Moskva dala americkým diplomatům krátké vodítko

Před summitem Vladimira Putina a Joea Bidena v Ženevě, ruské ministerstvo zahraničí oznámilo bezprostřední vypovězení memoranda se Spojenými státy o otevřené zemi. 

Od nynějška budou američtí diplomaté povinni koordinovat své cesty po Rusku s Moskvou. 

Proč se právě teď ministerstvo zahraničí Ruské federace rozhodlo pro „nepříjemný signál“ a jak to ovlivní rozhovory mezi těmito dvěma vůdci?

V úterý varovalo ruské ministerstvo zahraničí USA před hrozícími „nepříjemnými signály“.

„Američané by měli vycházet ze skutečnosti, že řada signálů z Moskvy – v tomto případě nemluvím o summitu – bude pro ně nepříjemná, a to i v následujících dnech,“ uvedl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

Již ve středu spatřil světlo světa první z těchto signálů – ruská vláda připravuje příkaz k vypovězení memoranda se Spojenými státy „O porozumění ohledně otevřené země“. Podle nového nařízení platí oznamovací postup pro výjezdy diplomatických pracovníků po hostitelské zemi.

„Pokud jde o načasování, nemohu říci, kdy k tomu dojde. Existují body, které sdělujeme Američanům za zavřenými dveřmi,“ uvedl Rjabkov a zdůraznil, že tyto „nepříjemné signály“ nesouvisejí s nadcházejícím summitem Ruska a Spojených států.

Náměstek ministra rovněž uvedl, že možné nové sankce USA vůči Rusku jsou nelegitimní.

„Těmto signálům nepřikládám velký význam, protože nelegálnost, nelegitimnost amerických sankcí je pro nás výchozím bodem celého našeho přístupu. Nediskutujeme o tom,“ poznamenal Rjabkov když komentoval možnost, že by Spojené státy mohly odložit uložení sankcí.

Již na začátku dubna ministr  zahraničí RF Sergej Lavrov rovněž oznámil bezprostřední konec 
svobodného cestování amerických diplomatů po Rusku. 

https://bit.ly/3uLk63l

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek
Souhlas
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře