Moskva a Ankara mají v Sýrii společného nepřítele

Turecký prezident po jednání s Vladimirem Putinem sotva opustil Soči, zaútočil na Washington. 

Nejenže vyzval Spojené státy, aby osvobodily syrskou zemi od svých jednotek, ale také nazval jednoho z klíčových spolupracovníků Bidena „režisérem teroristů“. 

S Putinem je Erdogan podle svých slov „jednotný téměř ve všech otázkách“. 

Turecký prezident Tayyip Erdogan označil koordinátora americké národní rady pro bezpečnost na Blízkém východě a v severní Africe Bretta McGurka za „režiséra teroristů“. Toto prohlášení učinil turecký vůdce na palubě letadla při návratu z jednání s prezidentem Vladimirem Putinem v Soči. 

“V Bílém domě je muž jménem McGurk, chodí v objetí s teroristy. Ve skutečnosti je režisérem teroristů PKK/SNC,“ citovala Erdogana agentura Anatolian. 

Podle slov Erdogana Washington „dříve nebo později bude muset opustit Sýrii a přenechat tyto země syrskému lidu“.

Připomeňme, že Brett McGurk je zkušený diplomat, který dříve zastával vysoké posty v oblasti národní bezpečnosti za vlády George W. Bushe, Baracka Obamy a Donalda Trumpa. Od října 2014 do ledna 2016 to byl právě on, kdo vedl tajná jednání s Íránem, která vedla k výměně zajatců a propuštění čtyř Američanů z Íránu. V lednu, bezprostředně po své inauguraci, Biden jmenoval McGurka koordinátorem Rady národní bezpečnosti.

Turecký prezident také ostře kritizoval administrativu Bidena za dodávku zbraní syrským Kurdům.

Pokud jde o obsah rozhovorů v samotném Soči, Erdogan o nich řekl tato: 

„S Putinem jsme vedli upřímný a plodný rozhovor. Mluvili jsme o tom, že nadešel čas na konečné a trvalé řešení v Sýrii, hlavně v Idlibu.  Definujeme plán. Naši ministři zahraničí a obrany na tom zapracují,“ slíbil Erdogan.

Ještě před jednáním s Putinem turecký prezident řekl, že „naše společné kroky v Sýrii mají velký význam“ a mír na Blízkém východě „závisí na rusko-tureckých vztazích“. V reakci na to Putin zdůraznil, že spolupráce mezi oběma zeměmi také přispívá k usmíření v Karabachu.

Tiskový tajemník ruského vůdce Dmitrij Peskov řekl, že Putin a Erdogan zdůraznili důležitost plnění předchozích dohod o Sýrii, uvádí agentura RIA Novosti.

“Tady bohužel nemohu jít do podrobností, nemám tyto informace v plném rozsahu. Ale o tématu se opravdu diskutovalo … Potvrdil se závazek k dříve dosaženým dohodám, zdůraznila se potřeba jejich implementace, pokud jde o vytlačení teroristických prvků z Idlibu, které tam stále existují, což může představovat hrozbu, provádějí agresivní útočné akce proti syrské armádě,“ řekl Peskov …

Odpověděl tedy na otázku, zda ústup turecké armády z Idlibu souvisí s dohodami mezi Putinem a Erdoganem.

https://bit.ly/3uvm3m5

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Bozena K
2. 10. 2021 20:28

tak to jsou fofry… je úžasné, jak Putin umí rychle řešit situaci… nedávno byl v Moskvě Asad, kde řešili problém tureckých zásahů v Idlibu, četla jsem, že Putin varoval Erdogana, že bude bomardovat pozice tureckých vojsk v Idlíbu, kde snad podporovali teroristické akce proti syrským pozicím, dokonce prý Rusko přestalo odebírat tureckou zeleninu a jiné turecké produkty, pokud budou provozovat vojenské akce proti Syrii a vyzvali je k odchodu ze Syrie…. a vida, za pár dní je vyřešeno….