký stát, který nemá přátele, ale jen lokaje a nepřátele.

Markýza
25. 10. 2022 20:43

Poklona, pane Sachsi, upřímná poklona.

Buchtík
26. 10. 2022 00:01
Odpovědět  Markýza

Mně to přijde strašně vtipný, jak je teď tenhle obřezanec velebenej a najednou tak moc na straně Ruska a Číny, když on byl jeden z těch, kdo zařídili Rusům ty devadesátky, který si zažili 🙂
Ale jo, pohoda, skládejte poklony, třeba až k zemi… tihle obřezanci to mají rádi, když se jim gójové klaní 🙂

Jaris
26. 10. 2022 00:45
Odpovědět  Buchtík

Buchtik
No Sachs mluvil velice hezky, jen co je pravda. Tak by se melo postupovat v mezinarodnich vztazich. Takze nerekl nic noveho, co vi i prumerny clovek. Kdyby vsak sel jeste vice do skutecnych detailu, tak by oznacil Izrael a pejzatce za strujce vsech valecnych konfliktu, prevratu, revoluci a vrazd politiku cizich zemi, kteri nejakym zpusobem ohrozuji nebo nesouhlasi s ‘demokracii’ americkou cestou.

Jaris
27. 10. 2022 00:43
Odpovědět  scipio

scipio
Zidi jsou vzdy velmi dobre organizovani. Ikdyz zili v diasporach, byli mezi sebou v kontaktu. Prikladu je skutecne hodne a neni mozne je v tomto kratkem komentari vsechy vypsat.
Napriklad matka ctyr Rothchildovych synu rekla neco v tomto smyslu, ‘kdyby moji synove nechteli valky, zadne nebudou’. Je znamo, ze VRSR v carskem Rusku byla organizovana zidy. Dalsi byl treba clanek v americkych novinach, aby vsichni zide na svete bojkotovali nemecke zbozi zacatkem 30.let minuleho stoleti.Fotografie tohoto clanku je na internetu.

oldoo
26. 10. 2022 07:54
Odpovědět  Buchtík

Když je člověk rasistické pra-čuně,tím filtrem posuzuje dění a má to, chudák, potom pomotané.

Buchtík
26. 10. 2022 15:09
Odpovědět  oldoo

Ona je nějaká rasa “obřezanců”? Nebo o čem to točíš? Obřezanců je třeba plná Saudská Arábie. Obřezanci jsou třeba v Indonésii. Zrovna tak jsou obřezanci v USA, v různých státech Evropy (včetně Švýcarska, třeba pan Bakala, že?), nebo jsou někteří, jako tady pan Sachs, dislokovaní třeba v Rakousku, nebo jich je spousta taky v Rusku (vždyť už Solženicyn napsal tu nenáviděnou knihu “200 let pospolu” ).

Tak o jaké rase mluvíš? Já znám jen rasy bílou, žlutou, černou a rudou (a ne, tím opravdu nemyslím komouše, ale původní obyvatele amerických kontinentů a oceánie).

Tak nevím, kdo z nás dvou to má pomotaný.

Markýza
26. 10. 2022 09:34
Odpovědět  Buchtík

Podívejte, nevím, co mají rádi “obřezanci” a opravdu nevím, kdo “zařizoval devadesátky”. Dle mých vědomostí tam bylo zkrátka slabé vedení, které navíc toužilo zase patřit do Evropy a následkem toho se rozjely kšefty, které bezmála vedly k rozprodání Ruska – to si skutečně pamatuju.
Jakou roli v tom hrál pan Sasch netuším. I kdyby velkou – je mnoho možností, víte. Je možné, že se mu skutečně rozsvítilo, je možné, že takhle si to teda nepředstavoval, je možné, že se v něm probudil smysl pro spravedlnost a taky je možné, že čuje nějakou novou příležitost. Nevíme to ani vy, ani já a bůhví, jestli to vůbec ví on.
Každopádně já tu posuzuju ne pana Sachse jako takového, ale JEDEN jeho čin. Který je důležitý. Proto ta poklona.

Jaris
26. 10. 2022 00:49

Prominte, ze se ptam. Vi nekdo, co se deje s Aeronetem? Nejde mi uz skoro tyden. Dik za odpoved.

Helena
26. 10. 2022 08:38
Odpovědět  Jaris

Nic divného. Za dveřmi je obří demonstrace, nejspíš v brzku generální stávka. USA Propaganda je čím dál víc ve lžiTV divočejší a divočejší-horší jak v 50. letech. Tak čučkaři makají, až se z nich kouří. S.rou magi v kostkách, jaký mají strach. A ten strach mají právem, za takové prasárny, co tu dělají.

marie
26. 10. 2022 09:12
Odpovědět  Jaris

Vyhořel nějaký důležitý počítač, tak se omlouvají a bude to týden trvat. Tak hezký den.

Pavel z Moravy
26. 10. 2022 09:26
Odpovědět  Jaris

Mně už také asi týden nejde, když jsem se dostal k příkazovému řádku, tak jsem tam měl cestu Vy nebo Ty–firewall– hostitelský server, cesta červeně křížkem přeškrknutá a pod značkou serveru výstražný trojuhelníček s červenou šipkou. Jestli to dobře chápu, tak cesta k hosting server uzamčena. Jelikož počítačům nerozumím, tak více nevím, snad by mohl poradit zdejší admin.

Administrátor
26. 10. 2022 12:56
Odpovědět  Jaris

Datacentrum potvrdilo, že odešlo celé zařízení, takže probíhá přesun znovu a opět na další zařízení. Nepůjdou nyní ani ghost stránky z paměti CDN proxy cache serverů, pouze hláška error 502

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Buchtík
26. 10. 2022 19:10
Odpovědět  scipio

Vysokým míněním o Vašich vlastních čtenářích (tedy pouze o té diskutující a lajkující menšině) neoplýváte. Otázka je, jestli tu Vaši větu dokázaly ty samice vůbec dekódovat.

Není tedy řešení vypnout ty palečky nahoru a dolu? Podle mě se tím dělá pouze manipulace davem. Kdyby tady byly stovky, ba tisíce příspěvků na článek, tak bych to chápal jako filtrační kritérium, ale teď to tady slouží jen jako nástroj manipulace a ostrakizace.

Třeba Masuntu tím v podstatě vyštípali, když se na něj tady vrhla Kněžka Sekty Buzerantů “Albi” a začala mu to tady omlacovat o hlavu, že jak si to vysvětluje, že ty příspěvky, ve kterých nezlobí (podle mě to byly ty, které kopíroval z TG News-front.sk od “Vovy Takovo” – aspoň si myslím, že je odtud kopíroval, nejsem Masunta sám veliký neomylný), má tak kladně hodnocené, zatímco ty, kde si pouští příliš pusu na špacír, se mu jaksi nezelenají.

Jenom doplním – zmáčknout mínus umí každej blbeček, zatímco napsat polemickou odpověď, proč tedy vlastně nesouhlasí, už kdekdo neumí a nebo ani nechce, že?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
26. 10. 2022 08:59

Nevěřte jim nikomu grázlům, jsou to nic nestojící kecy a žvásty pro ovce. Ti mají jedinou touhu, vládnout a zotročovat druhé, nejlépe venku, ale i doma. Já je mám všechny přečtené. To, že zdebilizovali většinu zdejší populace přiblblými řečičkami o demokracii a svobodě, ale přitom chrochtají blahem jak naše země východní Evropy hospodářsky zdecimovali, jak mnoho občanů načgali nějakými sajrajty, jak si zde na úkor našich občanů dělají s naší vlastí co je jim libo, protože si koupili pátou kolonu, která za ně dělá špinavou práci je neoddiskutovatelná věc. Jsme kolonie západu a amíků jako vyšitá, tak si tyhle kecy nechte pro svoje posluchače naladěné na rádio Washington a Brusel.

marie
26. 10. 2022 09:32

USA války začínají, Rusové je končí. Asi tak vy štváči z vólstrýtu.

Pavel z Moravy
26. 10. 2022 10:18

Tak jsem se dnes poprvé podíval na pravý prostor o kterém zde někteří píší. V pravidlech jsem se ale dočetl, že orgány činné v trestním řízení mohou o vás dostat veškeré info, protože server je jim povinen vyhovět. Z celého elaborátu co člověk nesmí kritizovat jsem alespoň já vyrozuměl, že nic. Vše je trestné. Nevím, k čemu potom takový nezávislý pravý prostor je. Slouží k vybírání příspěvků? Vždyť zakázat se dá vše, i to, že nesouhlasím s kapitalistickým zřízením země. Takže přátelé, kteří tam na takové servery chodíte, řekněte mi, jaký smysl to má a o čem vůbec můžete mluvit. Je dovoleno vůbec říci, jaké počasí zítra podle vašeho mínění bude, nebo je to trestné? Do haj.zlu s takovou sra.čkárnou.

Administrátor
P.A.Semi
26. 10. 2022 12:19
Odpovědět  Pavel z Moravy

Asi mají zkušenosti s “ostřejšími” diskutujícími…?

Vyzývat k násilí se nesmí, protože by se toho někdo mohl chopit a provést to… A zejména kdyby to postupně bujelo čím dál víc… (Jako příklad – budete dokola psát, ať ty šmejdy postřílejí, a další a další čím dál víc, a pak nějaký kretén vezme pušku a fakt je půjde postřílet, a kdo za to může? Ti, co to kolo rozjeli…) (Speciálně k tomuhle – Lež nezastřelíš, a když zkusíš zastřelit lháře, přijde místo něj sedm jiných, a bude to ještě horší než původně…)

Na druhou stranu – máte tu v diskusi vedle textu i přezdívku, email, IP adresu a verzi prohlížeče. Nikdo ale nemůže dokázat, že to 1. neopravil administrátor serveru nebo databáze a něco tam za vás nepodstrčil, nebo 2. vám někdo hacknul počítač a skrz váš počítač pak něco trestného napsal… To se těžko dokazuje, že jste to napsal fakt vy, i kdyby vás někdo vystopoval…
(na druhou stranu, třeba co píšu já mám kvalitně zálohované a průkazné, i jak se ten text postupně vyvíjí… třeba i pro případ, že by někdo chtěl tvrdit, že jsem někde něco psal, co jsem tam nepsal já – vždycky z toho musí být na mém počítači záznamy, jinak je to podvrh…)

πα½

Noobody
26. 10. 2022 15:46
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pavle z Moravy, nebylo by lepší se chytit za vlastní lebku a řádně s ní zatřást? Třeba by se Vám ty info nějak jinak (rozumněji) poskládaly a Vy byste tu nebyl za ….

Nožná by Vám pomohlo zjištění, že zákon platí všeobecně a tedy nejen na stránkách Pravého prostoru, ale i zde, na Iděsu, …. a přestal byste se hloupě tázat. Nebo byste si mohl přečíst tamní diskusi a seznat, co kdo píše, místo abyste byl vykolejen z citace zákona a valil oči jak pulec. Zkuste občas místo dementních dotazů zapojit do práce to, co máte mezi ušima.

Pavel z Moravy
26. 10. 2022 18:53
Odpovědět  Noobody

Já to mám příteli zapojeno dobře. Zatím ještě vnímám, že žiji v rozkradené a zaprodané zemi a důstojnost mi skutečně nechybí, neboť se nepamatuji, že bych kdykoliv a komukoliv ve svém životě lezl do ří.ti. A pokud přesně nevím, co je dnes trestné a co ne, jsem rád za vaše poučení. Ono pro někoho něco trestné je a pro některé škůdce zemské třeba ne, takže je těžké se dobrat pravdy. Někdo sedí za tykadla, jiný může někomu vyhrožovat smrtí a dalšími sviňárnami, ale jelikož je z té správné kavárny, tak dostane ještě třeba nějaký ten řád. Takže se rád nechám poučit co se říkat smí a co ne, nehledě na zákon, který je tak nějak formulován aby jedněm neublížil a druhé potopil a to i za stejný tzv. prohřešek.

Pavel z Moravy
27. 10. 2022 09:45
Odpovědět  scipio

Jestli seděl za to nebo ono, nebo měl veřejné práce sice není jedno, ale jisté je, že byl nepohodlný, zatímco jiní, kteří přímo určitým lidem vyhrožovali různými způsoby likvidace se dál kření této tzv. spravedlnosti pro všechny bez rozdílu a pokračují v tom dál. Je zbytečné zde komentovat stav tohoto ” právního státu”.

brusič karhan
26. 10. 2022 13:01

Má pravdu, předsedo..

Paulen
26. 10. 2022 13:15

Sloboda slova je top prioritou na našom portáli https://cekni.to – našim cieľom je vytvoriť čo najrozmanitejšie záujmové komunity a umožniť v rámci nich aj medzi nimi slobodnú diskusiu bez cenzúry, ako alternatívu k Facebooku na Slovensku a v Čechách.

Navyše sme bez reklamy, podporujeme anonymitu (registrácia je možná bez emailu) a bežíme na open source.

Jan
28. 10. 2022 10:26

US Zidaci valky zacinaji, Rusove je ukoncuji.

Jan
28. 10. 2022 10:30

Nestoudnosti, lzi, rusofobie a nenavist medialniho besneni a politicke propagandy posiluje. Blizi se konec kopajici kobyly. Uz maji pripravene nove kabaty.

[Trol-1] Tomaffs
29. 10. 2022 06:40

Copak to asi ukazuje? Velikost ruského HDP?