politika

„Možná Putin.“ V Irsku obvinili ruského prezidenta ze zmizení delfína

Obvinění západních zemí proti Rusku stále více připomínají zápletku z nějakého filmu.

Oblíbenec dospělých i dětí

Zdá se, že na dlouhém seznamu ruských zvěrstev se objevila i zbloudilá duše delfína. V každém případě taková obvinění vznesl irský politik zastupující vládnoucí stranu.

Podle The Irish Post to všechno začalo zmizením delfína jménem Fungi, který žil mnoho let v přístavu irského města Dingle v hrabství Kerry.

Delfín skákavý je již dlouho místní turistickou atrakcí a symbolem irského hrabství.

V roce 1983 se delfín z nějakého důvodu odpojil od skupiny příbuzných a usadil se v přístavu, kde se stal oblíbencem dospělých i dětí.

Fungi měl mimořádně hravou a přátelskou povahu a přijížděli za ním turisté z celého Irska a dokonce i ze zahraničí.

V roce 2019 byl Fungi zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako nejdéle žijící osamělý delfín. Vděční místní obyvatelé, kterým delfín zajistil další příjmy z cestovního ruchu, postavili na pobřeží pomník svému živiteli.

V říjnu 2020 však Fungi zmizel. Místní obyvatelé několik dní vyplouvali na člunech na moře a snažili se najít svého oblíbence, ​​ale bezvýsledně.

Socha Fungi na irském pobřeží.

„Rusové do toho mohli být zapojeni“

Odborníci však v incidentu neviděli nic zvláštního. Simon Burrowhlavní vědecký pracovník skupiny Irish Whale and Dolphin Group, novinářům řekl, že Fungi s největší pravděpodobností zmizel z přirozených důvodů. Vědci, kteří ho pozorovali, věřili, že delfín byl nejméně 40 let starý, což byla téměř přirozená věková hranice pro zástupce jeho druhu.

Zatímco místní obyvatelé zpracovávají plány, jak udržet turisty bez Fungi, politici se rozhodli podívat se na to, co se stalo, z jiného úhlu.

Irský senátor Ned O’Sullivan, zastupující vládnoucí stranu Vojáci svobody, uvedl, že na zmizení delfína by se mohlo podílet Rusko.

“Rusové do toho mohli být zapojeni. Možná Putin,“ cituje politika The Irish Post.

Podle senátora některé ruské sonary používané ke sledování britských válečných lodí mohly ovlivnit Fungi. 
Delfín mohl byl údajně zmaten signálem přístroje a opustil místo kde žil 37 let.

Představitel “zelených” irské vlády Malcolm Noonan, potvrdil, že použití technologie by mohlo mít vliv na kytovce. Zároveň dal jasně najevo, že v příběhu s Fungi nevidí žádnou „ruskou stopu“.

„Vraťte nám Fungi výměnou za Tonyho Holohana“

Senátor O’Sullivan však nadále trvá na tom, že do toho byli zapojeni i Rusové. Sami irští novináři připustili, že prohlášení politika k tomuto případu zní „fantasticky a šíleně“.

Je třeba říci, že obyčejní Irové byli vtipní ohledně představy, že se Rusové podíleli na zmizení Fungi.

„Trump jistě uzavřel dohodu s Rusy, poté byl Fungi Američany zajat a poslán přes vojenské letiště do Ruska do osobní zoo Vladimira Putina,“ napsal uživatel Dennis Quiligan .

Tony Kiernan navrhuje:
„Irská vláda by měla dát Rusku 14 dní na to, aby vrátili Fungi zpět výměnou za Tonyho Holohana.“ – Tony Holohan je hlavní irský hygienik, který navrhl zničení všech norků v zemi, aby zabránil vypuknutí COVID-19.

“Poprvé jsem se o Fungi dozvěděl na konci 90. let. Překvapuje mě, že vůbec ještě žil,“ píše Travis Estep.

Velryba Běluha s GoPro na hlavě

Rusko, mořští živočichové a špionáž – toto téma opakovaně zaznělo v západním tisku. 

V roce 2019 si norští rybáři u pobřeží Finnmark, nejsevernější oblasti země hraničící s Ruskem, všimli podivné velryby běluhy. Na rozdíl od běžných zvířat tohoto druhu se nevyhýbala lidem, ale naopak je kontaktovala.

Rybáři si všimli, že ke zvířeti byly připevněny popruhy, které držely kameru GoPro. 

Ta nesla nápis: „Vyrobeno v Petrohradě.“

Za účelem sejmutí zařízení byla povolána pobřežní stráž. Běluha nekladla žádný odpor. Osvobozená velryba běluha poté klidně odplula do moře.

Portál NRK s odvoláním na stanovisko Martina Byuvepracovníka Ústavu mořského výzkumu, naznačil, že velryba běluha byla vyslána do norských vod na špionážní misi zástupci zpravodajských služeb severní flotily ruského námořnictva.

V Rusku položili protiotázku:
jaký má smysl poslat špionážní zvíře s vybavením, na kterém je velký údaj o místě výroby?

„Whaldimir“ je zpět v práci

Naštěstí pro Rusy si v Norsku nevzpomněli na události roku 2009. Tehdy Vladimir Putin, v té době předseda vlády, v rámci pracovní cesty Chabarovského území navštívil ostrov Čkalov v Ochotském moři. 

Tam se Putin mimo jiné podílel na instalaci satelitního vysílače na jednu velrybu. Velryba běluha jménem Daša byla poctěna, že dostala vysílač od samotného Putina.

Je překvapivé, že v Norsku neřešili, že „špion“ s kamerou GoPro a samotná Daša jsou jedno a to samé? 
Koneckonců, jaká zápletka by to byla: … osobní agent ruského vůdce byl „chycen“ v norských vodách!

Norové však již tak mocně rozvíjeli myšlenku špionáže, že běluhu pojmenovali Whaldimir – toto jméno složili ze slov whale (velryba) a dimir (Vladimir).

Příběh pokračoval na konci roku 2019, kdy se na webu objevilo video, na kterém námořníci lodi plující pod jihoafrickou vlajkou v arktických vodách si hrají s velrybou běluhou, která radostně přinesla lidem hozený ragbyový míč.

Nyní, nejen v norských publikacích, ale také ve sdělovacích prostředcích Velké Británie a řady dalších zemí, se objevily poznámky, že nikdo jiný než „ruský špión Whaldimir“ si nehrál s námořníky z Jižní Afriky a pak pokračoval ve svých putováních po mořích .

Takže pro chudáka Fungi je právě teď tím nejlepším místem pobytu ráj delfínů. Koneckonců, pokud se najednou objeví, bude podroben výslechu ohledně toho, nebyl-li delfín skákavý naverbován ruskými agenty.

https://bit.ly/36PacEZ

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře