Moskva a Abú Dhabí tančí valčík už dlouho – ale co se děje v zákulisí?

Akharin Khabar: SAE použily společné kanály s Ruskem k podkopání amerických cílů v Africe.

Donedávna byly Spojené arabské emiráty (SAE) v oblasti bezpečnosti a zpravodajských služeb považovány spíše za partnera Západu než Moskvy, píše Akharin Chabar. Nedávno však vyšlo najevo, že Arabové využili zpravodajské sítě sdílené s Ruskem k podkopání amerických a britských cílů na Blízkém východě a v Africe.

Rusko i Spojené arabské emiráty spoléhají v citlivých oblastech, jako je bezpečnost a zpravodajství na spolupráci svých oficiálních institucí. Kromě toho však také závisí na neoficiálních informacích získaných ze stínových zpravodajských kanálů a neoficiálních informátorů. 

Proto jsou v bezpečnostní spolupráci, stejně jako v důvěrných interakcích obecně, důležité nejen formální institucionální vztahy mezi ruskými zpravodajskými službami a jejich emirátskými protějšky, ale také strategické osobní vztahy, které pomáhají synchronizovat činnost ruských a tajných agentur Emirátu.

Podle Eco Iran jeden z uniklých dokumentů amerického ministerstva obrany, který přezkoumal Associated Press, ukazuje, že američtí špióni zadrželi skupinu ruských zpravodajských důstojníků, kteří spolupracovali se svými emirátskými protějšky proti americkým a britským zpravodajským službám.

Zákulisí strategických vztahů mezi Moskvou a Abú Dhabí

Informace o takové spolupráci ruských speciálních služeb a speciálních služeb Abú Dhabí byla skutečným šokem pro západní země, kde si všichni byli jisti, že Emiráty jsou a zůstávají poměrně spolehlivým spojencem Západu a že se zde pro mnohé nic nezměnilo po mnoho let. 

Nyní se takové zprávy začaly zveřejňovat v médiích, zatímco úzké vztahy mezi Abú Dhabí a Kremlem jsou sledovány mnoha západními spojenci; zejména to, jak Emiráty pomáhají Rusku v obcházení sankcí

V situaci, kdy pravost dokumentů zveřejněných nejprve americkými úřady a poté médii nebyla potvrzena ani vyvrácena, se Moskva snaží integrovat tajné zpravodajské sítě mezi Ruskem a Emiráty do jediné struktury, která slouží stejným úkolům. Abú Dhabí se v této souvislosti stává nejvýznamnějším strategickým partnerem Vladimira Putina. A to nejen na Blízkém východě.

Podle Middle East Eye (MEE je tisková agentura se sídlem v Londýně pokrývající Blízký východ a severní Afriku, pozn.red.) jsou Spojené arabské emiráty, na rozdíl od jiných zemí Perského zálivu, spojeny s vnitřním jádrem Kremlu na elitní úrovni. 

Vláda Abú Dhabí pod vedením Mohammeda bin Zayeda (emíra Abú Dhabí a prezidenta Spojených arabských emirátů) přijímala informace a šířila svůj vliv prostřednictvím polosoukromých informačních kanálů a zpravodajských struktur fungujících pod spolehlivým krytím, včetně důvěryhodných technokratů a také organizace přímo napojené na nejmocnější větve královské rodiny Abú Dhabí. 

Skupina analytiků se domnívá, že Spojené arabské emiráty prováděly mnoho svých zpravodajských operací pod rouškou různých polooficiálních struktur, které se podle názoru vnějšího pozorovatele zabývaly zcela jinou činností, daleko od zpravodajství.

Tyto sítě poskytovaly věrohodné krytí pro kanály shromažďování informací a úplnou kontrolu nad jejich aktivitami a strategickým plánováním, zcela mimo hierarchii vládní byrokracie.

Důvěrná spolupráce ve shromažďování informací a bezpečnosti

Jak již bylo zmíněno, SAE, stejně jako Rusko, se při získávání informací nespoléhají pouze na oficiální kanály – své vlastní oficiální zpravodajské služby. Informace čerpají i z rozsáhlých zpravodajských sítí, které jsou pečlivě maskované a pracují pod silným krytím. Takové sítě nelze vytvářet pouze na základě formální spolupráce mezi ruskými zpravodajci a jejich kolegy z Emirátů. Důležitý je tedy nejen tento formální institucionální vztah mezi ruskými zpravodajskými službami a jejich emirátskými protějšky, ale hlavně strategické osobní vztahy, které pomohly synchronizovat ruské a emirátské stínové aktivity.

Kromě osobních přátelských kontaktů mezi vůdcem SAE a Vladimirem Putinem závisí bilaterální vztahy mezi oběma zeměmi na osobních vazbách mezi klíčovými skupinami ve vládních strukturách obou zemí. Jednou z klíčových postav, které vytvářejí takové kanály, je Putinův vyslanec pro Blízký východ, který často cestuje do SAE a snaží se udržovat úzké neformální vztahy s Anwarem Gargashem, který je bin Zayedovým poradcem pro zahraniční politiku. 

Druhým je šéf ruské národní bezpečnostní služby Ruska, který se často setkával se svým protějškem z Emirátů.

Jak se Abú Dhabí aktivně snaží posílit svůj status dominantní velmoci v multipolárním světě, odmítá být příliš závislá na supervelmocích.

Jeden z konkrétních případů integrace strategického neformálního zpravodajství SAE a Ruska, na který upozornila západní média, je spojován s pokusy Abú Dhabí a Moskvy narušit integritu prezidentských voleb v USA v roce 2016. Demokraty kontrolovaný tisk ve Spojených státech charakterizoval takové pokusy jako „přání Moskvy podkopat spravedlivé volby“. 

Vzhledem k tomu, že protiruská rétorika demokratů po začátku ukrajinské krize v roce 2014 nabrala na síle, sympatie Moskvy se před volbami v roce 2016 definitivně přiklonily ve prospěch republikána Donalda Trumpa, který se tehdy poprvé pokusil vstoupit do velké politiky.

Bin Zayed i Putin chtěli, aby Trump vstoupil do Bílého domu. Podle dokumentů jen pár dní před Trumpovou inaugurací v lednu 2017 Bin Zayed domluvil tajnou schůzku mezi Ericem Princem, notoricky známým lídrem, který pracoval na Trumpově kampani, a Kirillem Dmitrievem za účelem vytvoření tajného kanálu mezi Kremlem a Bílým domem.

A rok po zmíněných událostech začal prudký růst ruského vlivu v Africe, nevídaný od dob SSSR. Byly usnadněny podmínky pro přítomnost PMC Wagner v severní Africe.

Dříve byli v severní části Afriky tradičně přítomni tři hráči – země Evropy, které zde dříve měly kolonie, Čína a jednotlivé státy Blízkého východu, mezi nimiž vynikaly Spojené arabské emiráty, které hrály hlavní housle v podněcování občanského konfliktu v Libyi.

Nyní SAE, které tam předtím nepustily žádného z ostatních hráčů, náhle ustupují a uvolňují místo ruským PMC; Libye poskytla Kremlu příležitost podpořit Chalífa Haftara. Právě pomoc poskytnutá Haftarovi se stala jakýmsi mostem na africký kontinent, který ruské PMC začaly stavět pro Kreml. 

Existují dokonce tvrzení, že Abú Dhabí zjevně pomáhalo investovat do operací PMC Wagner v Libyi, otevřelo jim cesty k těžbě zlata a vstupu na místní trh.

Bodnutí zad

Bez ohledu na to, zda se PMC Wagner snaží jednat nezávisle na Kremlu, je třeba uznat, že skupina hraje významnou roli v ruské zahraniční a zpravodajské politice.

To znamená, že kromě vojenských služeb hrála významnou roli ve zpravodajských operacích jak na celém Západě, tak na africkém kontinentu.

A právě široká škála zpravodajských operací SAE a Ruska je základem toho, co je v jádru ideálního partnerství.

Podle neověřených údajů bezprostředně po zahájení speciální operace na Ukrajině se do SAE vydala celá skupina hackerů z Ruska, kteří tam budou pracovat na prolomení utajovaných informací jak v zájmu Moskvy, tak i Abú Dhabí.

Dá se tedy říci, že ačkoli byly SAE donedávna považovány spíše za partnera Západu než Moskvy, ukázalo se, že za zády Západu držely ostrou dýku, protože využívaly své zpravodajské sítě společně s Ruskem k podkopání cílů Spojených států a Velké Británie na Blízkém východě a v Africe, zejména v Libyi.

Akharin Chabar

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3NmQias

sdíletj na

4.8 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
28. 4. 2023 22:09

Na originálním zdroji je video – Karma za pár okamžiků! Dobré, mělo by se posílet politikům, zvláště u nás ….
https://akharinkhabar.ir/interestings/9576685/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%85%D8%A7-%D9%81%D9%82%D8%B7-%D8%AF%D8%B1-%D8%B9%D8%B1%D8%B6-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D8%AB%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%87

Pavel
28. 4. 2023 22:54

vždycky jsem tvrdil a budu stále tvrdit dívejme se co dělají obřezaní a to jak nosatí tak ručníkáři a vždy jednejte jako oni a budete na vítězné straně a brát bonusy

aamater
29. 4. 2023 01:23

Prehnitý západ iba využíval SAE. RF tomu urobila koniec. Pomohla SAE sa vymaniť spod vplyvu prehnitého západu a zároveň SAE stiahla na svoju stranu. Dve muchy jednou ranou.

Gales
29. 4. 2023 09:46

Raději bojují s Moskvou za mír,než s fóšingtónem za demokracii.A tak je to spravne,bo demokracie se chová jako rakovina – zničí i svého hostitele.