Moskva odmítá všechny minulé i budoucí zprávy OPCW o Sýrii

Rusko odmítá minulé i všechny budoucí zprávy Skupiny pro vyšetřování a identifikaci Organizace pro zákaz chemických zbraní (GRI OPCW), protože jejím cílem je vypracovat politickou objednávku proti syrským orgánům, řekla na zasedání Rady bezpečnosti OSN zástupkyně RF Anna Evstigneeva.

Ve čtvrtek zasedá Rada bezpečnosti OSN k syrské chemické dokumentaci.

„Kořen všech problémů se syrskou chemickou dokumentací vidíme ve skutečnosti, že se pro naše západní kolegy již dlouho stal jedním z nástrojů trestu nechtěné vlády Damašku. Je proto zbytečné v něm hledat jakékoli spojení s používáním nebo nepoužíváním chemických zbraní v Sýrii,“ cituje její slova RIA Novosti.

Technický sekretariát OPCW se stává dirigentem této neférové ​​politiky a z organizace dělá „nástroj trestu proti těm, kteří se nelíbí některým státům, nebo proti těm kdo brání těmto státům v realizaci geopolitických aspirací“.

Jak poznamenala Evstigneeva, počet důkazů o hrubém a úmyslném porušování Úmluvy o chemických zbraních technickým sekretariátem OPCW roste.

„Nejmarkantnějším příkladem je manipulace při přípravě nechvalně proslulé zprávy ICC o incidentu ve městě Dúmá v roce 2018. O její nápravě, navzdory výzvám členských států OSN a mezinárodního společenství, vedení technického sekretariátu “zjevně nezamýšlí,” řekla Evstigneeva.

Ve stejném duchu je podle ní činnost nelegitimní vyšetřovací a identifikační skupiny (OPCW GRI), jejíž vytvoření bylo ve Výkonné radě OPCW prosazeno v rozporu se zásadou konsensu a článku 15 Úmluvy o Zákazu chemických zbraní. Evstigneeva zdůraznila, že výsledné produkty této skupiny neobstojí při kritice kvůli politické zaujatosti, faktické nepřesnosti a technické negramotnosti.

„Cílem skupiny není sestavit skutečný obraz událostí, ale upravit prezentaci pod závěrem o vině Damašku, tj. vypracovat politickou objednávku. Odmítáme proto jejich závěry jak již vydaných zpráv o Al -Lataminah a Saraqib, tak i všechny jejich budoucí produkty.“, – dodala Evstigneeva.

OPCW zveřejnila 12. dubna zprávu, která představuje výsledky vyšetřování incidentu v syrském městě Saraqib ze 4. února 2018. Je třeba poznamenat, že pro vyšetřování mise obdržela svědectví svědků, analyzovala vzorky shromážděné na místě incidentu, studovala satelitní snímky a provedla konzultace s odborníky. OPCW uvedla, že má „dobrý důvod“ se domnívat, že syrské letectvo svrhlo v únoru 2018 chlorovou bombu na město Sarakib v oblasti Idlibu, přičemž ve zprávě nebyly uvedeny žádné faktické důkazy a taková prohlášení byla již dříve opakovaně vyvrácena.  Podle organizace v důsledku incidentu utrpělo 12 lidí.

Rusko a syrská vláda opakovaně obvinily OPCW z neobjektivního vyšetřování incidentů v arabské republice a zpochybnily závěry, které vyvodil technický sekretariát. Syrské úřady uvedly, že nikdy nepoužily chemické zbraně proti civilistům ani teroristům a celý chemický arzenál země byl ze Sýrie odstraněn pod kontrolou OPCW.

https://bit.ly/3DMtx8j

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
BB Rad
4. 9. 2021 20:59

BBC , bývalý velvyslanec US v Sýrii a další a další ti všichni označují tyto výstupy za podvrh . Všechny raporty te prohnilé a zkorumpované organizace tančí a pějí , jak jim hraje muzika ( co na tom ,že falešně ) ze zion—US Goebbels propagační mašinérie . A to jsou ti tzv. “ Západní přátelé “ které naše politické špičky & NGO banda zbožňují.
Co čeká nás ČR ? Jak se říká : Kdo spí s hadem ,musí být připraven že zemře