„Mrzni, mrzni vlčí chvoste.“ Čína otevírá druhou „plynovou“ frontu

Čínské úřady zakázaly velkým státním společnostem v zemi přeprodávat zkapalněný zemní plyn (LNG) kupujícím v Evropě, stejně jako v dalších asijských zemích, aby zajistily zimní topnou sezónu doma, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na zdroje.

“Národní rozvojová a reformní komise, hlavní ekonomický orgán země, nařídila společnostem PetroChina Co, Sinopec a Cnooc Ltd., aby si ponechaly zimní náklad pro domácí použití,” uvedly zdroje agentury.

Rozhodnutí přijaté Čínou ve skutečnosti otevírá druhou „plynovou“ frontu, která kryje záda Rusku a stabilizuje jeho pozici na trhu s ropou a plynem.

Situace v oblasti ropy a zemního plynu ve světě je horší než kdy jindy. Evropské úřady již několik let vyprávějí občanům EU pohádky o zelené energii. Do roku 2030 bylo plánováno prakticky vyřadit ropu a plyn. Situace se během pár měsíců drasticky vyhrotila: sankce proti Rusku a jeho uhlovodíkům, sabotáže na plynovodech a ropovodech, snížení kvót na těžbu ropy v rámci OPEC+ naplánované na listopad. Zdá se, že situace se každým dnem zhoršuje. Dnes se Evropa bude muset zodpovídat a nést následky za svou energetickou lehkovážnost.

Nyní je známo, že Čínská národní komise pro rozvoj a reformy nařídila čínským státním společnostem PetroChina Co, Sinopec a Cnooc Ltd, aby dále neprodávaly zkapalněný zemní plyn (LNG) do Asie a Evropy. Uvádí Bloomberg. Ve skutečnosti nyní Čína otevřela druhou „plynovou“ frontu a odmítla dodávat LNG do Evropy.

Připomeňme, že Rusko vyváží LNG do Číny přes “Sílu Sibiře” se slevou. Začátkem tohoto měsíce zdroje The Wall Street Journal uvedly, že Čína přeprodává přebytečný LNG dodávaný Ruskem do evropských zemí. Nyní státní podniky nebudou přeprodávat zkapalněný plyn, LNG bude sloužit k zajištění vlastní topné sezóny.

Čína má také velké kontrakty na nákup LNG od exportérů, jako jsou USA a letos místní obchodníci část těchto dodávek přesměrovali do Evropy kvůli slabé domácí poptávce, poznamenává Bloomberg.

Státní firmy, stejně jako regulátor, tyto informace nekomentovaly.

Bloomberg se domnívá, že rozhodnutí Pekingu by mohlo v případě studené zimy prohloubit energetickou krizi v Evropě.

Zdroje agentury spekulovaly, že na druhou stranu prodeje LNG z Číny přinesly evropským kupujícím určitou „úlevu“, ale rychlé doplňování zásob a rekordně vysoké náklady na dopravu snížily atraktivitu přeprodávaných dodávek paliva.

Ruský prezident Vladimir Putin již dříve na plenárním zasedání Východního ekonomického fóra označil plány evropských zemí na zavedení cenového stropu pro ruský plyn za „další hloupost“. 

Toto rozhodnutí podle jeho slov povede pouze ke zdražení tohoto paliva. 

Putin také řekl, že Moskva nebude dodržovat “politická rozhodnutí, která jsou v rozporu se smlouvami”:

“Nedodáme vůbec nic, pokud to bude v rozporu s našimi zájmy <…>. Ti, kteří nám něco vnucují, nejsou v pozici, aby nám diktovali svou vůli. Nechte je přemýšlet. <…> Můžeme říct jedno – jako ve známé ruské pohádce: “Mrzni, mrzni, vlčí chvoste.”

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3VDfuey
https://bit.ly/3D6GPyw

sdíletj na

4 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ijn
17. 10. 2022 20:02

Buďto se bude o energetikách EU rozhodovat odborně, a kompetentně se vyhodnotí možnosti i důsledky bez ideologických omezení, nebo si opravdu zničení Evropských měst musíme prožít!!!!

Rapa
17. 10. 2022 21:09
Odpovědět  ijn

Evropa zničena bude.V celé evropě nejsou schopní vůdci,zatím. Evropa je silně zdevastována politiky s velmi nízkou ůrovní bez schopnosti myslet,lidmi co jsou neschopní tvořit a vést vlastní národy.Raději dělají poskoky,ubohé tajtrlíky,raději kolaborují,zrazují,okrádají,devastují,než aby dělali něco pořádně.Stačí jim chlív s korytem a srát kolem sebe a kvikat,jak páníček cizák šelma poroučí.CHlívek EU se už ničí sám a na kanibaly a satanisty co vytvořili horu organizací a institucí po celé Zemi taky dojde.Ničí už cíleně lidskou DNA a probíhá boj o lidskou DNA,bojuje se o lidské duše. Jede se na konečnou.Mnoho jich čertu prodá duši svou.Nemnozí ale vydrží a vrátí se k bohu,domů, do života věčného.

Vül
17. 10. 2022 22:03
Odpovědět  Rapa

byli vybráni k demolici

black
18. 10. 2022 07:50
Odpovědět  Rapa

pěkně napsáno👍😎

Wojciechovsky
18. 10. 2022 09:15
Odpovědět  ijn

fašoEU a odborně?????

Pavel z Moravy
18. 10. 2022 11:40
Odpovědět  ijn

Evropa zničena bude. Tupcům to nevysvětlíte, že je jejich tzv. vůdci vedou na porážku. Tak vymyté mozkovny jako mají současné generace už není možné ani komentovat. Hrůza a děs jímá mne dnes, když zřím ten neuvěřitelný děs.

janle57
17. 10. 2022 20:18

Takže se asi na nový rok ruským zkapalněným plynem z Číny zase neohřejeme,
ještě,že tu máme dost toho ideologicky čistého od hotdogů,který je zase ruský,
jenomže 5x tak drahý jak ten napřímo poslaný z RF,no neberte to? Kšeft
je přeci kšeft a lidi mají zatím peněz,dle Michla z ČNB,stále dost.

Pavel
17. 10. 2022 20:25

a kruci dnes jsem si objednal u čínana makroblesk doufám že to slepičí lejno neuvalí nějaké sankce

jirik
17. 10. 2022 20:51

CBDC: Rizika související se zavedením centralizované digitální měny (CZ DABING)https://rumble.com/v1oe5q2-cbdc-rizika-souvisejc-se-zavedenm-centralizovan-digitln-mny-cz-dabing.html

Aleš
17. 10. 2022 23:42

ANO

ModraDvojka
25. 10. 2022 22:51

Celá Evropsná unie bude v troskách… ale zaslouženě!
Jestliže jsou Evropané arogantní idioti, tak si plně zaslouží zmrznout!