Mobilizace na východě Ukrajiny

Hlava Doněcké lidové republiky vyzvala všechny bojeschopné muže, aby se postavili “kyjevské agresi”
Na východě Ukrajiny byla nařízena mobilizace
Voják samozvané Doněcké lidové republiky na frontové linii na východě Ukrajiny, 15. února 2022. © Sergej Averin/Sputnik
Představitelé samozvané Doněcké lidové republiky (DLR) a Luganské lidové republiky (LLR) na východě Ukrajiny v sobotu oznámili, že v reakci na tvrzení o masivním ostřelování podél frontové linie nařídili mobilizaci všech bojeschopných mužů.

“Vyzývám krajany, kteří jsou v [armádní] záloze, aby se dostavili do vojenských odvodních kanceláří,” uvedl ve videoposelství šéf DLR Denis Pušilin. “Vyzývám všechny muže v republice schopné nosit zbraň, aby se postavili na obranu svých rodin, svých dětí, manželek, matek.”

Pušilin rovněž prohlásil, že DLR je schopna “zadržet agresi Kyjeva”, a tvrdil, že její síly podnikají akce v reakci na ostřelování ukrajinskou armádou.

Vůdce LPR Leonid Pasečnik vydal podobný mobilizační rozkaz.

DLR uvedla, že Kyjev začal ostřelovat vesnice podél frontové linie těžkým dělostřelectvem ve čtvrtek a že palba pokračovala i během pátku a v sobotu ráno.

Separatistické republiky Doněck a Lugansk nařídily evakuaci
Číst dál Separatistické doněcké a luganské republiky nařídily evakuaci
Ukrajinská armáda mezitím obvinila DLR, že v pátek desítkykrát porušila příměří a ostřelovala několik vesnic v oblastech kontrolovaných Kyjevem.

Tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Alexej Danilov popřel, že by Kyjev plánoval útok na DLR a sousední LLR.

S tvrzením, že se obávají další eskalace, obě separatistické oblasti oznámily, že v pátek zahájí evakuaci civilistů do Ruska.

Jevgenij Kacavalov, vysoký vládní úředník v Lugansku, prohlásil, že z LLR do Ruska již dříve odešlo 25 000 lidí. Dodal, že úřady právě organizují evakuaci dalších 10 000 obyvatel.

Záchranné služby v DLR uvedly, že od sobotního rána bylo evakuováno více než 6 600 lidí, včetně 2 400 dětí, ale tato čísla nebyla Moskvou ověřena. ope závislosti na ruském zemním plynu se stalo něco pozoruhodného. Minulý měsíc poprvé v historii přesáhl vývoz zkapalněného zemního plynu z USA do Evropy dodávky z ruských plynovodů. Ruský vývoz, který obvykle představuje asi 30 % evropské spotřeby plynu, výrazně poklesl kvůli ruským cenám. A protože ceny plynu v Evropě byly přibližně čtyřikrát vyšší než obvykle, americký vývoz prudce vzrostl, aby tuto mezeru zaplnil.

Mimořádný růst těžby ropy a zemního plynu v USA je pro USA geopolitickým a ekonomickým přínosem, který přispívá ke globální energetické bezpečnosti. Vzhledem k tomu, že se domácí ropný a plynárenský průmysl stále vzpamatovává z cenového propadu na jaře 2020 způsobeného nástupem Covidu, jsou Spojené státy opět největším světovým producentem ropy – téměř o 20 % nad dalšími dvěma největšími producenty, Saúdskou Arábií a Ruskem – a největším světovým producentem zemního plynu.

Světový trh s ropou, který se před necelými dvěma lety topil v nadměrné nabídce, se dramaticky napnul, když se svět vzpamatoval z odstávek společnosti Covid. To činí trh zranitelným vůči krizi. Tlak Ruska na Ukrajinu, oživení světové ekonomiky, významné povětrnostní události nebo překvapivá událost by mohly způsobit prudký nárůst cen.

Právě to signalizují ceny ropy nad 90 dolarů za barel. Pokud dojde k nové jaderné dohodě s Íránem, která vrátí jeho ropu na trh, mohlo by to ceny poněkud zmírnit. Pokud však nová virulentní vlna Covid nezpůsobí další odstávky (nebo varianta Omicron nezpomalí čínskou ekonomiku), ceny zůstanou vysoké.

Tlumičem nárazů pro odvrácení krize je “volná kapacita”, souhrn potenciální produkce z vrtů, která se v současné době netěží, ale může být zapnuta během výpadku. Volná kapacita se zmenšila, protože oživení světové ekonomiky zvýšilo poptávku a některé země vyvážející ropu se kvůli nedostatečným investicím nedokázaly vrátit na dřívější úroveň produkce. Téměř veškerá volná kapacita, která nyní existuje – přibližně tři až 3,5 milionu barelů denně – je soustředěna ve dvou zemích: Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
20. 2. 2022 10:35

Denis Pušilin udělal jedině spràvnou věc že vyhlásil mobilizaci národní milice DLR. Totéž udělala později i LLR. Ta ukropská nacistická chátra rozumí jedině takovému postupu! Наше дело правое, враг будет разбит, победа будет за нами!!